Equinews: Cenu Eliota i GP Jana Kutěje 2023 vyhráli zahraniční jezdci

V pražské Chuchle Areně i v olomouckém Equine Sport Centru se konaly během druhého říjnového víkendu poslední letošní parkurové závody. Cenu Eliota vyhrál Němec Manuel Prause. V Grand Prix Jana Kutěje nenašel přemožitele Slovák Bronislav Chudyba.

10.10.2023 14:00  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |   APLIKACE   |     |   zkopírováno

Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který najdete také například na Stream.cz nebo v programu televize A11. Podívejte se na jeho aktuální díl!

Cena Eliota přilákala domácí parkurovou špičku, vítězem se stal Němec

Třináct dvojic z celkových 43 zúčastněných postoupilo do finále Ceny Eliota, která byla poslední parkurovou soutěží v sezoně 2023 na kolbišti Chuchle Areny Praha. Skákalo se na stupni obtížnosti T*, kdy překážky dosahují 145 centimetrů.

Hned se dvěma koňmi do zkráceného parkuru nastupoval Jan Štětina a vrcholnou část závodu tak otevíral. V sedle valacha Ghostrider TN Z však napodruhé jednou chyboval a kvůli pomalejšímu času skončil až jedenáctý. O dvě příčky výše figuroval Zdeněk Hruška s valachem Giovany. Také on ve finále zapisoval jednu chybu, ale byl o necelé čtyři sekundy rychlejší.

První, kdo zaznamenal dvě nuly na bodovém koně, byla Michala Hanuščinová ve dvojici s valachem Perse NovaEqui. Čas 46,57 jí v konečných součtech zařadil na pátý řádek výsledkové listiny. Dalším z jednou chybujících ve finále byl Aleš Daněk startující na valachovi Quality Boy Z, jenž se umístil desátý.

Zuzana Janatová s Karlsonem se ujala vedení po čisté jízdě v čase 46,31, jenže později se před ní dostali ještě tři soupeři, a tak se musela spokojit se čtvrtým místem. Viktor Skutecký na valachovi G-Star 1 po vítězství v hlavní sobotní soutěži ukořistil tentokrát jen sedmé místo, když v závěru jednou chyboval. Dvě chyby měla Veronika Jelínková startující s valachem Jespe, osm bodů jí zařadilo na dvanáctou pozici.

Skvělý výkon předvedl při druhém finálovém startu Jan Štětina na hřebci Presley-S, dlouho se však z pozice lídra neradoval, neboť jej krátce poté předjel Němec Manuel Prause na koni Cadillac 54. Čas 42,41 byl bezkonkurenčně nejrychlejší a nepřiblížil se k němu ani Přemysl Adam s Cachasem, jenž protnul cílovou čáru v čase 45,25, což jej zařadilo na průběžné a později i konečné druhé místo.

Poslední tři dvojice již do pořadí na stupních vítězů nepromluvily. Tereza Prášková s valachem Enracte d´Austral byla s osmi body třináctá, na osmý řádek se s chybou zařadili Miloslav Příhoda a Carman a poslední startující Jaroslav Jindra na klisně J. Elizabeth bral taktéž po jedné chybě šestou příčku.

Rodinné vítězství v GP Jana Kutěje: Chudyba vyhrál, Kovářová je druhá

V Olomouci se konaly poslední letošní parkurové závody, jejichž vrcholem byla tradiční Grand Prix Jana Kutěje. Hlavní soutěž mítinku se nově jela jako jednokolová soutěž s finále, do kterého postupovalo deset nejlepších dvojic z kola prvního.

Devět dvojic v základním parkuru s výškou překážek do 140 centimetrů nechybovalo, do finále tak postupovala s jednou chybou pouze Rozálie Pichrtová s Coudym. Ve finále pak připsala sedm trestných bodů, a tak skončila na osmém místě.

Po bezchybných základních kolech připsali dvanáct trestných bodů dva jezdci, a to Jana Francová s Chrisem a Jan Zwinger a I´m Special For John. Obsadili devátou a desátou příčku, přičemž o jejich pořadí rozhodoval čas finále.

Dvě chyby ve finále zapsala vítězná dvojice ze sobotní stopětatřicítky. Marek Klus s L-Queridou se tak musel spokojit se sedmým místem. Taktéž dvě chyby, ale rychlejší finálové kolo, přidala k nule ze základního parkuru Sára Vingrálková v sedle valacha Comme – Laude W a umístila se na šesté příčce. Pátí skončili Radek Šídlo a Inos Del Maset, když ve finále jednou chybovali.

Čtyři dvojice dokončily obě části soutěže bez trestných bodů a rozhodoval tak čas finálového parkuru. Nejpomalejší z bezchybných byla Sára Vingrálková s valachem How Easy, a obsadila tak čtvrté místo.

Třetí příčku získal jezdec ze Slovenska Igor Šulek, který sedlal koně Wavo Aramis. Nejlepší českou zástupkyní byla Natálie Kovářová s valachem Oliver Odeveld, když vybojovala druhé místo. Z vítězství se radoval další slovenský jezdec Bronislav Chudyba, který závodil s koněm Quinto Van Het Molenhof.

Natálie Kovářová triumfovala v předešlé soutěži, v níž se na parkuru s výškou 130 centimetrů vrátila do sedla klisny Chloé. Tu letos sedlal především její životní partner Bronislav Chudyba. Za Kovářovou skončila Michaela Gáliková s Korinou a třetí místo obsadil pro změnu Bronislav Chudyba s Come Fly.