Schmid vítězem olomoucké Diamond Tour World Cup

Česká republika má, co se parkurové scény týká, za sebou největší vrchol sezony 2015. Ve čtyřech nabitých dnech od 11. do 14. června proběhly totiž v Olomouci mezinárodní závody J&T Banka CSI3*W.

18.06.2015 10:17  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Ty jsou nejen součástí seriálu světového poháru, ale počítají se i jako kvalifikační závody pro letošní mistrovství Evropy a olympijské hry v Riu 2016.
Do areálu Equine Sport Centra Olomouc se sjely téměř tři stovky koní ze 14 zemí a mezi nimi také mnoho českých reprezentantů. Zejména ti, co pomýšlí na účast při příští olympiádě, chtěli využít možnost bodovat v kvalifikační skupině na domácích závodech. Jmenovitě šlo o Zuzanu Zelinkovou a Ondřeje Zváru.

Součástí mítinku byly i soutěže pro juniory a mladé jezdce. Také oni v Olomouci mohli plnit kvalifikační kritéria pro evropský šampionát ve svých věkových skupinách a nutno říci, že se českým zástupcům dařilo skvěle.

V Grand Prix juniorů se mezi pět dvojic postupujících do rozeskakování dostaly hned tři české. Kateřina Kučerová s hřebcem Timpex Abrandem v rozeskakování nakonec čtyřikrát shodila a skončila na celkovém 4. místě před Polkou Anastazjou Broniatowskou, která s koněm Ritusem rozeskakování nedokončila. Slovenská dvojice Sára Štangelová a Pinocchió se dopustila jedné chyby, a s časem 46,49 sekund se nakonec usadila na bronzové příčce. Nejlepšího času v rozeskakování dosáhla česká jezdkyně Petra Boháčová s koněm Lepus. Časomíra se zastavila na hodnotě 43,16, nicméně přišlo jedno shození, což jí nakonec přisoudilo celkové 2. místo. Vítězkou se stala Kateřina De Jagerová na Voigts-dorfs Cityslicker. Jako jediná totiž dokázala překonat trať rozeskakování bezchybně, a svoji roli tak nehrála ani skutečnost, že její čas byl podstatně pomalejší, než časy soupeřek. Čisté konto znamenalo jistou výhru.

Také kategorie mladých jezdců vrcholila soutěží Grand Prix. Překážky byly v tomto případě vysoké 145 centimetrů, což bylo o 5 více, než v případě juniorů. Stavitel Olaf Petersen postavil technický parkur s poctivými mírami, který dokázaly překonat čistě pouze tři dvojice. Ty se tak o prvenství musely rozeskakovat.
Tina Šalková s Torem v rozhodující části soutěže dvakrát chybovala a musela se tak spokojit s třetí příčkou. Slovenská reprezentantka Táňa Hatalová s Calantinem byla další z jezdkyň, které okusily zkrácený a zvýšený parkur rozeskakování.  Nakonec v něm jednou zaváhala a se 4 trestnými body skončila druhá. K velké radosti diváků i v případě Grand Prix pro mladé jezdce hrála na počest vítězi česká hymna. Bezchybně a ve velmi pěkném čase totiž dokončila rozeskakování Francesca Kolowrat-Krakowská s Vorietou a potvrdila tak vynikající formu, ve které jí olomoucké závody zastihly.

Na úrovni tří hvězd mohli jezdci startovat v rámci tří túr s různou náročností. Vedle nejtěžší Diamond Tour stavěl tým Olafa Petersena poctivě i soutěže Silver Tour a Gold Tour. Finále zlaté túry okusilo 67 dvojic, a dle slov samotných jezdců byl parkur do 145 centimetrů skutečně velmi obtížný.

Z našich si nejlépe vedl Marek Klus. Jedna chyba v rozeskakování s koněm FRH Quaid ho zařadila na 11. příčku. Čistá jízda a nejlepší čas zajistil vítězství německé dvojici Maxmilian Schmid a Lords Guy. Uvedený jezdec tak již v úvodu neděle ukázal, že je ostatním účastníkům vážnou konkurencí.

Nedělní odpoledne patřilo hlavní soutěži, jejíž průběh s napětím sledovaly k prasknutí nabité olomoucké tribuny. Vrcholem Diamond Tour se stala Velká cena zařazená do Světového poháru. Na start se postavilo 50 dvojic, které vzešly z kvalifikací v rámci předchozích soutěží.

O cenné body do světového žebříčku bojovalo také šest českých jezdců. Zdeněk Hruška s Calatou avizoval, že by byl spokojený se dvěma chybami. Přišly však bohužel čtyři a navíc obdržel penalizaci za čas, což znamenalo 39. místo v konečném pořadí. O čtyři místa lépe skončila Barbora Tomanová s klisnou Sorceress. Po jednom shození a jedné neposlušnosti jí nakonec připadla 35. příčka, jelikož s penalizací za překročení času nasbírala celkem 12 trestných bodů. Těsně před ní se umístil také s 12 body Vladimír Tretera. Jeho valach Quentin absolvoval takto těžký parkur poprvé v kariéře, a tak jistě i s tímto výsledkem musel být jezdec velmi pokojen. Jak již bylo zmíněno, o body do olympijské kvalifikace usilovala v Olomouci Zuzana Zelinková. S hřebcem Calerim, s nímž se již mnohokrát umístila v čele nejtěžších parkurů na evropských kolbištích, ale čistě nešla. Lehká chyba v trojskoku bohužel zatížila dvojici 4 trestnými body, a to ji zařadilo na 20. místo. Stejný osud potkal jejího kolegu z národního týmu Ondřeje Zváru. S klisnou Carmen Arcus shodil jednu z překážek v trojkombinaci kombinaci – podobně jako Zuzana Zelinková. Lepší dosažený čas ho však posunul na 15. pozici. Čtrnáctý pak skončil stále úřadující mistr České republiky Jiří Hruška. Hřebec Aristo Z, s nímž vyhrál páteční první kolo série Diamond Tour, skákal přesvědčivě. Jednu lehkou chybu udělali, stejně jako mnohé další dvojice, na kolmém skoku s číslem 9, který následoval hned za trojskokem. Na nejvyšší příčky tak nemohla ani tato česká dvojice dosáhnout.

Šest jezdců dokončilo základní kolo bez trestných bodů a o vítězi nejtěžší soutěže celého mítinku rozhodovalo rozeskakování. Maďarská dvojice Sandor Szasz a Luftikus Boy v něm dvakrát chybovala a dosažený čas 47,34 sekund jim přisoudil 6. místo. Ben Talbot a Sacramento proletěli tratí parkuru v nejlepším čase. Jenže bariéry dvou překážek šly k zemi, a tak ani nejlepší čas nepomohl k vítězství. Pro tohoto britského jezdce výsledek 8 trestných bodů v rozeskakování znamenal konečnou 5. příčku. Jednu chybu si na konto připsal jeden ze dvou rakouských zástupců v rozeskakování – Gerfried Puck. S klisnou Biondou si došel pro konečné 4. místo. Ostatní jezdci již byli bezchybní. Balasz Horvath z Maďarska s hřebcem Zordon zvolil jízdu na jistotu. Všechny překážky překonal bez zaváhání, ale dosažený čas odpovídající rozvážnému tempu stačil na pomyslný bronz. Rakušan Roland Engl-brecht s koněm Mevisto´s Poorboy neshodil ani jednu z překážek, navíc chytře krátil trať a časomíra se v cíli zastavila na hodnotě 45,49 sekund. I přesto tato skvělá jízda na vítězství nestačila a rakouský jezdec vybojoval 2. příčku. Vítěze od druhého místa dělilo pouhých 15 setin sekundy. Německý jezdec Maximilian Schmid na koni Chacon nejen, že ani jednou nezaváhal, ale dokázal zajet rozeskakování nejrychleji. Jeho čas byl 45,34. Maximilian Schmid si tedy po vydařeném působení na celém mítinku nakonec mohl vychutnat nezapomenutelné chvíle radosti z dalšího cenného vítězství.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️