Deset pohárových kol 2017 objektivem EquiTV

V rámci vydání Jezdeckého magazínu, které mapuje sezonu 2017 ve skokovém sportu, jsme pro vás připravili přehled vítězů všech deseti kol letošního Českého skokového poháru a ohlédneme se také za velkým finále. Videoreportáž sledujte níže…

20.10.2017 09:04  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Jezdecká sezona 2017 byla opravdu velmi nabitá a týden co týden se na řadě míst v České republice uskutečnilo několik zajímavých akcí. Pojďte si společně s námi připomenout ty nejzajímavější!

Vítejte u sledování pořadu Jezdecký sport 2017! – Dnes s podtitulem parkurové skákání… Domácí parkurovou extraligou byl již 16. rokem Český skokový pohár. Tento tradiční seriál zažil v roce 2017 deset kol, i když původně jich bylo zapsáno v kalendáři jedenáct.

Zahajovací dubnový mítink v Martinicích však musel být pro nepřízeň počasí zrušen, a tak se začínalo Velkou cenou Brna během prvního květnového víkendu. Prvním pohárovým vítězem se stal Zdeněk Žíla v sedle hřebce Dominky B, když překonal základní kolo i finále hlavní soutěže bez zaváhání a v nejlepším finálovém čase. O dva týdny později se seriál přesunul na sever Moravy, konkrétně do Staré Bělé v Ostravě, kde se z prvního místa ve Velké ceně radovala Lucie Strnadlová s klisnou Carinou.

Velká cena Kolína, která hostovala na konci května v Hradištku u Sadské, přinesla nejvyšší bodový příděl do seriálu dvojici Jan Chýle a Cool Paradise. Ten jako jediný v silné konkurenci nechyboval v základní jízdě ani ve finále pro desítku nejlepších dvojic. Tradiční červnový termín byl dodržen pro kolo konané v Suché u Litomyšle, kde se dařilo Barboře Tomanové. S klisnou Scarface při vrcholu mítinku zvítězila a druhé místo obsadila s Datasys Crocodille Dundee. Po sedmitýdenní přestávce se Český skokový pohár přesunul do Olomouce. V hlavní soutěži se představilo velmi silné startovní pole, v němž nakonec nenašel přemožitele Aleš Opatrný. Ten na kolbišti Equine Sport Centra sedlal při červencové Velké ceně Apola.

Začátkem srpna se česká parkurová špička sešla ve Zduchovicích u Kamýku nad Vltavou. Podruhé v letošní sezoně tam zazářil Zdeněk Žíla s Dominkou B, když porazil více než čtyřicet dalších dvojic a posunul se tak na první místo pohárového bodování. Farma Ptýrov u Mnichova Hradiště pořádala v polovině osmého měsíce atraktivní Noční Velkou cenu. Pro nejvyšší příděl bodů si v ní dojel Jan Štětina s Verdim S. Ten nastupoval do finále s penalizací za jedno shození, ale všichni jeho soupeři, kteří v první jízdě neinkasovali žádný trestný bod, v rozhodující části bezchybné skóre neudrželi.

Poslední srpnová neděle přinesla osmé pohárové kolo, které hostil Jezdecký klub v Opavě Kateřinkách. Velká cena s dlouholetou historií sahající hluboko před rok založení Českého skokového poháru se stala záležitostí Jana Chýleho s Cool Paradise, který tak v sezoně 2017 vyhrál už podruhé. Předposlední možnost získat body a probojovat se mezi nejlepší čtveřici seriálu měli jezdci opět v Olomouci, kde z důvodu rekonstrukce kolbiště hostovala začátkem září Velká cena Frenštátu. Hattrick při ní dovršil Zdeněk Žíla v sedle bělouše Dominky B, který se tak před posledním závodem dostal na čelo žebříčku.

Dějištěm velkého finále Českého skokového poháru se po třech letech staly Hořovice na Berounsku. Vrcholné klání se konalo v neděli 24. září, ale o den dříve měli jezdci ještě možnost v rámci poslední Grand Prix ovlivnit složení finálové čtveřice. Lídr bodování Zdeněk Žíla v Hořovicích nestartoval, a tak se otevřely dveře pro další jezdce, kteří se drželi v nejvyšších patrech tabulky. Vítězkou Velké ceny Hořovic se stala Barbora Tomanová, která tak postoupila do finále z prvního místa. Pro nedělní start zvolila Clintona. V TOP4 jí doplnili Jiří Skřivan s Flying Star, Jan Štětina s Verdim S a Marek Klus se Sabeliem.

S parkurem vysokým do 145 centimetrů, ale zejména se čtyřmi jízdami, během nichž si finalisté střídají koně, si nejlépe poradil Marek Klus. Ten nasbíral celkem 6 trestných bodů. Druhé místo obsadil Jan Štětina, který chyboval dvakrát, stejně jako Jiří Skřivan. V jeho neprospěch však mluvil součet časů a dokončil tak třetí. Na čtvrté příčce se umístila Barbora Tomanová.