Pohárový hattrick Zdeňka Žíly v souhrnu EquiTV

Zdeňkovi Žílovi se v letošní sezoně v Českém skokovém poháru daří. V hlavní soutěži dokázal vyhrát už třikrát. Jeho nejnovější triumf ve Velké ceně Frenštátu pod Radhoštěm, ale také jízdy dalších účastníků, si můžete připomenout v reportáži EquiTV.

15.09.2017 09:30  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Olomouc zažila v neděli 10. září odpoledne Velkou cenu Frenštátu pod Radhoštěm, která v tamním Equine Sport Centru hostovala kvůli rekonstrukci domovského kolbiště. Překážky hlavní soutěže dosahovaly výšky 145 centimetrů a po základním kole následovalo tradičně finále pro deset nejlepších dvojic. Před jeho branami zůstala tentokrát dvojice Jan Chýle a Cool Paradise. Té se podařilo letos už dvakrát ve Velké ceně zvítězit. V Olomouci však s jedním shozením skončila dvanáctá.

Smolná jedenáctá příčka vyšla na Jiřího Hrušku. S Oridou-M chyboval sice jen jednou, ale dosažený čas na postup do elitní desítky nestačil. Stejný jezdec v soutěži sedlal ještě klisnu Acoradii, a s tou se mu do finále proklouznout podařilo. V součtu však nakonec dosáhl výsledku 16 trestných bodů, což stačilo na celkové desáté místo. S čistým kontem vstupoval do rozhodující části Radovan Cibere na koni Ikke Van Stal Cipa. Napodruhé se dopustil dvou chyb a spokojit se musel s devátou příčkou.

Dvě shození zaznamenala ve finále také Barbora Tomanová s Clintonem, která tak dokončila s celkovým výsledkem osm trestných bodů. Díky lepšímu dosaženému času z toho bylo osmé místo. Stejný osud potkal i Rudolfa Doležala s Larou Croft. Ten předvedl v základní části jednu z nejlepších čistých jízd, napodruhé však dvakrát chyboval a s časem 45,41 sekundy dojel sedmý. Dvě chyby v součtu měla také dvojice Tina Šalková a Frascati van Ter Hulst. Ta ovšem zaznamenala po jednom shození v každé jízdě. Její finálový čas byl o sekundu lepší než čas Rudolfa Doležala a vynesl jí tak šestou příčku. Druhým koněm, s nímž se kvalifikovala Barbora Tomanová do finále Velké ceny, byla klisna Sorceress. V základní jízdě s ní chybovala jednou, napodruhé už prošla kurzem bez zaváhání a s časem 44,36 sekundy si dojela pro páté místo.

Těsně pod stupni vítězů zůstal Marek Klus, který s Cradem von Wichenstein zahájil čistou jízdou. Ve finále však došlo k jednomu zaváhání. Slovenský reprezentant Igor Šulek startoval s koněm Wavo Aramis a zajel nejlepší výsledek základního kola. V rozhodující části přišla smolná chyba, která odsunula jinak nejrychlejší dvojici finále na konečnou třetí příčku. Se dvěma koňmi se kvalifikoval mezi desítku nejlepších dvojic Zdeněk Žíla. S méně zkušeným z nich -osmiletým hřebcem Trend D´Elsendam Z zvolil klidnější tempo. Na překážkách nechyboval a s časem 49,96 sekundy obsadil druhé místo. To s běloušem Dominkou B jel výrazně rychleji. Navíc všechny překážky překonal bez zaváhání a vybojoval tak letošní třetí vítězství ve Velkých cenách v rámci Českého skokového poháru.

Zdeněk Žíla se vyhoupl také do vedení v seriálovém žebříčku se ziskem 54 bodů. Rozdíly na nejvyšších pozicích jsou velmi těsné. O jediný bod za ním je Jiří Skřivan, na kterého třetí Jan Štětina ztrácí rovněž jeden bod. Čtvrté místo patří Barboře Tomanové, která má na svém kontě 50 bodů.

Nezkrácený video záznam nejen Velké ceny Frenštátu, ale také rámcových seriálových soutěží, najdete na našem webu www.equitv.cz.