EquiTV.cz

reklama 21A
banner
banner
banner
banner

Equinews: Skřivan triumfoval v Hořovicích. Voltiž má nové mistry ČR

reklama

Předposlední kolo Českého skokového poháru vyhrál v Hořovicích Jiří Skřivan. – Do finále míří i parkurová série Global Champions. V Římě se dařilo týmu Madrid in Motion a Henrikovi von Eckermannovi. – Voltiž má nové mistry České republiky.

20.09.2023 14:00  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |   APLIKACE   |     |   zkopírováno
reklama 22B
banner
banner
banner

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který najdete také například na Stream.cz nebo v programu televize A11. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Jiří Skřivan se po dlouhé době dočkal vítězství v pohárové Velké ceně

Velká cena Hořovic byla již desátým kolem Českého skokového poháru. Předposlední možnost nasbírat body a kvalifikovat se do Super Grand Prix přilákala pozornost jezdců a v hlavní soutěži odstartovalo celkem 44 dvojic. 
 
Parkur se jel na stupni obtížnosti T s jednou hvězdou, kdy překážky dosahují výšky 145 centimetrů. Ukázalo se však, že technický kurz Zdeňka Krpely dal jezdcům zabrat a bezchybně dokončili základní kolo pouze čtyři jezdci. Do finále tak postupovali i všechny dvojice se čtyřmi trestnými body. Jako jediný měl dva koně ve finále Kamil Papoušek. S valachem Officier van de Achterhoek si nesl čtyři trestné body. Ve finále pak po nepovedeném zkrácení přidal dalších osm a skončil na desátém místě. Stejný obrat nevyšel ani Lindě Portychové, která tak inkasovala pět trestných bodů a s jednou chybou ze základního kola pak obsadila místo deváté. Osmou příčku vybojoval Ondřej Pospíšil v sedle valacha Huntelaar. Tato dvojice si odnesla po jedné chybě z obou parkurů, stejně jako Martin Šoupal s koněm Chique-K Van´t Kattenheye Z. Šoupal byl ale o více než pět vteřin rychlejší, a tak se umístil na sedmém místě.
 
Jednou z bezchybných dvojic základního kola byla Mariana Michlíčková a Human Leaque. Ve finálovém parkuru ale dvakrát chybovala. Byla však z jezdců s osmi trestnými body nejrychlejší, a tak se zařadila těšně za elitní pětici. Jednomu shození v základním parkuru se nevyhnula Anna Helebrantová v sedle Cikadda. Finále jí však vyšlo lépe a po čisté jízdě vybojovala páté místo. Jednu chybu měl v konečném součtu i Kamil Papoušek se svým druhým koněm. S valachem Vivano Blue měl skvěle nakročeno po čistém základním kole. Finále dokončil v jednom z nejlepších časů, jedna chyba ho ovšem odsunula až na čtvrtou příčku.
 
Nejlepší finálovou jízdu předvedla Natálie Ulčová. V sedle Demonta dokončila parkur nejen bez trestných bodů, ale také v nejrychlejším čase. Od vítězství je ale dělila jedna chyba ze základního kola, a tak se musela spokojit s místem třetím. Velmi si užila hořovickou Velkou cenu Michaela Refková, která se do parkurů stupně T vrátila po téměř třech letech. V sedle osmiletého Cessaria dovezla nulu ze základního kola a ve finálovém parkuru netlačila na čas, ale snažila se bezchybný výkon zopakovat. To se jí povedlo, a i když její čas nepatřil mezi ty nejlepší, dvě jízdy bez trestných bodů stačily na stříbrnou příčku. Druhý z pouhých dvou jezdců, kterým se podařilo v parkurech nechybovat, byl Jiří Skřivan. Jeho čas sice také nebyl z těch nejrychlejších, ale před Michaelou Refkovou měl náskok téměř čtyř vteřin. Ve Velké ceně sedlal Hollanda TN a je tak desátým kvalifikovaným jezdcem do Super Grand Prix Českého skokového poháru.
 
Finálový mítink Českého skokového poháru proběhne v Chuchle Areně Praha od 27. září do 1. října. Poslední kvalifikační Velká cena je na programu v pátek, v sobotu vyvrcholí Amateur Tour a v neděli před Super Grand Prix proběhnou ještě závěrečné soutěže Czech Junior Cupu a seriálu U25. 
 

Předposlední kolo Global Champions v Římě zajistilo napínavé finále

Měsíc před finále základní části parkurové série Global Champions proběhlo čtrnácté kolo v Římě. Jak v týmové lize, tak v túře jednotlivců zůstávají na předních příčkách velmi těsné rozdíly, které zajišťují napínavý vrchol v Rijádu.
 
V pátek 15. září se v římské aréně Circus Maximus uskutečnila dvoukolová soutěž Global Champions League. Manažerka Prague Lions Anna Kellnerová tentokrát startovala na valachovi Hurricane D.D. jen mezi jednotlivci a ve dvoukolové soutěži družstev dala přednost svým belgickým kolegům Nielsovi Bruynseelsovi a Pieterovi Devosovi. Oba přitom plánovaně využili možnosti výměny koní v jednotlivých částech soutěže. Devos při prvním startu s patnáctiletou klisnou Mom´s Isaura obdržel čtyři trestné body, zatímco Bruynseels na Matadorovi chyboval dvakrát. 
 
Při druhém startu již tento jezdec v sedle devítiletého valacha Origi VD Vosberg nezaznamenal žádnou chybu a do cíle dovezl pouze jeden trestný bod za mírné překročení času o 24 setin sekundy. Devos ve dvojici se zkušenou šestnáctiletou klisnou Mom´s Toupie de la Roque byl o poznání rychlejší, ale opět dokončil se čtyřbodovou penalizací a v součtu tak Pražští lvi nasbírali 17 trestných bodů, které je zařadili na konečné deváté místo. 
 
O jediný bod méně měli osmí Shanghai Swans a sedmí Scandinavian Vikings. S dvanácti body pak dokončili šestí Rome Gladiators, pátí Valkenwaard United i čtvrtí Stockholm Hearts. Podruhé v sezoně se na třetí pozici probojovali Istanbul Warriors, kteří měli pouze osm bodů, stejně jako druzí Paris Panthers. O jejich lepším umístění rozhodl součet časů z jízd v druhém kole soutěže, v němž jak Harrie Smolders na čtrnáctiletém valachovi Monaco N.O.P., tak Ben Maher s devítiletým hřebcem Point Break předvedli čistou jízdu v čase lehce přes 65 sekund. 
 
Mnohem důležitější, než dílčí umístění je však pro Paris Panthers zisk 25 bodů do žebříčku a skutečnost, že jejich největší rivalové z Riesenbeck International dojeli až čtrnáctí. Zapisovali tak jen osm bodů a z původního dvacetibodového náskoku před pantery z Paříže zbyly jen tři. Závěrečné kolo v saudskoarabském Rijádu tak bude ve znamení napínavého souboje o celkové umístění, kdy může doslova každá příčka rozhodovat o tom, kdo se nakonec stane šampionem celého seriálu. 
 
Nejvíce nadšení ovšem z Říma budou odjíždět zástupci Madrid in Motion, jimiž jsou Maikel van der Vleuten s koňmi Dywis HH a Beauvill Z N.O.P. společně s Laurou Kraut, jež se představila v sedle valacha Calgary Tame a klisny Bisquetta. Vletuen chyboval pouze jednou v prvním kole s klisnou Dywis HH a na valachovi Beauville již dokončil s nulou na bodovém kontě, což se hned dvakrát podařilo jeho týmové kolegyni. Se čtyřmi trestnými body tak zvítězili, a i když v průběžném pořadí Global Champions League zůstávají na třetí pozici za Paris Panthers a Riesenbeck International, tak vědí, že jim již nikdo nevezme umístění mezi nejlepší čtveřicí. Ta má garantovaný přímý postup do semifinále při listopadovém Super Cupu GCL, jenž je součástí galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs v libeňské O2 areně. 
 
Ke čtvrté postupové pozici mají zatím blíže St Tropez Pirates, ale teoretickou šanci si drží ještě průběžně pátí Stockholm Hearts. Na šesté Prague Lions se na rozdíl jediného bodu dotáhli Scandinavian Vikings a v polovině tabulky jsou nyní Rome Gladiators s Valkenwaard United. Jejich bodové skóre je totožné a o tom, zda uzavřou základní část série v lepší, či horší polovině, rozhodne až závěrečné klání na konci října v Saudské Arábii. 
 
Průběh sobotní Grand Prix Říma byl hned v několika ohledech mimořádný a fanoušci parkurového skákání se mohou těšit i v tomto případě na napínavé finále celé série Longines Global Champions Tour v Rijádu.
 
Díky bezchybné jízdě v základní části soutěže s výškou překážek 160 centimetrů postoupilo do rozeskakování na zkráceném parkuru jedenáct dvojic. Mezi nimi bylo hned pět jezdců kvalifikovaných do speciální Velké ceny, která je součástí listopadové galashow světového parkuru GC Prague Playoffs. Bylo tak velmi pravděpodobné, že se podaří získat zlatou vstupenku do libeňské O2 areny takzvaně šťastnému poraženému. 
 
Velmi neobvyklá situace nastala, když Peder Fredricson ze Švédska na sedmnáctiletém valachovi Catch me Not S dokončil jízdu bez penalizace v čase 42,27 sekundy a zcela totožní výsledek měl i dánský reprezentant Andreas Schou v sedle desetiletého valacha I Know. V danou chvíli byli průběžně druzí za Němcem Davidem Willem ve dvojici s jedenáctiletým valachem My Prins van Dorperheide. Oba jezdci tak s napětím čekali, jak na tuto situaci zareaguje zbývající pětice soupeřů.
 
Hned další startující Henrik von Eckermann s třináctiletým valachem King Edward projel cílem taktéž bez jediného trestného bodu a díky času 41,26 šel do vedení. Ještě rychlejší byla jeho kolegyně ze švédské reprezentace Malin Baryard-Johnsson s patnáctiletou klisnou H&M Indiana. Ta stále letos čeká na vysněnou postupovou příčku do Super Grnad Prix, a proto se extrémně snažila, aby zvítězila právě ona. Bohužel však jednou chybovala a odsunula se až za dvojici se shodným časem. 
 
Jednu chybu měl i domácí Piergiorgio Bucci na čtrnáctiletém valachovi Cochello, jenže jeho čas 43,26 nepatřil mezi ty nejrychlejší, a proto se zařadil nejen za Baryard-Johnsson, ale i Francouze Kevina Stauta s valachem Beau de Laubry Z. V tu chvíli se již mohli začít radovat Schou s Fredricsonem, neboť na startu zbývali pouze dva jezdci, kteří jsou kvalifikovaní do Super Grand Prix z předešlých mítinků, stejně jako vedoucí Henrik von Eckermann a druhý David Will. Bylo tedy jasné, že z Říma do Prahy postoupí hned dva jezdci.
 
Zbývalo ještě rozluštit tajenku, kdo si připíše nejvyšší bodový příděl do tabulky LGCT. Max Kühner s dvanáctiletým Up Too Jacco Blue inkasoval penalizaci osmi body a umístil se až devátý. Julien Epaillard na desetiletém valachovi Donatello d´Auge měl jen jednu chybu a rovných 42 vteřin ho zařadilo na šesté místo před jeho krajana Kevina Stauta. Malin Baryard-Johnsson tak brala cenu za páté místo, Fredricson a Schou byli shodně třetí, druhý se umístil Will a letos podruhé vyhrál von Eckermann. 
 
Právě díky triumfu v Římě se tento švédský jezdec dostal zpět do hry o titul šampiona celé sezony, neboť má aktuálně 235,5 bodů a před ním jsou pouze dva Nizozemci, jimž se během čtrnáctého kola nepodařilo získat žádné body navíc. Maikel van der Vleuten je s 238 body druhý a s 252 body vede Harrie Smolders.
 
Do Super Grand Prix LGCT v Praze, jež se odehraje v sobotu 18. listopadu, je tak nyní zcela mimořádně kvalifikováno už patnáct jezdců. Zlatou vstupenku mají vedle Pedera Fredricsona a Andrease Schou ještě Sanne Thijssen, Jesicca Springsteen, Max Kühner, Bertram Allen, Harrie Smolders, Christian Ahlmann, Henrik von Eckermann, Maikel van der Vleuten, Julien Epaillard, Edwina Tops-Alexander, David Will, Katrin Eckermann a Philipp Weishaupt. 
 
Zbývá už jen jedno volné místo, a to bude obsazeno na konci října při finálovém mítinku. Poté bude následovat už jen GC Prague Playoffs, a to ve dnech 16. až 18. listopadu. 
 

Novou seniorskou mistryní České republiky ve voltiži je Barbora Kyselá

V polovině září se v Tlumačově uskutečnilo mistrovství České republiky ve voltiži. O mistrovské tituly se tentokrát nebojovalo mezi skupinami a dvojicemi, jelikož se nepodařilo sestavit dostatečně početná startovní pole.
 
Nejvíce obsazená byla kategorie Junior A, kde se utkalo celkem šestnáct soutěžících. S přehledem zvítězila Elisabeth Reslerová, která si z obou kol odnesla nejvyšší bodový zisk a s celkem 7,906 body získala titul mistryně České republiky. Reslerová cvičila na koni White Magic s lonžérem Bohdanem Reslerem. Druhé místo vybojovala Vanessa Mazochová. Ta měla po obou kolech 7,264 bodu. Soutěž absolvovala s koněm Aladin a lonžérem Ondřejem Svobodou. Třetí skončila Ema Žůrková na Leandrovi, jehož lonžoval Ladislav Menšík. Její bodový zisk činil 6,998 bodu.
 
V soutěži Junior B brala zlato Julie Machovská, když předvedla nejlepší výkon v obou kolech. Cvičila na koni Condor s lonžérkou Libuší Hablovičovou a její konečný bodový zisk byl 6,675 bodu. Na druhé místo si polepšila v nedělní druhé části šampionátu Magdaléna Vybíralová. Na koni Leandro s lonžérem Ladislavem Menšíkem získala v součtu 6,551 bodu. Třetí příčku obsadila Tereza Jonsztová, která cvičila pod vedením lonžérky Kateřiny Kalfasové na koni Sebastian a od rozhodčích obdržela konečných 6,480 bodu.
 
Novou seniorskou mistryní pro rok 2023 se v Tlumačově stala Barbora Kyselá, pro níž byl zásadní výsledek ze sobotního prvního kola, kdy se dostala do čela s poměrně solidním náskokem. V neděli sice předvedla až druhou nejlepší sestavu, v součtu však se ziskem 5,164 bodu zvítězila. Cvičila na koni Aladin vedeném Ondřejem Svobodou, stejně jako třetí umístěná Veronika Cábová. Také této jezdkyni vyšel lépe úvod šampionátu, kdy byla druhá. V druhé části se jí již tolik nedařilo a zařadila se na dílčí čtvrtou pozici. Bronz brala díky celkové známce 4,831. 
 
Nedělní sestava vyšla nejlépe ze všech Lucii Kubíkové. Ta byla po sobotním kole třetí, ale díky vydařenému závěru brala nakonec s 5,017 body stříbrnou medaili. Soutěžila na koni Patriot-NF s lonžérkou Andreou Videnkovou, pro něhož bylo letošní mistrovství posledním závodem a oficiálně ukončil svoji bohatou sportovní kariéru. 
 
Foto: poskytla Asociace ČSP

reklama 23C
banner
banner
banner
banner
banner
 

 

Stáhněte si aplikaci EQUINET a mějte všechny informace o koních jako první

 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
NE⏳21.07. ⏰13:30 dostihy Karlovy Vary ▶️
ÚT⏳23.07. ⏰00:00 skoky (KMK) Hradištko  
NE⏳28.07. ⏰00:00 skoky (MČR) Martinice  
SO⏳03.08.  ⏰00:00 spřežení (MČR) Tlumačov  
SO⏳03.08. ⏰00:00 klusáci Chuchle  
SO⏳03.08. ⏰00:00 chov (Shagya) Hradištko  
NE⏳04.08. ⏰00:00 spřežení (MČR) Tlumačov  
NE⏳04.08. ⏰00:00 skoky (MČR) Zduchovice  
NE⏳04.08. ⏰00:00 dostihy Karlovy Vary  
PO⏳05.08. ⏰00:00 výstava koní Svržno  
ÚT⏳06.08. ⏰00:00 skoky (KMK) Zduchovice  
SO⏳10.08. ⏰00:00 drezura (MČR) Zduchovice  
SO⏳10.08. ⏰00:00 klusáci Kolesa  
NE⏳11.08. ⏰00:00 drezura (MČR) Zduchovice  
NE⏳11.08. ⏰00:00 dostihy Netolice  
NE⏳11.08. ⏰00:00 skoky (ČSP) Jítrava  
ÚT⏳13.08. ⏰00:00 skoky (KMK) Písek  
SO⏳17.08. ⏰00:00 finále ZP Humpolec  
NE⏳18.08. ⏰00:00 finále ZP Humpolec  
NE⏳18.08. ⏰00:00 skoky Chuchle  
NE⏳18.08. ⏰00:00 skoky (ČSP)  Opava  
NE⏳18.08. ⏰00:00 dostihy Karlovy Vary  
SO⏳24.08. ⏰00:00 skoky (ČSP)  Ptýrov  
SO⏳24.08. ⏰00:00 pony (MČR)  Zduchovice  
SO⏳24.08. ⏰00:00 dostihy Most  
NE⏳25.08. ⏰00:00 pony (MČR)  Zduchovice  
PÁ⏳30.08. ⏰00:00 skoky (KMK)  Písek  
SO⏳31.08. ⏰00:00 skoky (KMK)  Písek  
SO⏳31.08. ⏰00:00 všestrannost (MČR)  Borová  
NE⏳01.09. ⏰00:00 přehlídka ČT  Písek  
NE⏳01.09. ⏰00:00 všestrannost (MČR)  Borová  
NE⏳01.09. ⏰00:00 skoky (AJT) Hradištko  
NE⏳01.09. ⏰00:00 skoky (ČSP) Hořovice  
NE⏳01.09. ⏰00:00 dostihy Chuchle  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

FANCLUB Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
Budoucnost našich médií je i ve Vašich rukou. Podpořte nás členstvím ve fanclubu! VÍCE ZDE...
Sociální sítě Jezdci.cz, EquiTV.cz a EquiRadia
FB Jezdci.cz FB EquiTV.cz FB Jazdci.sk
Připojte se k tematickým skupinám Jezdci.cz na sociálních sítích Facebook a WhatsApp
Skoky Facebook WhatsApp
Drezura Facebook WhatsApp
Všestrannost Facebook WhatsApp
Spřežení Facebook WhatsApp
Voltiž Facebook WhatsApp
Vytrvalost Facebook WhatsApp
Western Facebook WhatsApp
Pólo Facebook WhatsApp
Dostihy Facebook WhatsApp
Klusáci Facebook WhatsApp
Chov Facebook WhatsApp
Ostatní Facebook WhatsApp

 

EQUINET nabízí kompletní informační servis ze světa koní:
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
SLEDUJTE JEZDECTVÍ NA ČT SPORT! PŘEHLED POŘADŮ NAJDETE ZDE
NEPŘEHLÉDNĚTE