EquiTV.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE! Olympijské jezdectví v Tokiu: Kdy a co sledovat? Přehledný program|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |POSLOUCHEJTE příběhy lidí, kteří milují koně! JEZDECKÉ RÁDIO je tu pro Vás!|VÍTEJTE na jediné původní internetové televizi o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz|POZOR! Newsletter o koních každý pátek. Objednejte si ZDARMA nový Jezdecký zpravodaj|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|PODPORUJEME:|28. - 29. 7. Skoky - Pony Days Martinice|28. 7. - 1. 8. Skoky - ČSP Velká cena Zduchovic|29. 7. - 1. 8. - Všestrannost MČR Vrchovany|29. 7. - 1. 8. Drezura - Olomouc|29. 7. - 1. 8. Spřežení - Tlumačov|31. 7. Drezura - Písek|4. - 5. 8. Skoky - Zduchovice|7. 8. Drezura - Královice|6. - 8. 8. Skoky - Zduchovice|8. 8. Skoky - Královice|8. 8. Skoky - Písek|12. 8. Skoky - KMK Písek|11. - 15. 8. Drezura a paradrezura - MČR Zduchovice|13. - 15. 8. Skoky - Hradištko|14. - 15. 8. Skoky - Tlumačov|14. 8. Drezura - Olomouc|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|NH Kladruby n. L.|Martinice|Hradištko|Královický dvůr|Zduchovice|ESC Olomouc
reklama 31D
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Ohlédnutí za hvězdným ročníkem CAI Nebanice

24.07.2015  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Tradiční mezinárodní závody spřežení CAI3* Nebanice proběhly ve dnech 9. až 12. července a v jejich rámci bylo vypsáno pět soutěžních kategorií. Ta nejatraktivnější, soutěž čtyřspřeží, byla započítávána do bodování žebříčku Světového poháru...

reklama 32D
banner
banner
banner

...a do Nebanic tentokrát přitáhla skutečné hvězdy. Hned pět jezdců, kteří jsou v první světové desítce, se rozhodlo poprvé závodit v České republice.

Závody spřežení mají klasický formát třech částí: drezury, maratonu a parkuru. My se nejprve podíváme na sobotní maraton. V kategorii jednospřeží se z českých jezdců dařilo nejlépe Liborovi Kurkovi. Po osmém místě v drezuře zajel pátý nejlepší maraton a pátou průběžnou příčku si držel i po dvou dnech. Pod vlajkou Chile závodil v Nebanicích Ricardo Massman, jenž zapřahal dvě jednospřeží. Lépe se mu vedlo s lipicánem Conversano Flora. Výsledek z drezury byl sice až šestý nejlepší, ale v maratonu se mu dařilo o poznání lépe, předvedl třetí nejlepší výkon, a po dvou dnech figuroval také na třetím místě průběžného pořadí. Kategorii jednospřeží ovšem zcela ovládl jediný muž, a to Franz Schiltz z Lucemburska, který také startoval v soutěži s dvěma spřeženími. S prvním ze svých koní, Frodem, se po dvou dnech držel na průběžné druhé příčce. S koněm Gilberto Gold TSF zajel Franz Schiltz nejlepší drezurní i maratonskou zkoušku, a před závěrem soutěže byl jasným lídrem kategorie jednospřeží. 

Poměrně silné zastoupení měla Česká republika v soutěži dvojspřeží. V sobotním maratonu se dařilo Jaroslavovi Kohoutovi, který předvedl třetí výkon v pořadí a po přičtení výsledku z drezury šel do závěrečné části závodu ze čtvrtého místa. Nakonec však klesl na celkovou pátou příčku. Ještě lépe na tom byl v maratonu domácí jezdec Martin Gössl. Tradičně se mu na nebanickém závodišti daří, a to platilo i tentokrát. V sobotní zkoušce nechal všechny soupeře za sebou. V součtu s body z drezury si před posledním dnem držel třetí pozici. Do třetice za české barvy závodil Ladislav Jirgala. Tomu se povedlo v úvodu závodu zajet nejvydařenější drezurní úlohu ze všech dvojspřeží. A tak přesto, že v maratonu podal až pátý nejlepší výkon, po dvou dnech figuroval na druhém místě. Na první pozici průběžného pořadí se usadil Američan Jacob Arnold. V drezuře sice nestačil na Ladislava Jirgalu, v maratonu zase na Martina Gössla, ale jeho dvoudenní příděl trestných bodů jednoznačně znamenal nejlepší pozici před startem do nedělního parkuru. Jak jsme již zmínili, královská disciplína čtyřspřeží přitáhla mnoho zvučných jmen vozatajského sportu. V konkurenci pětice vozatajů ze světové TOP 10 bojoval také jeden z našich předních jezdců Radek Nesvačil. Zejména po drezuře měl důvod k radosti. Zajel šestou nejlepší úlohu a skončil právě za členy elitní pětky. V maratonu bohužel po chybách trochu ztratil a do neděle nastupoval z desáté příčky.

Na dojmy jsme se zeptali i Jiřího Nesvačila mladšího, který se netradičně zhostil role přísedícího na kočáru bratra Radka. K mikrofonu jsme si v sobotu pozvali také dalšího českého vozataje v kategorii čtyřspřeží Jiřího Nesvačila staršího, který byl po dvou dnech osmnáctý.

V průběžném pořadí si polepšil Švýcar Jérome Voutaz. Jeho drezuru ohodnotili rozhodčí až devátou nejvyšší známkou, ale maraton mu vyšel velmi dobře a poskočil tak po dvou třetinách soutěže na sedmé místo. Jeho krajanovi Ulrichu Wernerovi, členovi zmíněné elitní pětice, vyšla dobře páteční drezura, v níž skončil pátý. V maratonu jednou chyboval a také nepatřil k nejrychlejším, takže v průběžném pořadí o jednu pozici klesl. Třetí jezdec světového bodování, Fredrik Persson ze Švédska, byl zřejmě z maratonu velmi zklamaný. V překážkách sice nechyboval, ale časem zaostal za mnoha soupeři, a tak přestože mu drezura vyšla výborně, do nedělního parkuru přicházel až z pátého místa. Němec Michael Brauchle měl naopak v sobotu důvod k radosti. Předvedl totiž nejlepší výkon v maratonu v rámci celé kategorie, přestože v překážce číslo šest shodil jeden z míčků. V součtu s desátou drezurní úlohou se vyšvihl na čtvrtou průběžnou pozici. Na třetí příčce figuroval před nedělní jízdou mezi kužely Němec Georg von Stein. Jeho výkony měly vzestupnou tendenci. V pátek zajel čtvrtou nejvydařenější drezurní úlohu a jeho sobotní maraton byl třetí nejlepší. Další z pětice vynikajících světových vozatajů Glenn Geerts z Belgie nechyboval v maratonu ani jednou a dosáhl druhého nejlepšího maratonského výsledku. Také jeho drezurní úloha byla hodnocena jako druhá nejlépe předvedená a Glenn Geerts tak před posledním dnem měl výbornou výchozí pozici k útoku na nejvyšší příčku. Na té byl po dvou dnech Nizozemec Theo Timmerman, držitel bronzu z posledního mistrovství světa v Normandii. Jeho výkon v maratonu sice nepatřil ani k třem nejlepším, ale díky náskoku z drezurní úlohy nedošlo na vedoucí pozici po druhé části soutěže k žádné změně. 

Finální částí třídenního klání kočárů je jízda mezi kužely, takzvaný parkur, ve kterém jezdec prokazuje zejména přesnost a ovladatelnost svého spřežení. Český reprezentant Libor Kurka v parkuru sice chyboval a zajel až sedmý výkon celého startovního pole, ale i tak po sečtení všech dílčích disciplín skončil v soutěži jednospřežní na pátém místě. Chilan Ricardo Massman byl s prvním ze svých spřežení z parkuru vyloučen, nedodržel totiž předepsanou trať. S koněm Coversano Flora ale zajel poměrně vydařený parkur a v konečném hodnocení bral čtvrté místo. Vysoko se udržel také Daniel Aeschbacher ze Švýcarska, který si třetím nejlepším výkonem v jízdě mezi kužely zajistil také třetí příčku celkového pořadí. Fritz Schiltz z Lucemburska ani poslední den závodů soupeřům nic nedovolil. Se svými dvěma spřeženími se seřadil na první a druhé místo. Lépe si vedl s Frodem, s kterým v ani z jedné části soutěže nepustil nikoho před sebe a svoji kategorii tak suverénně ovládl.

Ve dvojspřeží podával Rakušan Christian Schlögelhofer po dva dny poměrně nevýrazné výkony, ale parkur mu vyšel výborně a druhým nejlepším výkonem se nakonec posunul na konečné čtvrté místo. Radost všem českým příznivcům kočárového sportu udělali dva naši zástupci. Prvním z nich byl Martin Gössl. V jízdě mezi kužely sice často chyboval, ale sobotní maraton mu výrazně pomohl, a tak se nakonec mohl radovat z třetí příčky. Ještě o jednu pozici lépe dokončil kompletní soutěž úřadující mistr České republiky v dvojspřeží Ladislav Jirgala. Blýskl se hlavně drezurou, ale třetí nejlepší parkur v této kategorii k tomu také přispěl. Američan Jacob Arnold nenechal nic náhodě a nejlepším výkonem v poslední den závodu si pojistil celkové vítězství v kategorii dvojspřeží. 

Nepříliš výrazné rozestupy dělily před třetím rozhodujícím dnem jezdce čtyřspřeží. Naše nejžhavější želízko v ohni Radek Nesvačil nastupoval do parkuru z desátého místa a po přičtení 9,83 bodu z jízdy mezi kužely si o jednu pozici polepšil. Skončil tak celkově devátý. Jeho otec Jiří se díky dílčímu 16. místu v parkuru posunul na konečnou 17. pozici. Výborně zvládl jízdu mezi kužely Švýcar Jérome Voutez. Jeho výkon na parkuru nedokázal v neděli nikdo překonat. Musel pak trochu litovat zejména nepříliš vydařeného startu v první části závodů, protože součet bodů stačil jen na páté místo. Vítěz sobotního maratonu Michael Brauchle se na parkuru dopustil jen jedné chyby. Stejně jako jezdci, kterého jsme sledovali před chvílí, i Brauchlovi uškodila drezura. V součtu dosáhl na celkovou čtvrtou příčku. Po celou dobu závodů vedl královskou kategorii čtyřspřeží Theo Timmerman. Překvapením tedy bylo, že mezi kužely chyboval více, než bychom čekali a jeho jízda byla hodnocena až jako patnáctá. Přesto se po sečtení všech trestných bodů umístil třetí. Belgičan Glenn Geerts si po dvou dnech držel druhou příčku. Jeho nedělní vystoupení se sice také neobešlo bez chyb a bylo dokonce až páté v pořadí, ale jeho konečné umístění se neslo v duchu celých závodů a Glenn Geerts se radoval z druhého místa. Nepříliš vydařené výkony soupeřů daly šanci dalšímu z vynikajících jezdců Georgovi von Steinovi a ten jí nepustil. Při jízdě mezi kužely ani jednou nechyboval a dokázal se tak v celkovém hodnocení posunout o dvě pozice na příčku nejvyšší. 
 

 

POŘAD: Spřežení

reklama 33D
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Níže uvedený seznam streamů na EquiTV.cz je předběžný. Sledujte aktualizace! 

• 31. 07. spřežení – Tlumačov
• 31. 07. drezura – Olomouc
• 31. 07. všestrannost – Vrchovany
• 31. 07. dostihy – Lysá n. L. (live+5)
• 01. 08. drezura – Olomouc
• 01. 08. všestrannost – Vrchovany
• 07. 08. vytrvalost – Chlumec (vyhlášení)
• 01. 08. dostihy – Karlovy Vary (live+5)
• 12. 08. skoky – KMK Písek
• 15. 08. dostihy – Netolice (live+5)
• 15. 08. drezura – MČR Zduchovice
• 18. 08. skoky – KMK Nové Zámky
• 21. 08. skoky, drezura – MČR pony Zduchovice
• 21. 08. všestrannost, spřežení – finále ZP Humpolec
• 21. 08. klusáci – Chuchle
• 22. 08. skoky, drezura – MČR pony Zduchovice
• 22. 08. všestrannost, spřežení – finále ZP Humpolec
• 22. 08. dostihy – Karlovy Vary (live+5)
• 25. 08. skoky, chovatelský den – Martinice
• 28. 08. skoky – MČR D/J Chuchle
• 28. 08. dostihy – Most (live+5)
• 29. 08. skoky – MČR D/J Chuchle

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE