Grand Prix Jana Kutěje 2015 ovládla Jana Francová

Parkurová Grand Prix Jana Kutěje v Olomouci se již stala podzimní tradicí. Letošní ročník se konal ve dnech 9. až 11. října, a my vám zprostředkujeme to nejzajímavější z nedělních finálových klání všech tří vypsaných kategorií...

15.10.2015 08:57  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Do nedělních soutěží olomoucké Grand Prix se kvalifikovalo vždy 50 nejlepších dvojic ze sobotních klání. Desítka nejlepších ze základní části závěrečných soutěží postupovala ještě do finále, kde se utkala o příčky nejvyšší.

Startovní pole kategorie na úrovni stupně obtížnosti L**, tedy s překážkami do 120 cm, čítalo plný počet padesáti dvojic. Z desítky bezchybných jich šest překonalo finále opět bez zaváhání. Tři jezdci navíc stlačili čas pod 45 sekund. Jedním z nich byl slovenský reprezentant Igor Šulek. Na koni Sunshine dojel s dvěma nulami a finálovým časem 43,92 sekundy, což znamenalo třetí místo. O deset setin sekundy rychlejší byl v druhé části soutěže taktéž bezchybný Jiří Hruška s klisnou Alexa Arista B. V nejnižší kategorii Grand Prix tak vybojoval pomyslné stříbro. Nikdo však nestačil na Jiřího Skřivana. Ten v sedle Tenerifes Alegretty překonal oba parkury čistě, a navíc v nedosažitelném čase – o bezmála sekundu rychlejším než měl Jiří Hruška. Jiří Skřivan se tak stal prvním nedělním vítězem olomoucké Grand Prix Jana Kutěje.

Tzv. střední túra byla vypsána na stupni obtížnosti S** - s výškou překážek do 130 cm. Také v tomto případě postoupilo do finále deset nejúspěšnějších. Jan Zwinger s Galileou překonal i finálový parkur bez chyb a s časem 43,91 obsadil pátou příčku. Ondřej Zvára a jeho koňský svěřenec Gaetan Van D´Abdijhoeve dosáhli času bezmála o sekundu a půl lepšího a s dvěma nulami na kontě se zařadili na čtvrté místo. Slovenskému jezdci Igoru Šulkovi se opět dařilo. S koněm Wavo Lampard se v této soutěži umístil třetí. Finalista Českého skokového poháru Marek Klus sedlal v dvouhvězdovém eSku klisnu Le Carelu. Také jim se podařilo předvést dvě čisté jízdy a nakonec z toho bylo druhé místo. Na stupních vítězů si zabral hned dvě místa Igor Šulek. V sedle Gitana absolvoval celou soutěž s dvěma nulami a s bezkonkurenčním finálovým časem 37,34 sekundy. Mohl se tak kromě třetího místa radovat i z výhry ve střední túře.

Vrcholem Grand Prix Jana Kutěje však byla tzv. velká rudna s překážkami do 140 cm, jejíž vrcholná část byla na programu v neděli odpoledne, a to tak, aby skončila před začátkem Velké pardubické, kterou bylo možné sledovat ve VIP sektoru na velkých obrazovkách. Z finálové desítky se podařilo pěti dvojicím zajet parkur i napodruhé bez zaváhání. Jednou z nich byla Francesca Kolowrat-Krakowská s Calistou-T, která nakonec brala páté místo. Čtvrtý skončil Igor Šulek na koni Wavo Aramis, který tak v Olomouci prožil velice úspěšný sportovní víkend. Dvě bezchybné jízdy předvedla Barbora Vojtková s Calupem. S dosaženým časem těsně pod 46 sekund dokončila soutěž na třetí příčce. Druhé místo vybojoval Ladislav Vachutka s Taktikou-H, když překonal oba parkury taktéž bez zaváhání a v čase 45,60 sekundy. S náskokem více než dvou sekund však soupeřům odskočila Jana Francová s Nourejevem NZ, kteří pochopitelně také nechybovali ani v jedné jízdě, a navíc jejich čas byl pro zbytek startovního pole nedostižný.