ČSP 2014 v Suché vyhrál Papoušek na Skřivanem

Český skokový pohár měl na programu ve dnech 6. až 8. června již čtvrté kvalifikační kolo. To se uskutečnilo v areálu Hřebčína Suchá u Litomyšle a vrcholem se stala tradiční Velká cena s označením nedalekého města...

14.06.2014 06:42  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Tam se tyto závody ještě před třemi lety konaly pod Primátorskou hrází. Nedělnímu vrcholu předcházely jako vždy finálové soutěže rámcových seriálů. V Equiservis Amateur Tour se probojovalo do rozeskakování hned dvanáct z dvaceti startujících. Bylo tak více než pravděpodobné, že zvítězí ten, kdo zopakuje bezchybný výkon. Takových účastníků bylo hned pět. Pod hranicí třiceti vteřin ovšem dojeli do cíle jen dva. Karolína Javorská se Singapore měla čas 39,52 a skončila jako druhá. Na vítězství dosáhla Daniela Potyszová s Dorotheou, která byla ještě o více jak sekundu rychlejší.

Velmi podobná situace nastala i ve finále Czech Junior Cupu. Na startovní listině bylo 28 dvojic a 10 z nich absolvovalo po bezchybném základním kole ještě rozeskakování. V něm si nepřipsaly žádný trestný bod čtyři a opět tak rozhodoval čas. Litovat pomalejšího tempa mohla Leona Samsonová s Isarem, stejně jako Matouš Kořínek s Victory 3, kteří obsadili čtvrté a třetí místo. Na vedoucí pozici nadějně útočila Lucie Šrámková s Anjou K. V jejím případě se časomíra zastavila na hodnotě 37,65, což ovšem na konečné prvenství nestačilo. Vítěznou jízdu totiž předvedla v čase 36,78 Viktorie Havlová s Wailandou, která byla o necelou vteřinu rychlejší, než její nejlepší soupeřka.

Velká cena Litomyšle měla letos prozatím nejširší startovní pole ze všech kol Českého skokového poháru. Čítalo celkem 52 jezdců a koní. Do finále pro nejlepších 10 tudíž nebylo vůbec jednoduché se probojovat. Shodou okolností všech deset dvojic bylo bezchybných, což znamenalo, že ve finále se vlastně začalo bojovat o přední pozice od nuly. Jako prvnímu se podařilo zopakovat precizní jízdu ze základní části Petrovi Eimovi s Catangem HT Fitmin, byť na obou parkurech měl trochu problémy se zapamatováním si kurzu. To ho stálo určitou časovou ztrátu a čas 60,04 patřil mezi ty pomalejší. Výrazněji nespěchal ani domácí jezdec Jiří Skřivan s klisnou Kallisto. Věděl totiž, že má za sebou již jen jednoho konkurenta a pokud pojede bez chyby, bude zajisté na stupních vítězů. I tak byl o dost rychlejší, neboť jeho časový údaj byl 51,69. Vše měl ve svých rukách Jiří Papoušek s Falcem Union, kterého sedlal v Litomyšli vůbec poprvé. Tento jezdec měl ve finále jako jediný dva koně, ale jízda s favorizovanou Cornadou-K pro něj nedopadla dobře. Klisna překonala první čtyři skoky skvěle, ale pátý skok již překonat odmítla. Nakonec s ní Jiří Papoušek vzdal a soustředil se na start s druhým svěřencem. Tentokrát již žádné zaváhání nepřišlo, a byť si po projetí cílem myslel, že bude spíše druhý v pořadí, nakonec čas 51,28 stačil o 4 desetiny na výhru ve Velké ceně Litomyšle. V průběžném pořadí Českého skokového poháru vede stále Denisa Bittnerová. Na druhé místo se posunul Jiří Skřivan a do TOP čtyřky se dostali s více jak 20 body ještě Jiří Hruška a Josef Pařenica.

ČT⏳18.04. ⏰09:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️