Jiří Hruška vítězem VC Kolína 2014 ČSP na Ptýrově

Český skokový pohár v druhé polovině května zužovala nepřízeň počasí, a tak namísto čtvrtého kola se předešlý víkend konalo na Ptýrově teprve kolo třetí. EquiTV.cz připravila tradičně nejen on-line přenos a záznam z neděle, ale i střihovou reportáž.

30.05.2014 08:32  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Jak již bylo zmíněno, nejprve musela být zrušena Velká cena Ostravy, jelikož právě na víkend 16. až 18. května dorazily na server Moravy vydatné deště, které znemožnili regulérní průběh. O týden později, kdy parkurová extraliga pokračovala v Ptýrově u Mnichova Hradiště, již byla předpověď podstatně optimističtější až na riziko bouřek. Co se však odehrálo v sobotu vpodvečer, to nikdo nečekal ani v těch nejvíce pesimistických prognózách. V průběhu generálky před Velkou cenou na stupni obtížnosti ST** s výškou překážek 140 centimetrů se přihnala bouře doprovázená silnými poryvy větru. Jeden z nich doslova odfoukl jednu z turnajových stájí, kde v tu chvíli bylo několik desítek koní a lidí. Jen shodou náhod se nikomu nic vážnějšího nepřihodilo, byť fotografie z místa dokládají, jak málo chybělo k velké katastrofě. Ačkoliv někteří koně museli z Ptýrova odcestovat a pro několik z nich lehčí zranění znemožnila další účast na závodech, v neděli se nakonec pokračovalo ve sportovním programu dle původního plánu. Nebýt zbytků zničené stáje, tak by v ranních hodinách již asi nikdo nepoznal, co se v předvečer finálového dne na Ptýrově dělo.

Po zahajovací soutěži přišla na řadu první z celoročních túr – a to pro amatérské jezdce. Z dvaceti startujících jich do následného rozeskakování postoupilo jedenáct. Jen pěti z nich se podařilo udržet na bodovém kontě nulu. Velmi blízko k vítězství měli Václav Kubišta s Mary 1 a Martin Peroutka s Chanelem 5. Oba dosáhli v bezchybné jízdě velmi dobrého času, ale přesto to nestačilo. Svoji vedoucí pozici v průběžném bodování si pojistila Dana Pinkavová. Ta své dva soupeře předjela o několik desetin sekundy a k původním 23 bodům si do žebříčku připsala dalších 20. Je současně zatím jedinou jezdkyní, jež absolvovala všechny bodované soutěže.

V dílčím finále Czech Junior Cupu se představily téměř 4 desítky dvojic a čtvrtina z nich postoupila do rozeskakování. Konkurence byla velmi silná, a tak nezbývalo nic jiného, než riskovat. To se nevyplatilo např. Denise Vegrihtové s Jettou, která byla sice nejrychlejší, ale jedna chyba jí překazila vítězství a nakonec se musela spokojit s 6. místem. Před ní skončila na páté příčce Anna Bierhanzlová s klisnou Piňa Colada I.S. Ta předvedla velmi líbivý výkon, ale čas nepatřil zdaleka mezi ty nejrychlejší. Na dalších pozicích již bylo podstatně těsněji. Mezi nejlépe umístěnými byli Viktor Trávníček s koněm Sorento a Václav Nágr s D.Amelusina R 22. I když jim bezchybná jízda a dosažený čas přinesly pozici na stupních vítězů, na tu nejvyšší to nestačilo. Jediným účastníkem, který pokořil hranici 40 sekund, aniž by byl penalizován za chyby na překážkách, byla Nicola Grünthalová s Niagarou la Just a zaslouženě tak zvítězila. Stejná jezdkyně obsadila i čtvrtý řádek výsledkové listiny, a to s Venezií 1.

Nicola Grünthalová byla úspěšná i ve Velké ceně. Na její start se postavila s Leandrem S a díky precizní jízdě v základním kole s ním postoupila do finále pro 15 nejlepších účastníků. V něm se neubránila jedné chybě, ale vzhledem k tomu, že celým kurzem projela velmi svižně, obsadila pěkné 7. místo. Šestá příčka patřila Jiřímu Skřivanovi. Ten s klisnou Kallisto zaváhal už v úvodní části soutěže, kdy jednou chyboval na překážce číslo 2, kterou byla zeď. To ho muselo mrzet o to více, když finále dokončil čistě a v nejrychlejším čase – 44,50. Naopak pátého umístěného Jana Pileckého s Clintonem nemrzela žádná chyba, ale pomalá jízda. Díky ní si připsal jeden trestný bod za čas v úvodu Velké ceny a zařadil se tak až za všechny dvojice s nulou na bodovém kontě. Po dvojí bezchybné jízdě se vedení nejprve ujal Ondřej Nágr s Normanem 1. Dlouho se ale z pozice lídra neradoval. Hned po něm se představil Daniel Uleščenko s Moon Rayem. Zatímco Nágr s Normanem dojel v čase 54,46 sec., Uleščenko v sedle devítiletého valacha Moon Raye byl o více jak půl sekundy rychlejší.

Soutěž ovšem gradovala dál a tak zanedlouho byla ve vedení Denisa Bittnerová s Vanessou 5. Tato jezdkyně vládne i průběžnému pořadí Českého skokového poháru, na čemž se nic nezměnilo ani po třetím kole, byť nakonec na Ptýrově nevyhrála. Jiří Hruška s Mr. Voxem Agromarket H+B projel cílem o více než 3,5 sekundy rychleji a to pro něj znamenalo vítězství. K tomu navíc přidal 8. pozici s valachem Espri 2, jenž si připsal 4 trestné body na 7. překážce základního parkuru Velké ceny.