EquiTV.cz

Ať už jste na cestách, doma, nebo na koni, poslouchejte nové EquiRadio
NEPŘEHLÉDNĚTE! Začalo vysílat první koňské rádio v ČR. EquiRadio.cz|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |VÍTEJTE na jediné původní internetové televizi o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz|POZOR! Newsletter o koních každý pátek. Objednejte si ZDARMA nový Jezdecký zpravodaj|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|PODPORUJEME:|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|NH Kladruby n. L.|Martinice|Hradištko|Královický dvůr|Zduchovice|ESC Olomouc
reklama 31C
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Jezdecký magazín: Velikonoce nabídly skokový pohár, GCL i dostihy

reklama
25.04.2019  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

V Jezdeckém magazínu EquiTV z 25. dubna jsou hned čtyři reportáže. Velikonoce byly totiž mimořádně rušné. Podíváme se do Miami na třetí kolo Global Champions, v Hořovicích začal Český skokový pohár a zavítáme i na rovinové a klusácké dostihy.

reklama 32D
banner
banner
banner

Jezdecký svět má za sebou mimořádně rušný týden. V dnešním Jezdeckém magazínu se zaměříme na další díl prestižní parkurové série Global Champions v americkém Miami Beach, kde se i letos ukázal v dobrém světle tým Prague Lions. Na domácí scéně se v Hořovicích rozběhl celoroční seriál Český skokový pohár a rušno bylo také v dostihovém sportu. Dalšími mítinky ve Velké Chuchli pokračovala cvalová i klusácká sezona. Průřez tím nejdůležitějším vám nabídneme v příštích patnácti minutách.


Ve čtvrtek 18. dubna odstartoval na pláži Miami Beach třetí letošní mítink zařazený do seriálu Global Champions. Šestnáct družstev, které se účastní týmového klání Global Champions League, v ten den absolvovalo první část dvoukolové soutěže.

Výborně do ní vkročili jezdci Prague Lions Niel Brunseels a Anna Kellnerová. Zejména česká reprezentantka ve dvojici s klisnou Catch Me If You Can přispěla svým výkonem k nadějné pozici před druhým kolem. Češka překonala parkur s překážkami do 160 cm bez shození a dovezla pouze jeden trestný bod za překročení času. V součtu s jednou chybou jejího kolegy z týmu to stačilo na průběžné druhé místo. V individuálním hodnocení to byla v podání Anny Kellnerové pátá nejlepší jízda ze všech. O dva dny později pokračovala ligová soutěž druhým kolem. Italský stavitel Uliano Vezzani si pro světovou parkurovou špičku připravil enormně náročný kurz. Pražský lev Niels Bruynseels se s ním tentokrát popasoval na výbornou, když v sedle hnědky Gancii de Muze dovezl nulu. Anna Kellnerová s Catch Me Of You Can inkasovala osm trestných bodů za dvě shozené překážky. Prague Lions tak v konečném pořadí klesli. Přesto to v konkurenci dalších hvězdných celků stačilo na solidní páté místo. 

V polovině soutěže vedla dvojice jezdců ze St. Tropez Pirates. Na jejich kontě byly jen tři trestné body. Belgický jezdec Pieter Devos v sedle jedenáctileté Claire Z v druhém kole, stejně jako v tom prvním, nechyboval. Ovšem jedno shození Řekyně Athiny Onassis na koni MHS Going Global je nakonec stálo vítězství. Piráti ze St. Tropez skončili se sedmi trestnými body na druhém místě. Velmi dobře sedl sobotní kurz Irům z týmu Miami Celtics. Shane Breen s valachem Ipswich van de Wolfsakker nechyboval. Čistě dokončil soutěž i jeho kolega Michael Duffy v tandemu s hnědákem Quintanem. Irskému družstvu se tak počítalo pouze šest trestných bodů ze čtvrtečního zahajovacího kola, což stačilo na celkové vítězství.

V žebříčku družstev se ve vedení drží Shanghai Swans se 79 body. Na druhém místě jsou St. Tropez Pirates s 60 body, za kterými jsou s odstupem jediného body Miami Celtics. Pražští lvi jsou průběžně dvanáctí s 33 body.

Sobota 20. dubna přinesla vedle rozhodujícího kola ligy také vrchol individuální soutěže Global Champions Tour. Tou byla Grand Prix Miami s překážkami do 160 cm. Probojovali se do ní také dva členové Prague Lions - Niels Bruynseels a Gerco Schröder, který závodil jako jednotlivec a kvalifikoval se do ní díky výsledku v druhém kole ligy. Ani jeden však svou jízdu ve Velké ceně nedokončil. Zdaleka nebyli sami, náročný kurz nepřekonalo celkem sedm z dvaatřiceti startujících.

Naopak osmi dvojicím se podařilo projet cílem s nulou, takže muselo o pozicích v nejvyšších patrech výsledkové listiny rozhodnout rozeskakování. S přehledem nejrychlejší byl Němec Daniel Deusser. Ten v sedle Calista Blue proletěl cílem v čase 36,90 setin sekundy, jenže riskoval a dvakrát chyboval. Australská jednička Edwina Tops-Alexander s klisnou Californií obhajovala prvenství z loňské sezony. I ona zvolila velice rychlé tempo, které by stačilo na nejvyšší příčky, jenže se dopustila jedné chyby a skončila čtvrtá. Kdo chtěl pomýšlet na stupně vítězů, musel absolvovat rozeskakování s nulou. To se podařilo švédské reprezentantce Malin Baryard-Johnsson s klisnou H&M Indiana. Její čas měl hodnotu 38,48, a to jí vyneslo konečnou třetí příčku. 

O sekundu rychlejší byl nizozemský jezdec Harrie Smolders, který se zkušeným patnáctiletým plemeníkem Donem VHP Z obsadil druhé místo. Pro vítězství si s rozdílem pouhých čtyř setin sekundy dojel Belgičan Pieter Devos s hnědkou Claire Z. Podtrhl tak výborné výkony, které po celou dobu floridského mítinku předváděl. Devos si výhrou zajistil také vstupenku do speciální soutěže Super Grand Prix. Ta se pojede v listopadu v Praze při Global Champions PlayOffs. Navíc se belgický reprezentant dostal do vedení individuálního žebříčku Global Champions Tour. Má 88 bodů. Druhý je Daniel Deusser s odstupem 5 bodů a na třetí příčce figuruje Harrie Smolders s 72 body.


O Velikonocích byl v Hořovicích zahájen osmnáctý ročník Českého skokového poháru. Zájem o účast byl tak velký, že byl mítink prodloužen na celkových pět dní, během nichž pořadatel musel odbavit více než tisíc startů. Vrcholy seriálových túr byly na programu v neděli 21. dubna.

Junioři jeli své finále na parkuru s překážkami do 120 respektive 125 cm. O prvenství se v rozeskakování utkalo devatenáct dvojic, které překonaly základní kurz bez zaváhání. Pro třetí místo si dojel Oliver Písařík na Rain Manovi. Nechyboval ani v rozhodující části a cílem procválal v čase 34,04. Druhá Tereza Svobodová se zkušenou klisnou Cartageny W předvedla rovněž čistou jízdu, navíc byla o osm desetin sekundy rychlejší než Oliver Písařík. Bez trestných bodů a nejrychleji se popasovala se zkráceným parkurem Eliška Hasnedlová, která se tak v sedle klisny Ryanie radovala z vítězství v úvodním kole Czech Junior Cupu.

Na jezdce zařazené v kategorii do 25 let čekal parkur stupně ST s jednou hvězdou. Překážky tak dosahovaly výšky do 135 cm. I v tomto případě muselo o pořadí rozhodnout rozeskakování. S nulou a časem 43,11 setin sekundy procválal cílem Jiří Tměj na Crosbym DK. Jeho výsledek stačil na třetí místo. Bez chyb a o šest setin sekundy rychleji projela trasou rozeskakování Natálie Kovářová se Sabrinou. Její výkon jí vynesl druhou příčku. První letošní vítězkou v túře pro jezdce do 25 let se stala Natálie Ulčová. S devítiletým valachem Demontem překonala parkur čistě a v čase lehce přes 42 sekund.

Vrcholem hořovických závodů byla Velká cena, bodovaná do pořadí Českého skokového poháru. Soutěž je tradičně vypsaná s finále pro deset nejúspěšnějších dvojic ze základního kola. V případě, že překoná parkur čistě více než deset startujících, postupují do rozhodující části všichni. V Hořovicích se jich přes 145 cm vysoký kurz přeneslo bez zaváhání jedenáct.
Ondřej Pospíšil měl do finále dva koně, a tak vstoupil s ryzákem Zandirem do kolbiště jako první. Do cíle s ním nakonec dovezl čtyři trestné body. Následoval ho Sergei Motyguine v sedle Dylana, dvojice, která hořovickou Velkou cenu vyhrála v roce 2016. A k obhajobě nakročila i tentokrát s bezchybným výkonem a časem kratším než 42 sekund.

Iva Holíková v sedle Normana chybovala dvakrát, průběžné vedení Sergeie Motyguina tak neohrozila. Celkem pět trestných bodů inkasoval Jan Chýle s hřebcem Cool Paradise, takže ani on na výkon lídra nedosáhl. Jednu překážku shodila Alžběta Vojtková, která sedlala jedenáctiletého valacha Catera Invest. A zařadila se tak na průběžné druhé místo. Hned vzápětí jí však odsunul Jakub Štěrba s plemeníkem Warnessem. Ten teprve jako druhý projel finálovým kurzem bez chyb, byl ovšem výrazně pomalejší než vedoucí jezdec. Na průběžném druhém místě se však dlouho neohřál. Další dvojice v pořadí Natálie Roučková a Clintgold proletěla parkurem ve velmi svižném tempu a bez trestných bodů. Sesadila tak Jakuba Štěrbu ze druhé příčky, na Sergeie Motygina jí však více než sekunda chyběla. 

Čistě se s finálovými překážkami popasoval i Ondřej Pospíšil s druhým koněm Einfachem. Čas vyšší než 52 sekund však na nejvyšší příčky nestačil. Jedno zaváhání potkalo ve finále Františka Stružinského, který závodil se zkušeným holandským valachem Bel Cantem. Se čtyřmi trestnými body tento juniorský reprezentant na stupně vítězů pomýšlet nemohl.  

Na startu zbývali už jen dva jezdci, kteří mohli zamíchat pořadím. Velmi blízko k tomu měla Tina Šalková s bělkou Frascati van ter Hulst, která předvedla rychlou a čistou jízdu. Od první příčky jí dělily tři desetiny sekundy. Posledním startujícím byl Jan Štětina, který se svou stájovou jedničkou hřebcem Benitem-S také nezaváhal. S časem 43,32 sekundy nakonec obsadil čtvrté místo.
Nejvyšší příčku udržel téměř od začátku do konce finále Sergei Motyguine, který tak s Dylanem podruhé v kariéře ovládl Velkou cenu Hořovic. Druhé místo brala Tina Šalková a na stupně vítězů se postavila také Natálie Roučková. Nezkrácený záznam z prvního kola Českého skokového poháru v Hořovicích najdete na našem webu www.equitv.cz.


Velikonoční dostihy ve Velké Chuchli byly v pondělí 22. dubna ve znamení tříletých hřebců směřujících do klasických dostihů. Ti byli k vidění nejen ve vrcholu dne, Memoriálu profesora Václava Michala, ale i v rámcovém programu. Před Memoriálem profesora Michala se nejvíce mluvilo o loňských špičkových dvouletých Manoamano a Great Gunnarovi, hodně příznivců měl také lehký vítěz z úvodní chuchelské neděle Torque Power.

Tradiční předzkouška Velké jarní ceny ale nakonec měla úplně jiného vítěze. Hned po startu nasměroval žokej Radek Koplík dopředu chtivého Amazing Gangstera a na rychlé dráze se záhy vzdálil soupeřům o několik délek. Do cílové roviny točil se slušným náskokem a výrazněji neslábl ani v závěrečných metrech. Na distanci sice výrazně zrychlili Manoamano pod Janem Rájou i Great Gunnar s Davidem Liškou, ale přes Amazing Gangstera se už nedostali. V cíli měl svěřenec trenéra Grega Wroblewského ze stáje AMP Invest k dobru délku krku, za ním se v těsném doběhu seřadili favorité v pořadí Manoamano, Great Gunnar a Torque Power.  Blízké páté místo vybojoval domácí odchovanec Well Absolut. Amazing Gangster běžel na hranici rekordu dostihu. Jeho čas 1:23,76 zaostal jen o 22 setin sekundy za maximem Rabbit Kinga z roku 2010. Pro koně, jehož budoucnost trenér Wroblewski vidí na překážkách, to byl už druhý start letošní sezony. Při debutu běžel podobným způsobem, ale v posledních metrech ho zachytil Torque Power. 

V rámcovém programu vstoupil do klasické sezony také tříletý hnědák Blitzkrieg. Odchovanec Valentina Buchtojarova vlastní přihlášku do Českého derby a ve čtvrté kategorii na 1800 metrů vysoké cíle potvrdil. Pod Jaromírem Šafářem vyhrál velmi lehce o 5 délek. Naopak comeback někdejšího vítěze Velké ceny Prahy Limaria po dvou letech přinesl jeho nové stáji Antique art UH zklamání. Devítiletý matador odvodil trojkovou Cenu Silvanera, ale v cílové rovině ho zastavil zdravotní problém a uzavřel doběh na sedmém místě. Vítězství v sedle Mujahid Bravea se dočkal hostující španělský šampion Václav Janáček.


Druhým letošním mítinkem pokračovala v sobotu 20. dubna ve Velké Chuchli klusácká sezona. Hlavním lákadlem byla Velká dubnová cena hlavního města Prahy, známá také pod svým tradičním názvem Cena Flinta, která zahájila sérii Zlatý okruh hlavního města Prahy. Na mílové trati se sešla šestice zkušených aktérů, ze hned čtyři změřili síly už v rámci zahajovacího dne sezony. Diktování tempa se hned po startu ujala Veronika Poršová v sulce jedenáctiletého hnědáka Un Nuage D’Osmoz a vypracovala si v prvním okruhu několikadélkový náskok.

V posledních stovkách metrů na ni začal tvrdě dotírat suverénní vítěz ze zahajovací soboty Jos se Zdeňkem Škobisem, ale svěřenec Jaromíra Kotáska jeho útoku tentokrát odolal. Poršová a Nuage D’Osmoz uhájila vítězství o čtvrté délky, třetí skončil Donadonitranss R. Un Nuage D’Osmoz vyklusal kilometrový čas 1:15,3 minuty. Zdeněk Škobis si ovšem spravil chuť ve druhém vrcholu dne, Ceně EquiTV - Trotteur Francais pro francouzské klusáky. Dostih na 2180 metrů, určený mladým koním, se změnil v lehce placenou procházku Škobisova tříletého hnědáka Game Atout. Zástupce stáje Viktoria trénovaný Petrou Handschuhovou byl jedním ze dvou nejmladších koní na startu. Hned v prvních metrech udal svižné tempo, roztrhal pole a doběhl si pro zadržené vítězství o 10 délek před Facility Argentem a Embargo D’Ukraine v kilometrovém čase 1:18,9 minuty.

Součástí sobotního mítinku byla i Cena www.jezdci.cz, ve které se představili nejlepší dvouletí minulé sezony. Úřadující vítěz Velké ceny dvouletých Pamino se Zdeňkem Škobisem názorně demonstroval, že během zimní přestávky neztratil nic ze svého umění. Hnědák stáje Viktoria triumfoval zadrženě o 12 délek, boj o druhé místo vyhrála Apples před pětiletým Kadetem Misi. Záznam celého dostihového dne najdete na našem webu www.equitv.cz.

SOUTĚŽ 

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu. 

Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ni se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu.
Ten, kdo odpoví správně jako desátý v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY ZA KOŇMI

Také poslední dubnový víkend bude bohatý na jezdecké a dostihové akce. Ve Zduchovicích probíhají pětidenní mezinárodní závody CSIO pro děti, juniory a mladé jezdce. Na webu equitv.cz vám v pátek 26. dubna nabídneme živě týmovou soutěž Pohár národů a těšit se můžete i na přímý přenos z nedělní Grand Prix. Ve stejném termínu se hlásí ke slovu i mezinárodní závody spřežení Rudolfův pohár v Kladrubech nad Labem. 

Ve Velké Chuchli se v neděli koná sprinterský Memoriál Jaroslava Maška, který vám nabídneme živě na www.equitv.cz. Shrnutí všeho důležitého najdete také v příštím vydání Jezdeckého magazínu. Brzy na shledanou!

POŘAD: EQUINEWS

reklama 33B
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

• Kontinuální vysílání EquiRadio.cz ZDE

 

NEPŘEHLÉDNĚTE