Pražské skokové derby 2014 ovládl Jaroslav Abík

8. ročník Pražského skokového derby uspořádali v sobotu 11. 10. zástupci PJK Gabrielka na svém kolbišti v Nebušicích. V této neobvyklé soutěži se každoročně objevuje řada jezdců, jejichž hlavní disciplínou je všestrannost a nejinak tomu bylo i letos.

16.10.2014 11:10  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Např. Pavel Březina, pravidelný účastník mezinárodních soutěží ve všestrannosti doma i v zahraničí, měl tentokrát smůlu. Na pražskou Gabrielku přivezl dva koně, ale s oběma soutěž nakonec po chybách vzdal. Filip Ludvík s klisnou Lyrou inkasovali celkově 39 trestných bodů, co je zařadilo na konečnou dvanáctou pozici. Každopádně i díky dřívějšímu datu narození jezdce tuto dvojici diváci odměnili bouřlivým potleskem za velmi odvážný výkon. Pro jedenácté místo si dojela Vladislava Ciprová s Růženkou. Její skóre činilo po projetí cílem 30 trestných bodů. Reprezentanty Jezdeckého klubu Pastviny bedlivě sledoval i Jiří Cipra, který se stal vítězem nultého ročníku Pražského skokového derby v roce 2006. O necelé dva roky později však prodělal při závodech v polské Strzegomi těžký pád z koně, který ho trvale připoutal k invalidnímu vozíku. Přesto ho elán neopustil a derby závody si s rodinou a blízkými náležitě užil.

O jednu příčku lépe než Vladislava Ciprová s Růženkou dokončila Dagmar Becáničová s Controu. Na jejich kontě postupně skončilo celkem 24 trestných bodů. Dalším z účastníků derby, kteří se více zaměřují na všestrannost a mají za sebou také starty na mezinárodní úrovni, byl Martin Sokol. Startoval se dvěma koňmi. S Vendou 1 absolvoval soutěž s 16 trestnými body, což stačilo na osmé místo. Pouze o jednu pozici lépe se umístil se svým matadorem v soutěžích military – osmnáctiletým Leaderem. Devátá dvojice z letošního mistrovství České republiky Karolína Petrová a Kim-C zaznamenala jednu chybu, což stačilo na celkovou čtvrtou příčku. Obhájkyně loňského prvenství Klára Svobodová startovala v derby hned třikrát. Vítězství se jí ale obhájit nepodařilo. Nejlepší výsledek zaznamenala s klisnou Salinou 1. S tou dokončila soutěž s čistým kontem a obsadila druhé místo. S ostatními koňmi chybovala, s Jordánem jednou a s Czelzi hned třikrát. K pomyslnému stříbru tak přidala ceny za třetí a šestou pozici. Dalším jezdcem, který se na trať Pražského derby vydal třikrát, byl Jaroslav Abík. S koňmi Flirt 6 a Ata 1 se mu podařilo probojovat na 5. a 9. řádek výsledkové listiny. Největšího úspěchu však dosáhl v sedle Scarface. Soutěž dokončil stejně jako Svobodová se Salinou bez trestných bodů, ovšem v bezkonkurenčně nejrychlejším čase a mohl se tak radovat z vítězství.