EquiTV.cz

reklama 21D
banner
banner
banner
banner

Jezdectví 2022: Při mezinárodních závodech se českým skokanům dařilo

reklama

Kalendář jezdeckých akcí pro rok 2022 přinesl hned pět mezinárodních parkurových mítinků. Byly mezi nimi závody určené pro mládež, ale také Světový pohár, Pohár národů či Global Champions. Za těmi hlavními se ohlížíme v posledním sumáři EquiTV.

24.01.2023 11:00  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22C
banner
banner
banner

 
V dubnu se konaly závody CSIO pro děti, juniory a mladé jezdce, které pořádalo Jezdecké centrum Zduchovice. Rozpis přinesl týmové soutěže, takzvaný Nations Cup a soutěže jednotlivců vyvrcholily Velkými cenami.
 
Pohárový program odstartovali v pátek jezdci v kategorii dětí. Českým reprezentantům se ve dvou kolech s výškou do 125 centimetrů příliš nedařilo. Sestava ve složení Klára Hlaváčková, Albert Písařík, Kristýna Veverková a Kristýna Gutová nasbírala celkem šestnáct trestných bodů a obsadila šestou příčku.
 
Na opačné škále výsledkové listiny se ocitly dva bezchybné týmy. O vítězství tak muselo rozhodnout rozeskakování.  Zatímco v italských barvách hned dvě dvojice dovezly po chybě, Maďaři předvedli ukázkovou formu, když zapsali čtyři nuly. Nejlepší výkony podala s třemi čistými jízdami Annabel Bodnar s belgickou hnědkou I´s A Gamble. Tři nuly zaznamenal také finišman družstva Rodrigo Szuhai v sedle valacha Jay Jaye. 
 
Junioři závodili na překážkách do 135 centimetrů a v této kategorii se Čechům dařilo o poznání lépe. Vyrovnaně působily jízdy Laury Najmanové na La Frei s jediným shozením a stejné skóre zapsala také Kateřina Bubáková s klisnou Nasty Girl de Muze. Rovněž finišman družstva Viktor Skutecký, který sedlal jedenáctiletého valacha G-Star SL, zaváhal pouze jednou. Dvě shození pak zaznamenala v první části soutěže Emma Sophia Španko s Electric Lady, v té druhé si ovšem spravila chuť čistým výkonem. Celkový součet trestných bodů domácího týmu činil po dvou kolech jen osm trestných bodů, což stačilo na pomyslný bronz. 
 
Také v tomto Poháru národů došlo na rozeskakování, a to mezi Polskem a Maďarskem. V polských řadách rozhodlo vystoupení dvojice Iga Biegalska a Canabaz, která dovezla osm trestných bodů. To bylo příliš, a i přes čisté jízdy ostatních členů odsunul tento výsledek Poláky na druhou příčku. Maďaři nasbírali v rozeskakování pouze pět trestných bodů a stejně jako v dětské soutěži slavili vítězství i mezi juniory. Sérií tří nul se blýskl Guila Szuhai s Perthy Jacksonem a bez trestných bodů absolvovali celou soutěž také Lizanna Kiss a holštýnský valach Cojano. 
 
V třetím Poháru národů soutěžili mladí jezdci a tentokrát měli čeští fanoušci důvod k radosti. Domácí čtveřice zapsala ve dvou kolech pouhé čtyři trestné body, což žádný jiný celek nedokázal napodobit. Velkou oporou českého týmu byla Natálie Kovářová s hnědákem North Cape DV, která ani jednou nechybovala. Dvě nuly přidala do výsledkové listiny také Eliška Hasnedlová v sedle klisny českého chovu Vepory. Dobře si vedly i další české dvojice. Anna Helebrantová s Gretou SW dovezla po chybě z každého kola, Petra Pařenicová na Zetě shodila v první jízdě dvě překážky, aby napodruhé dojela do cíle s nulou. 
 
Za Českou republiku se zařadili Poláci, jejichž nejlepší členkou byla bezchybná Julianna Suska na holštýnské klisně Cascadeuce. Třetí místo připadlo německému celku. V jejich řadách zazářila Verena Haller, která startovala s klisnou Cary Anne. 
 
V neděli se mohli návštěvníci Zduchovic těšit na soutěže Grand Prix. V nich však čeští jezdci štěstí tentokrát neměli. Rozeskakování dětské kategorie, kam postoupilo jedenáct dvojic, zcela ovládli zástupci Německa. Vítězkou se stala Ava Ferch v sedle vestfálského valacha Chacco-Mo. Ta dokázala překonat rozhodující parkur znovu s nulou a od zbytku startovního pole jí dělila sekunda a půl.
 
V juniorské Velké ceně vyšla rozhodující jízda nejlépe opět německé reprezentantce, a to Madlen Boy s patnáctiletou klisnou Charlet Blue. 
 
Mezi pěti účastníky rozeskakování Grand Prix mladých jezdců dominovaly italské barvy. Z triumfu se nakonec radovala Chiara Coppo na klisně Betty de Vaudival. Předvedla bezchybný výkon a nejbližší soupeřce nadělila bezmála sekundu.
 
Chuchle Arena Praha hostila ve dnech 16. až 19. června třetí ročník parkurových závodů CSIO3*-W CET Prague Cup, které od roku 2020 znovuobnovily dlouholetou tradici pořádání tohoto významného mítinku v našem hlavním městě. 
 
Prvním vrcholem čtyřdenního programu byl dvoukolový Pohár národů, do něhož nastoupilo třináct družstev. V prvním kole se nejvíc dařilo Němcům, kteří jako jediní drželi v polovině soutěže nulu. Jenže druhé kolo jim vůbec nevyšlo. 
 
Hannes Ahlmann s Nerradem nasbíral překvapivých osmadvacet bodů. A přestože se tento výsledek jako nejhorší škrtl, německému celku to nepomohlo. Chybovali i další jeho členové, a tak se propadl na konečné čtvrté místo. V případě výše postavených týmů byla situace vyrovnaná. Švédi, kteří měli po první části soutěže jednu chybu, nasbírali v druhém kole hned tři započítané chyby, a museli se spokojit s pomyslným bronzem. 
 
Vyrovnané výkony v jejich řadách předvedla dvojice Erika Lickhammer-Van Helmond a Hesjedal NL, která v první jízdě nezaváhala a v té druhé shodila jednu překážku. Stejný scénář mělo i vystoupení její kolegyně Irmy Karlsson na valachovi jménem Chacconu. Vysoko se po prvním kole držel také český národní tým. Po čistých jízdách Filipa Doležala s valachem Coup de Coeur Gp Madamme Z i Aleše Opatrného v sedle Forewera si Češi do druhé části nesli jen čtyři trestné body. 
 
V druhém kole pro změnu nezaváhal Vladimír Tretera s hnědákem Gangster VH Noddevelt a nulu zaznamenala také Anna Kellnerová s klisnou Catch Me If You Can. Jízda však tentokrát nevyšla nejzkušenějšímu členovi reprezentace Alešovi Opatrnému, který shodil tři překážky. Jeho penalizace se Čechům škrtala, počítalo se tak osm trestných bodů Filipa Doležala. 
 
Celkem české kvarteto inkasovalo ve dvou kolech dvanáct trestných bodů. Shodné skóre měli Nizozemci, kteří tak společně s Čechy dosáhli nejlepšího výsledku. A to navzdory tomu, že jedna z nizozemských dvojic, Doron Kuipers s hřebcem Edinburgh, nedokončila ani jedno kolo kvůli nepřekonané zdi. 
 
O vítězném celku tedy muselo rozhodnout rozeskakování. Nizozemský šéf ekipy vyslal Patricka Lemmena s hnědákem Exit Remo, který se osvědčil už v základních kolech, kdy nechyboval. A bezchybný výkon předvedl také v rozhodující jízdě. Dovezl nulu v čase 40,66 sekundy. Nezbývalo než čekat, jak se s kurzem popasuje Anna Kellnerová vybraná za český tým. Česká reprezentantka nakonec ve snaze o co nejrychlejší jízdu jednou chybovala a z vítězství se radovali Nizozemci. Česká republika skončila na druhé příčce před třetími Švédy. 
 
Druhým vrcholem Prague Cupu byla nedělní Grand Prix bodovaná do série Světového poháru. Stejně jako v případě soutěže Nations Cup, dosahovaly i tentokrát překážky výšky do 150 centimetrů. Parkur z dílny Švýcara Gérarda Lachata se povedlo překonat bez zaváhání osmi dvojicím. Mezi nimi nechyběl Vladimír Tretera, který se svou jedničkou Gangsterem předváděl v posledních dvou sezonách výborné výkony. V pražském rozeskakování si nakonec s jedinou chybou dojel pro sedmou příčku.  
 
Šestý byl Nizozemec Vencent Dings na valachovi Cream Couleur Z. Ten byl ze všech nejrychlejší, ale bohužel chyboval až na úplně posledním skoku. Bez trestných bodů v čase 41,96 sekundy projel cílem rozhodující části Velké ceny Belgičan Rik Hemeryck, který se s valachem Morfine de Muze zařadil na třetí místo. O celé tři sekundy rychlejší byla japonská dvojice Eiken Sato a Chacanno Jra, která obsadila druhou pozici. Nikdo však nestačil na Němce Philipa Rüpinga, který v sedle hřebce Castelfield Cornelious procválal cílem s nulou a v čase ještě o bezmála sekundu kratším. Český reprezentant Vladimír Tretera po závěrečném dekorování ze sedmé příčky rozhodně zklamaný nebyl.
 
Jen týden po pražském CSIO zažila Česká republika další významné parkurové závody. Olomouc hostila J&T BANKA CSI3* se soutěží Grand Prix bodovanou do Světového poháru.
 
Parkur s výškou 155 centimetrů dokázalo překonat bez trestných bodů pět dvojic, které se tak utkaly na zvýšených překážkách v rozeskakování. Šlo o tři reprezentanty Německa a dva jezdce z České republiky. Jako první nastupoval do zkráceného parkuru Marek Klus, který s valachem Cardozo 4 nakonec dvakrát chyboval a jeho výkon stačil na pátou příčku. Hned po něm odstartovala obhájkyně loňského vítězství Jörne Sprehe, která tentokrát sedlala teprve devítiletého valacha Bailanda 52. Nevyhnula se jedné chybě a díky rychlému času skončila třetí. Čtyři trestné body za jednu pobořenou překážku zaznamenala i další startující Finja Bormann v sedle valacha A Crazy Son of Lavinia. Jejich čas byl 37,64, a tak v konečném účtování byla čtvrtá.  
 
Když vstupoval do kolbiště Aleš Opatrný, tak věděl, že pokud dokončí s Forewerem bez penalizace, bude nejhůř druhý. Jeho jízda nebyla nejrychlejší, konkrétně časomíra ukázala hodnotu 37,20, ale posledního startujícího dostala pod určitý tlak. Alexander Müller s klisnou Ohlala 13 od prvních metrů zvolil rychlejší tempo, než měl Opatrný. Nakonec však chyboval a jen díky nejlepšímu času 36,63 vteřiny skončil druhý. Aleš Opatrný tak dokázal olomouckou Grand Prix v její devítileté historii vyhrát už potřetí.
 
Třetí listopadový víkend patřil jedné z největších perel sezony, a to nejen v tuzemském měřítku. Zájem fanoušků směřoval do pražské O2 areny, kde se konalo už počtvrté Prague Playoffs, tedy vrchol seriálu Global Champions.
 
Sobota přinesla speciální soutěž Super Grand Prix určenou pro vítěze jednotlivých Velkých cen sezony, což svedlo dohromady enormně silné startovní pole.
 
Prvním kolem soutěže s překážkami vysokými až 165 centimetrů prošlo bez chyby sedm jezdců, dva však měli jeden trestný bod za lehké překročení stanoveného časového limitu. Rakušan Max Kühner s hřebcem Eis Coriolis Des Isies v druhém kole přidal osm trestných bodů a skončil až devátý. Naopak Američan McLain Ward, jenž se kvalifikoval do Prahy až při předposledním kole v New Yorku, navíc až z páté pozice, napodruhé dovezl do cíle nulu a dostal se do průběžného vedení.
 
Dlouho se však z pozice lídra ovšem neradoval, neboť hned následující německá jezdkyně Katrin Eckermann s klisnou Calou Mandií zopakovala čistou jízdu. Další z Němců – Christian Ahlmann na valachovi Mandato van de Neerheide – zapsal dvě chyby a skončil osmý. Jedné chybě se pak nevyhnul Nizozemec Harrie Smolders startující ve dvojici s valachem Monaco N.O.P. Čtyři body ho v důsledku v kombinaci s časem 64,22 zařadily na pátý řádek výsledkové listiny. 
 
Na startu již zbývali poslední dva účastníci. Daniel Deusser s hřebcem Scuderia 1918 Tobago Z zapsal další nulu a čas 65,22 jej katapultoval do vedení před jeho krajanku Katrin Eckermann. Příliš se však neradoval, neboť věděl, že v závěru odstartuje ještě velmi silný soupeř – Belgičan Pieter Devos v sedle klisny Mom´s Toupie de la Roque, kterého mohutně povzbuzovaly zaplněné ochozy O2 areny i díky jeho příslušnosti k týmu Prague Lions v rámci týmové ligy. Jenže chyboval na čtvrté překážce a v důsledku se musel spokojit s nemedailovou čtvrtou pozicí. Daniel Deusser se tak při čtvrté účasti v Super Grand Prix dočkal vytouženého vítězství.
 
Neděle nabídla finále týmové soutěže Air Bank Super Cupu Global Champions League, do něhož poprvé v historii mítinku postoupilo také družstvo Prague Lions.
Do prvního kola nastupovali Pražští lvi jako druzí v pořadí. Pieter Devos s valachem Nascar van´t Siamshof inkasoval čtyři trestné body na skoku s číslem tři.  
 
Anna Kellnerová v sedle Catch Me If You Can Old začala velmi pěkně, ale po překonání triplebaru, který tvořil čtvrtou překážku, jí nevyšlo naplánovaných pět cvalových skoků do dvojkombinace a klisna před skokem 5A zastavila. Při opakovaném nájezdu na něm chybovala a shodila také překážky s čísly osm a dvanáct. Celkových 23 bodů doplnila penalizace za překročení časového limitu. 
 
Poslední z družstva Niels Bruynseels na valachovi Delux van T&L zaznamenal stejně jako jeho belgický kolega čtyři body, a to na druhém dvojskoku. V součtu tak domácí celek měl z první části soutěže 31 bodů, zatímco další dva o sedm méně. Valkenwaard United zapsali osm bodů a pouhé čtyři pak Shanghai Swans a Miami Celtics.
 
Druhé kolo zahajovali tedy Prague Lions, ale ani tentokrát se jim příliš nedařilo. Kellnerová s Devosem dojeli s osmi body, Bruynseels se čtyřmi. Soutěž tak zakončili s 51 body. 
 
O medailových pozicích se podle očekávání rozhodovalo mezi trojicí nejlepších z úvodní části. Z Valkenswaard Unitech měl jen jednu chybu Marcus Ehning v sedle valacha Priam du Roset. Andre Thieme s klisnou DSP Chakarií dovezl do cíle nulu, stejně jako sedmašedesátiletý miláček publika John Whitaker na valachovi Equine America Unick Du Francport. Ten byl jedním ze tří účastníků, kteří oběma koly prošli bez penalizace. 
 
Dalším šťastlivcem byl Christian Ahlmann s Dominatorem 2000 Z ze Shanghai Swans. Naopak nulu nezopakoval jeho kolega Max Kühner na valachovi Elektric Blue P. Jeho dvanáct bodů rozhodlo o tom, že se labutí družstvo propadlo na průběžné druhé místo, a to i přes to, že finišman Martin Fuchs ve dvojici s valachem Leone Jei nechyboval. 
 
Vše měli ve svých rukou jezdci z Miami Celtics, jejichž věkový průměr je pouhých 25 let. Sedmadvacetiletý Bertram Allen startující na valachovi Pacino Amiro byl třetím účastníkem s nulou z obou kol. Šestadvacetiletý Michael G Duffy s valachem Clitschko 17 vše udělal napínavějším, když přidal osm bodů k původním čtyřem a dorovnal tak skóre s Valkenswaard United. 
 
Vše tak měl ve svých rukách třiadvacetiletý Edouard Schmitz na valachovi Gamin van´t Naastveldhof. Věděl, že pokud chce ukořistit nejvyšší příčku, nesmí chybovat, a navíc jet rychle, aby součet časů byl nižší než v případě aktuálně vedoucího týmu. To se mu nakonec podařilo a zaplněná O2 arena jej mohla odměnit bouřlivým potleskem.
 
Rok 2023 nabídne šest mezinárodních parkurových akcí v České republice. Tuto sérii otevře dubnové CSIO pro mladší věkové kategorie ve Zduchovicích. Dětem, juniorům i mladým jezdcům bude věnován i mezinárodní mítink v Chuchle Areně Praha na konci května, na který navážou opět Zduchovice se závody CSI na úrovni jedné a dvou hvězd, včetně soutěží pro mladé koně. Světový pohár v Olomouci má svůj tradiční termín na konci června. Naopak v netradičním termínu se bude konat CET Prague Cup. Posunut byl na konec července a uskuteční se během něj na kolbišti Chuchle Areny Praha týmová olympijská kvalifikace. Pořadatelem této akce je Czech Equestrian Team, který již popáté připravuje na druhou polovinu listopadu absolutní vrchol celé sezony – Global Chmpions Prague Playoffs v libeňské O2 areně.
 
Foto: Kateřina Návojová

reklama 23B
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
ST⏳01.05. ⏰13:30 dostihy Lysá ▶️
SO⏳04.05. ⏰13:00 dostihy Most  
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno ▶️
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle ▶️
SO⏳11.05. ⏰13:00 skoky (derby) Praha Gabrielka  
SO⏳11.05. ⏰00:00 klusáci Praha Chuchle  
NE⏳12.05. ⏰00:00 skoky ČSP Hradištko  
NE⏳12.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ÚT⏳14.05. ⏰00:00 skoky KMK Písek  
NE⏳19.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ČT⏳23.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
PÁ⏳24.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
SO⏳25.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 skoky ČSP Zduchovice  
NE⏳26.05. ⏰00:00 dostihy Most  
PÁ⏳31.05. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
NE⏳02.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

EQUINET nabízí kompletní informační servis ze světa koní:
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
SLEDUJTE JEZDECTVÍ NA ČT SPORT! PŘEHLED POŘADŮ NAJDETE ZDE
NEPŘEHLÉDNĚTE