Druhé kolo ČSP 2014 ovládl Papoušek s Cornadou-K

Stejně jako v loňském roce, i letos se Velká cena Brna zařazená do Českého skokového poháru uskutečnila na kolbišti Equine Sport Centra v Olomouci. Kamera EquiTV u toho nechyběla a kromě on-line přenosu přinášíme sestřih toho nejzajímavějšího...

09.05.2014 12:01  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Tento areál bude zanedlouho hostit závody Světového poháru, a tak byl zájem o účast velký i u jezdců ze sousedních zemí. Celkem proběhlo během tří dnů 14 soutěží a my vám přiblížíme průběh tří nedělních. Tou první je dílčí finále Equiservis Amateur Tour, do jehož rozeskakování postupovalo jedenáct bezchybných ze základní části soutěže. Zopakovat čistý výsledek se podařilo jen trojici z nich. Aleš Richter byl s Ritmou přece jenom o něco pomalejší, než jeho dvě soupeřky. Náskok více jak dvě sekundy měla Leona Chladničková s Cinderellou Z, ale ani její čas 37,08 nestačil na prvenství. Nejlepšího výkonu totiž dosáhla Šárka Křížová s Canestou.

Také ve finálové soutěži Czech Junior Cupu nebyla nouze o kvalitní výkony. Do rozeskakování postoupilo 9 dvojic, z nichž hned 5 neshodilo žádnou překážku ani napodruhé. Největší favoritkou přitom byla Tina Šalková. Ta nedávno byla členkou českého týmu v Poháru národů při juniorkém CSIO v italském Arezzu. Ačkoliv jela hodně rychle, její výkon překonal Radim Bodlák se Sirem 8. Jízdu Tiny Šalkové měl velmi dobře napozorovanou a jel téměř na chlup stejně, jako ona. Pouze s rozdílem 44 setin sekundy vybojoval prvenství. Po slavnostním dekorování jsme si pozvali k mikrofonu EquiTV nejen Radima Bodláka, ale i zmiňovanou Tinu Šalkovou.

Na start Velké ceny se postavilo 43 dvojic a jezdci již při prohlídce parkuru věděli, že to bude velmi náročná soutěž s řadou chybujících. Ačkoliv jsme se nakonec tří bezchybných výkonů dočkali, bylo neobvyklé množství těch, kteří dosáhli na dvojciferné číslo označující počet trestných bodů. Do finále Velké ceny nastupovalo nejprve sedm dvojic s jednou chybou, a tedy i se zatížením čtyřmi trestnými body. Většina z nich si stejné skóre připsala i v druhé části soutěže – až na slovenského reprezentanta Igora Šulka s Wavo Aramis. Ten dokončil bez penalizace v čase 44,81, což mu nakonec vyneslo krásné druhé místo. Z tří bezchybných jezdců se na start postavil nejprve Jiří Papoušek s Cornadou-K a čistou jízdu se mu podařilo zopakovat. Bylo tak jasné, že pokud jeho dvě zbývající soupeřky chtějí pomýšlet na prvenství, musí jet bezchybně a v čase rychlejším, než byl u zmiňované dvojice – 48,57. Denisa Bittnerová s Vanessou 5 nasadila velmi ostré tempo a už to vypadalo, že Jiřího Papouška pokoří. Pak ovšem přišla chyba na posledním skoku a rázem se propadla až na třetí místo, jelikož s časem 45,24 byla horší, než Igor Šulek. Vše měla ve svých rukou slovenská jezdkyně Tania Hatalová s Calantinem. Ani ona se však jedné chybě neubránila a po ní již příliš do cíle nespěchala. Časomíra se zastavila na hodnotě 47,23, což ji zařadilo těsně pod stupeň vítězů – na 4. řádek výsledkové listiny.

Vítězem Velké ceny Brna v Olomouci se tak stal Jiří Papoušek s Cornadou-K, byť si hlavní příděl bodů do Českého skokového poháru připsala druhá nejlepší Češka – Denisa Bittnerová. Jiří Papoušek si totiž do poháru přihlásil klisnu Jenifer 4. Ta ovšem jednou chybovala a kvůli pomalejšímu času zůstala těsně před branami finále.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️