Český olympijský sen se rozplynul. V Budapešti vyhrála Ukrajina

Český parkurový tým absolvoval v pátek 28. června v Budapešti soutěž o přímou kvalifikaci na olympiádu do Tokia. Nakonec, stejně jako před čtyřmi lety, dojel druhý za Ukrajinou. Souhrn se soutěže vám přinášíme v reportáži EquiTV.

05.07.2019 12:55  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Pravděpodobně nejdůležitější soutěží, kterou v letošní sezoně absolvovalo české parkurové družstvo, byla přímá kvalifikace na olympijské hry, které se budou konat v roce 2020 v Tokiu. Cíl byl od začátku jediný. Vyhrát v pátek 28. června při CSI v Budapešti speciální týmové klání. Pouze jedna zúčastněná národní federace mohla touto cestou získat jedno z kvótou omezených míst.

Společně s českými jezdci se na start postavili ještě Řekové, Litevci, Bulhaři, Maďaři a Ukrajinci. S výjimkou posledních dvou uvedených celků se dvoukolová kvalifikace ukázala být nad síly všech účastníků. Podle papírových předpokladů se nakonec boj o přímý postup na olympiádu stal česko-ukrajinskou záležitostí.

Finský stavitel Aki Ylänne připravil těžký parkur s překážkami do 160 centimetrů, který české kvarteto překonalo v prvním kole s celkem 23 trestnými body. Ukrajinský tým, složený výhradně z jezdců narozených v jiných zemích Evropy, měl v poločase o devět trestných bodů méně. Podívejme se na průběh rozhodujícího druhého kola, tak jak se prostřídali jezdci dvou nejlepších celků. Česká dvojice Zuzana Zelinková v druhé jízdě s hnědákem Calerim nasbírala devět trestných bodů. Je třeba zmínit, že v součtu s velmi dobrým prvním kolem, byla právě tato jezdkyně v českých barvách nejúspěšnější.

Za Ukrajinu zahajoval původně maďarský jezdec Ferenc Szentirmai s Valourem a cílem projel pouze s dvěma trestnými body za překročení stanoveného času. Další z našich reprezentantek Emma de Moussac zvolila pro soutěž klisnu Chacco Diu. Ta však měla problém s překonáním vodního příkopu a v obou částech soutěže byla právě na vodě vyloučena. Bylo zřejmě, že konečné umístění již závisí pouze na výkonech zbylých jezdců našeho národního týmu, protože výsledek Emmy de Moussac se nezapočítával. Ukrajinský reprezentant Andre Schröder, původem z Německa, sedlal Allegra a v druhé jízdě s ním inkasoval 18 trestných bodů.

Na řadu přišel třetí jezdec z českého družstva Ondřej Zvára. V sedle zkušeného hřebce Cento Lana Čvšak nasbíral v druhém kole 17 trestných bodů. Dalším z Ukrajinců byl zlatý olympijský medailista z Atlanty Ulrich Kirchhoff. Také on opustil Německou jezdeckou federaci, za kterou dlouhou řadu let závodil. V Budapešti ale svému novému družstvu příliš nepomohl. V prvním kole spadl z Al Pacina na vodě, v druhém kole dovezl devět trestných bodů. Jeho výsledek byl navíc po soutěži dodatečně opraven na druhou elimimaci. Důvodem byly krvavé stopy na boku jeho koně po použití ostruh.

Finišmanem českého týmu byl Aleš Opatrný. S teprve osmiletým hnědákem Forewerem zaznamenal totožný výsledek v obou kolech. Dovezl dvakrát devět trestných bodů. Sečteno a podtrženo, konečný výsledek Čechů měl hodnotu 58 trestných bodů. Za Ukrajinu uzavíral soutěž další z původně německých reprezentantů René Tebbel v sedle francouzského valacha Saxo de la Cour a dovezl 16 trestných bodů. Rozdíl mezi konečným součtem Ukrajinců a Čechů nakonec činil pouhých osm trestných bodů. Ze souboje o postup na olympiádu tak vyšla vítězně Ukrajina, stejně jako před čtyřmi lety v soutěži o účast v Riu de Janeiru v roce 2016.

Malou náplastí na zklamání byla našim jezdcům nedělní Grand Prix. Ze čtyř dvojic, které se přes základní kolo parkuru bodovaného do Světového poháru dostaly do rozeskakování, byly dvě české. Aleš Opatrný sedlal devítiletého valacha Sangris Boye a v rozhodující jízdě shodil jednu překážku. S časem 47,30 sekundy obsadil čtvrté místo. Chyby se dopustil i ukrajinský zástupce René Tebbel, který na ryzákovi Saxo de la Cour dojel díky lepšímu času třetí. Ještě rychlejší byla v rozeskakování Zuzana Zelinková. Ta překonala s Calerim kurz ve vůbec nejlepším čase ze všech. Jedna překážka šla ovšem k zemi, a tak z toho bylo druhé místo. Stálice české reprezentace se v Budapešti ukázala ve velmi dobré formě. Trofej nakonec zůstala doma. Z vítězství se radoval maďarský jezdec Gabor Szabo junior, který jako jediný s klisnou Timpex Bolcsesz dojel do cíle bez trestných bodů. Celé jízdy českých jezdců a rozhovory s nimi najdete na adrese www.equitv.cz.

ST⏳17.04. ⏰14:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
ČT⏳18.04. ⏰08:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰14:00 dostihy Praha Chuchle