/PR článek/ Chcete svému koni do krmné dávky přidávat něco “na přilepšenou”? Fouganza přináší celou řadu výživových doplňků, ať už se jedná o solné lizy, multivitaminy či elektrolyty. Kompletní informace o jejich nabídce najdete níže.
Fouganza nabízí celou řadu výživových doplňků pro koně. Všechny jsou vyrobené v Evropě, konkrétně Francii a Německu, a splňují náročné požadavky sportovních i rekreačních koní. Pojďme si je představit.
Základním doplňkem, který najdeme v každém boxu či výběhu je solný liz. Jeho konzumací koně doplňují do těla důležité vitamíny a minerály. Pokud koni chybí sůl v těle, sám začne blok olizovat. Fouganza ovšem nabízí také solný liz se stopovými prvky. Ten je obohacen o zinek, mangan, měď, jód, selen, vápník, hořčík a fosfor.
Pokud je váš kůň v intenzivním tréninku, odchází potem z jeho těla velké množství iontů. K jejich doplnění můžete použít tekutý elektrolyt. Přimíchejte jej do pitné vody nebo aplikujte stříkačkou přímo do huby. Doplníte tak chlor, sodík, draslík a hořčík. Příchuť tutti frutti zachutná všem koňským sportovcům.
K denní krmné dávce se hodí přidávat multivitamín. Drobné granulky s příchutí jablka lehce splynou se směsí krmiva. Obsahují vitamíny A, B1, C, D3 a B4. Kromě vitamínu jsou přidány také stopové prvky vápníku, sodíku, hořčíku a fosforu. Jedno balení obsahuje 900 g multivitamínu a odměrku, vystačí přesně na jeden měsíc.
Lněné semínko se stalo oblíbené u majitelů a jezdců především u koní s horší srstí a v období línání. Obsahuje totiž omega 3 a 6 mastné kyseliny, které koňský organismus nedokáže sám vytvořit a musí je přijmout v potravě. Prospěšné je nejen pro srst, ale také kůži, metabolismus a trávení. Aby bylo lněné semínko bezpečné ke konzumaci a zároveň předávalo svou sílu, je nutné jej před podáváním nadrtit. V drceném stavu má ovšem velmi rychle tendenci žluknout. Fouganza ovšem semínko mele a rovnou praží, proto je vhodné i k dlouhodobému skladování. Pro lepší uvolnění antioxidantů jej před podáním namočte.
Toto jsou nejoblíbenější a nejužívanější doplňky, které svému koni můžete dopřát. Kromě nich ale v nabídce naleznete také například pivovarské kvasnice, skvělé pro zlepšení trávení, biotin pro zlepšení stavu kopytní rohoviny nebo artyčokový prášek bohatý na vlákninu.
Nezapomeňte, že na všechny přípravky je nutné koně zvykat pomalu. Některé z nich mají také výraznou chuť a vůni, které nemusí vašemu parťákovi na první dobrou učarovat. Tehdy zkuste ke krmení přidat nastrouhanou mrkev nebo jablko, aby aroma přebyli.
Psal se 13. srpen 2002 a na Prahu se valila tisíciletá povodeň. Závodiště ve Velké Chuchli zmizelo pod hladinou během pár hodin, voda zatopila stáje i tribunu. V podcastu EquiRadia vzpomínají na dvacet let staré události Jiří Zlámaný a Václav Luka.
Před deseti lety se stala na Ptýrově ženskou mistryní České republiky s Calerim. Letos si Nikola Bielíková zopakovala triumf na martinickém kolbišti v sedle Carisona v nejnáročnější kategorii jednotlivců. „Je to úžasný pocit,“ uvedla v rozhovoru.
S poměrně velkým náskokem vybojovala první místo při mistrovství České republiky ve vytrvalost Lucie Škábová, která absolvovala v domácím prostředí severočeského Slavošova a okolních obcí 120 kilometrů dlouhou trasu s dvanáctiletým valachem Kailikem.
Rozsáhlý požár v okolí Hřenska je už lokalizován, ale poslední červencový týden byl velmi dramatický. Evakuováno muselo být i několik koní z postižených stájí. O mimořádné akci i chybějící funkční metodice do budoucna hovoří veterinářka Lýdia Suková.