EquiTV.cz

POZOR! Ve středu 20.10. ve 20:10 přijde EQUINET s velkou novinkou
reklama 31B
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Svobodová vyhrála Pražské skokové derby napotřetí

16.10.2013  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Pražské skokové derby se v areálu Pražského jezdeckého klubu Gabrielka nacházejícím se v městské části Nebušice konalo v sobotu 12. října již posedmé. V posledních třech ročnících ho vyhrál Jiří Mayer – a to s koňmi Colette, Grandor a Casira...

reklama 32C
banner
banner
banner
banner
banner

Všichni tak byli zvědavi, zda se mu to podaří i letos. Nahlášené měl dva vítěze z předešlých let – Casiru a Grandora. Celkem se na start této soutěže, na jejíž trati jsou tradičně nejen klasické parkurové skoky vysoké až 120 centimetrů, ale i terénní překážky s výškou do 110 centimetrů, postavilo 16 dvojic. 

Hned tři svěřence v derby měla Klára Svobodová z jezdeckého klubu VEZDRATĚZDAD. Pokud nevíte, co tento název znamená, tak vězte, že se jedná o zkratku přísloví – ve zdravém těle, zdravý duch. Jak je to se zdravím tělem, to si při pohledu na ortézu na pravé noze Kláry Svobodové nejsme zcela jisti. A když jsme sledovali, jak rychle a neohroženě projížděla celou trasu, tak s nadsázkou můžeme občas lehce pochybovat i o zdravém duchu. Ale to samozřejmě není myšleno vážně!

Každopádně, jak jste viděli, s Czelzi přišla chyba hned na úvodním skoku a později ještě následovaly další tři, což nebyl úplně nejlepší úvod. - Spokojen nemohl být ani obhájce loňského vítězství Jiří Mayer s Casirou, který se po třech chybách rozhodl pokračování vzdát.

Soutěž nedokončilo pět dvojic, přičemž největší smolařkou byla Barbora Kukrechtová s Irish Light. Ta totiž začala hned zkraje trasu výrazně zkracovat a před absolvováním první překážky neprojela startovními fotobuňkami, což znamenalo automatické vyloučení. 

Nejstarší účastník derby Ludvík Filípek s Lyrou 16 tentokrát nedokázal překonat ani na třetí pokus vodní příkop a ten jim tak vystavil stopku pro další pokračování. 

Napínavé chvíle si pro změnu pro diváky připravil Miloslav Příhoda s klisnou Kamerik. Ti patřili mezi favority, jelikož nedávno zvítězili v tachovském derby. Za druhou překážkou však Kamerik nezvládla doskok a následoval velmi nebezpečně vyhlížející pád. Ten se naštěstí obešel jen s drobnými oděrkami. 

Trať Pražského skokového derby dlouhou přesně 1010 metrů vám nyní představíme o něco podrobněji na jízdách zatím nezmíněných účastníků, kteří ovšem nepatřili mezi ty nejúspěšnější. Doplňme, že stanovený čas pro absolvování celého kurzu byl 172 sekund a jezdci s koňmi museli překonat celkem 15 překážek zahrnujících 17 skoků, ale také dva povinné průjezdy – první po skoku číslo 13 a druhý po skoku číslo 14.

Pojďme však postupně od začátku. Překážka číslo jedna je oxer, poté stáčí na pravou ruku přes kolmý skok s černobílými barvami na val s číslem 3A a 3B. Čtyřka je další přírodní skok a to na kopečku v travnaté části kolbiště. Dále se stáčí doprava na již zmiňovaný vodní příkop. 

Šetkou je opět parkurový skok – a to oxer s červenou podezdívkou. Tu má i kolmý skok se sedmičkou, byť v jiných barvách. Číslem osm je označen živý plot vyplňující oxer, po jehož překonání míří koně prostředkem kolbiště na dvojkombinaci tvořenou zdí označenou 9A a výskokem přes březové klády 9B. 

Dále jezdci v pravém horním rohu kolbiště stočí na levou ruku k možná nejobtížnější části pakruru. Jedná se o kolmý skok, který sice není nikterak vysoký, ale je umístěn pod prudkým svahem a koně přes překážku odskakují téměř z místa. 

Poté čeká jezdce alternativa – buď si mohou vybrat červenou bednu, která je umístěna na protilehlé dlouhé stěně kolbiště. Jejím překonáním si však trochu prodlouží trasu. Druhou možností je překonání skoku pojmenovaného jako zákaz vjezdu podle dopravní značky uprostřed. Současně však další značky zakazují vybočení doprava i doleva, takže zákaz vjezdu je nakonec jedinou správnou možností.

Velmi obtížnou překážkou je také tzv. pinerolo – neboli přírodní pyramida. Koně musí vyjet na vrchol kopečku, kde je jedna překážka a těsně za ní je druhá, která do poslední chvíle nejde vidět, což může některé koně překvapit. 

Překážka č. 13 je opět na valu, tentokrát se ovšem překonává kolmo oproti té s číslem 3. Součástí valu je i povinný průjezd v zadní části. Jezdci si však mohou vybrat ze dvou variant v levé, nebo v pravé části valu. 

Předposlední překážkou je zelenobílý triplebar, od kterého musí soutěžící projet kolbištěm diagonálně k povinnému průjezdu v pravém horním rohu kolbiště, od něhož pojedou doprava na poslední kolmý skok s číslem patnáct, za nímž je již vytoužený cíl.

Nikomu se nepodařilo projet celým kurzem bez chyby a pouze dvě dvojice projeli cílovou linií s penalizací 4 trestnými body za jedno shození. Nejprve to byl Tomáš Kocián se Zackem reprezentující Sportovní klub Hlavice. Ten pobořil přírodní skok s číslem 4. 

Na stejném místě zaznamenala chybu i poslední startující – Klára Svobodová se Salinou 1. Jejich výsledný čas byl 153,71 sekundy, což bylo o více jak 5 sekund méně, než v případě Tomáše Kociána se Zackem. Vítěznou jízdu vás na závěr naší reportáže necháme vychutnat bez komentáře. 

POŘAD: Skoky

reklama 33C
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Níže uvedený seznam streamů na EquiTV.cz je předběžný. Sledujte aktualizace! 

• 24. 10. dostihy – Chuchle Arena Praha (live+5)
• 30. 10. klusáci – Chuchle Arena Praha
• 30. 10. volnost – šampionát ml. koní Svržno
• 30. 10. dostihy – Most (live+5)
• 06. 11. dostihy – Praha (live+5)
• 07. 11. dostihy – Kolesa (live+5)
• 13. 11. klusáci – Praha

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE