V dalším Partnerhsipu vám Zuzka Prokopová ukáže zcitlivění koně na uzdečce ze sedla. V jednom z předchozích dílů jsme viděli, jak zcitlivět koně na udidlo ze země a naučit ho zastavení, couvnutí a ohnutí, dnes uvidíte stejné prvky provedené ze sedla.
Princip je stejný jako při práci ze země, kůň se musí naučit správně reagovat na tlak otěže. Jakmile splní daný požadavek, zareaguje správně na protitlak a provede například zastavení, povolíme otěž a nezapomeneme pochvalu. Učíme rovnou, že povolená otěž v zastavení znamená klid. Podobné je to s couváním, jakmile kůň reaguje na podnět tedy tah otěží správně a couvá, povolíme otěže.
Důležité je, aby tah otěže šel nahoru proti koutku, nikoliv dolu proti dásni. Proti koutku je to pro koně méně bolestivé a ti pak všeobecně lépe reagují. Praktické je učit povolování na přilnutí přes jednu otěž. Díky nevyváženému tlaku jen v jednou koutku se koni hůře do otěží opírá.
Pokud učíme mladého koně nebo přeučujeme koně na jiný styl ježdění, musíme myslet na to, že lépe než trvat na perfektním provedení je přistoupit na kompromis a povolovat otěže třeba už v okamžiku, kdy kůň naznačí, ale ne zcela dokonale provede to, co po něm chceme. Spíše ho budeme motivovat k tomu prvky provádět lépe a lépe. Praktické informace najdete ve videu...
Do dalšího westernového podcastu EquiRadia si Jitka Kynclová pozvala špičkového reiningového jezdce a trenéra Pavla Orla. Ve více jak půlhodinovém rozhovoru vypráví o svých začátcích, zkušenostech v Americe i současném působišti na Slovensku.
Novou ředitelkou Zemského hřebčince v Písku je Hana Stránská. V Podcastu EquiRadia prozradila podrobnosti o průběhu výběrového řízení i jejím kariérním růstu v této organizaci. Odvyprávěla také nejdůležitější milníky jejího života po boku koní.
Před měsícem připravil Dalibor Török ryzku Queen Of Beaufay k triumfu v derby. Dosáhl tak na úspěch, který mu v dobách jezdecké kariéry zůstal odepřen. V podcastu EquiRadia vypráví o životě na cestách, trénování i slavném strýci Vlastimilu Smolíkovi.
Koně jsou podle dostupných výzkumů schopni dvou forem myšlení – konkrétního a názorného. S lidmi záměrně komunikují a žádají o pomoc, když problém sami nedokážou vyřešit. Jsou schopni číst řeč těla člověka, avšak to se naučí až během života.