EquiTV.cz

ŽIVĚ na EquiTV: mistrovství ČR skoky d/j Chuchle, ČSP Hradištko
reklama 31C
banner
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Hattrick Jiřího Mayera v Pražském skokovém derby

22.10.2012  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

V sobotu 13. října 2012 proběhl v areálu PJK Gabrielka již 6. ročník Pražského skokového derby. Jedná se o netradiční skokovou soutěž, jejíž trasa je dlouhá rovný jeden kilometr a v kurzu jsou využity nejen klasické parkurové překážky...

reklama 32C
banner
banner
banner
banner
banner

...vysoké do 120 centimetrů, ale také terénní skoky s výškou do 110 centimetrů.

Právě přírodní překážky dělají z celé soutěže velmi atraktivní podívanou, jelikož se částečně podobá krosové části závodů ve všestrannosti. Není proto divu, že mezi necelými dvěma desítkami účastníků nechyběli jezdci, kteří se všestrannostních soutěží pravidelně účastní a v minulosti právě specialisté na všestrannost nejednou v Pražském skokovém derby zvítězili. Vzpomeňme např. prvenství Jiřího Cipry sedle koně Dar Chury z roku 2006 v nultém ročníku, nebo triumfy Tomáše Kociána na stejném koni v letech 2008 a 2009, či 1. místo pro Gabrielu Adamcovou s Ladou 13 v roce 2007.

V posledních dvou ročnících ovšem zvítězil Ing. Jiří Mayer. Vloni se mu to podařilo s Grandorem a o rok dříve s klisnou Colette. Všichni tak byli zvědavi, jak se právě tomuto jezdci bude dařit letos, jelikož byl jedním z těch, kteří měli na startovní listině hned dva koně.

S klisnou Casirou nastupoval jako první a vedl si skutečně skvěle. Pojďme si tedy právě tuto jízdu vychutnat celou. – Parkur začíná dvojbradlím v levé části jízdárny. Následuje po obratu na pravou ruku kolmý skok a po něm již první terénní překážka, kterou je val s dvojitým výskokem a shoditelným skokem při seskoku z valu. Ihned poté dvojice vycválá na kopeček, kde je další přírodní překážka. Po jejím překonání se dvojice otáčí doprava zpět k pískové části kolbiště, kde se na rozhraní s travnatou plochou nachází vodní příkop.

Prostředkem jízdárny se dále dostane k oxeru s podezdívkou a stáčí se opět doprava na kolmý skok, který je taktéž opatřen dřevěnou výplní. Pokračuje se na stále na pravou ruku přes překážku s živým plotem a dále na dvojskok, jehož první část tvoří oxer ze zídkou, a za ním je výskok přes břízky do travnaté části.

Asi neobtížnější částí je sestup z prudkého kopce, pod nímž se nachází kolmý skok a kůň tak musí odskočit téměř z místa. Dále následuje alternativní překážka – buďto skok s velmi úzkým průčelím a dopravními značkami zákaz vjezdu, resp. zákaz odbočení vlevo i vpravo, delší variantou pak bylo překonání zdi nacházející se na dlouhé stěně kolbiště.

Soutěžící pokračují na další přírodní překážku, kdy na kopečku musí absolvovat hned dva skoky umístěné těsně za sebou. Poté se vrací na kobiště, kde překonají napříč val, přičemž si mohou vybrat jednu z alternativ. Ta více vlevo byla využívaná jezdci častěji. V zadní části valu je také povinný průjezd, aby si nikdo nemohl překážku zjednodušit rychlým obratem vlevo.

Již se dostáváme ke čtrnácté překážce – a tím je triplebar. Odtud soutěžící musí zamířit k druhému z povinných průjezdů a přes něj se dostanou k závěrečnému kolmému skoku, odkud je to již jen pár metrů do cíle.

Jak jste mohli vidět, Jiří Mayer s Casirou neudělal jedinou chybu a dokončil v čase 146,96 sec. Ostatní startující ovšem rozhodně stejně kvalitní výkony nepředváděli. Gabriele Hlaváčkové s Welsem se např. nepodařilo napoprvé překonat překážku s číslem 6 a chybovala také na alternativním skoku s úzkým průčelím.

Klára Svobodová a Grand 17 pro změnu měli nejprve velké problémy na vodě, kdy ji napoprvé nepřekonali a napodruhé s chybou. Další dvě vybočení si připsali na živém plotu a soutěž tak nedokončili. Klára Svobodová však startovala ještě s Jordánem 2, s nímž zaváhala pouze jednou a obsadila nakonec pěkné páté místo.

Také Veronika Rosická měla v derby hned dvě žhavá želízka. A i jí se dařilo až s druhým koněm. S Lordem 27 nasbírala 12 trestných bodů, zatímco s Dantesem 3 předváděla skvělou jízdu, kterou aspirovala na prvenství. Ostatně – posuďte sami v krátkém průřezu těmi nejzajímavějšími úseky...

Tady se již Veronika Rosická a Dantes 3 blíží k závěrečnému skoku, ale právě na něm přišla smolná chyba, která je o nejvyšší příčku připravila. Čas 145,15 by totiž na ní rozhodně stačil.

Správně již tedy tušíte, že vítězem se stal Jiří Mayer s Casirou. Pěkný výkon předvedl ovšem i s Grandorem, s nímž se pokoušel obhájit vítězství z loňska. V tom mu zabránila chyba na triplebaru, kdy Grandor shodil zadními nohami jeho nejnižší bariéru. I tak skončil díky rychlému času třetí.

My vám ukážeme ještě jednu jízdu – a to Ondřeje Potluky s Land Masterem. Také on zaznamenal pouze jedno shození, a to na kolmém skoku pod svahem. Podívejte se ovšem ještě jednou, jaká kuriózní situace této chybě předcházela. Do dráhy se mu připletla toulající se kočka a ke střetu chybělo opravdu jen velmi málo. Jak moc, a jestli vůbec, měla tato událost vliv na samotnou chybu, to lze jen spekulovat. Každopádně na Ondřeje Potluku zbylo již jen čtvrté místo.

Jiří Mayer se tak stal rekordmanem Pražského skokového derby co do počtu vítězství, byť to bylo pokaždé s jiným koněm. Uvidíme, zda mu bude sportovní štěstí přát i v dalších letech a jednou třeba nasbírá stejný počet vítězství, jako Josef Váňa ve Velké pardubické, nebo Radka Dvořáková ve Zlaté podkově.

POŘAD: Skoky

reklama 33D
banner
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

• 09. 08. od 7:45 hodin: skoky MČR d,j Chuchle

• 09. 08. od 7:45 hodin: skoky ČSP Hradištko

• 14. až 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky Šamorín

• 14. a 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky CSIO Zduchovice

• 15. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Chuchle

• 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky ČSP Opava

• 16. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Netolice

• 16. 08. (čas bude upřesněn): klusáci Chuchle

• 20. až 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky CSIO3* Prague Cup

• 21. až 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky Šamorín

• 22. a 23. 08. (čas bude upřesněn): všestrannost a spřežení ZP Humpolec

• 22. 08. (čas bude upřesněn): minihorse Opřetice

• 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky a drezura MČR pony Zduchovice

• 23. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Karlovy Vary

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE