Škábová s Kailikem s náskokem vyhrála mistrovství ČR ve vytrvalosti

V sobotu 6. srpna proběhlo mistrovství České republiky ve vytrvalosti, které bylo tradičně spojené i s mezinárodními soutěžemi CEI. Místem konání byl severočeský Slavošov, kde se o mistrovské tituly jelo už v roce 2018.

10.08.2022 08:00  |  Pořad: Vytrvalost  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Po vlně tropických teplot se v noci před startem závodů ochladilo, což jistě účastníci přivítali. Na seniory totiž čekala náročná trať o délce 120 kilometrů. Velmi dobře vstoupil do soutěže několikanásobný medailista a zkušený reprezentant Petr Jadlovský v sedle koně Ibelin Ibn Rasim. Hlavně ve druhé a třetí etapě se dostal mezi nejrychlejší účastníky, jenže po třetím úseku byl vyloučen.

Vyrovnaný výkon podal Janek Kroupa v sedle Madonny a podobné časové a rychlostní hodnoty zapisovala Táňa Terberová. Ta s Willy Wonkou výrazněji odskočila od svého soupeře až v posledním úseku šampionátu a vybojovala tak stříbro, zatímco Janek Kroupa si ze Slavošova odvážel bronz.

S poměrně velkým náskokem projela jako první cílem Lucie Škábová, která absolvovala 120 kilometrů s dvanáctiletým valachem Kailikem. Dvojice se na čele soutěže držela prakticky od startu první etapy, zkušená členka Jezdeckého klubu Natural přitom rozvrhla síly koně i svoje velmi dobře. Díky tomu jí patří titul mistryně České republiky pro rok 2022.

Trať seniorského šampionátu sloužila zároveň pro mezinárodní soutěž CEI s dvěma hvězdami, kdy část účastníků byla klasifikovaná v rámci obou kategorií. A medailisté ze šampionátu se seřadili na třech nejvyšších pozicích také v mezinárodním CEI, když Lucie Škábová dojela první před Táňou Terberovou a Jankem Kroupou. Další vypsanou soutěží bylo mezinárodní CEI s jednou hvězdou. Trasu dlouhou 100 kilometrů dokončila jediná dvojice, a to Lucia Marošová v sedle Tiffani Kavkaz, která na sever Čech zavítala ze Slovenska.

O sadu medailí jeli ve Slavošově také junioři a mladí jezdci, pro které byla připravená trasa dlouhá 80 kilometrů. Na předních pozicích se jezdci pohybovali v odstupech v řádu pouhých sekund. Po startu se na dosah držely Aisha Smudková a Barbora Kroupová a mohlo se zdát, že se právě mezi nimi bude rozhodovat o zlatu. Aisha Smudková s koněm Niyaf nakonec projela cílem na třetím místě jen o dvě sekundy před stříbrnou Barborou Kroupovou v sedle šestiletého hřebce Hanine Al Shahania. Obě jezdkyně totiž dokázal předjet Miroslav Konopa na valachovi Efolovi. Tomu se podařilo ušetřit síly, které pak využil k náporu v poslední etapě, díky které si dojel pro zlato.