EquiTV.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE! Olympijské jezdectví v Tokiu: Kdy a co sledovat? Přehledný program|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |POSLOUCHEJTE příběhy lidí, kteří milují koně! JEZDECKÉ RÁDIO je tu pro Vás!|VÍTEJTE na jediné původní internetové televizi o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz|POZOR! Newsletter o koních každý pátek. Objednejte si ZDARMA nový Jezdecký zpravodaj|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|PODPORUJEME:|28. - 29. 7. Skoky - Pony Days Martinice|28. 7. - 1. 8. Skoky - ČSP Velká cena Zduchovic|29. 7. - 1. 8. - Všestrannost MČR Vrchovany|29. 7. - 1. 8. Drezura - Olomouc|29. 7. - 1. 8. Spřežení - Tlumačov|31. 7. Drezura - Písek|4. - 5. 8. Skoky - Zduchovice|7. 8. Drezura - Královice|6. - 8. 8. Skoky - Zduchovice|8. 8. Skoky - Královice|8. 8. Skoky - Písek|12. 8. Skoky - KMK Písek|11. - 15. 8. Drezura a paradrezura - MČR Zduchovice|13. - 15. 8. Skoky - Hradištko|14. - 15. 8. Skoky - Tlumačov|14. 8. Drezura - Olomouc|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|NH Kladruby n. L.|Martinice|Hradištko|Královický dvůr|Zduchovice|ESC Olomouc
reklama 31C
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Jezdecký magazín: Světové poháry v Brně a Olomouci, Derby i Globálka

27.06.2019  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Přinášíme vám skutečně nabitý Jezdecký magazín EquiTV. Zavítáme do Olomouce na skokový Světový pohár a také na ten drezurní, který se jel v Brně. Připomeneme si další kolo GC v Cascais a také jeden z vrcholů dostihové sezony České derby.

reklama 32A
banner
banner
banner
banner

Závěr června je na jezdeckých i dostihových závodištích mimořádně rušný. Dnešní Jezdecký magazín tak nabídne hned několik reportáží z prestižních akcí mezinárodního formátu. Vypravíme se na J&T BANKA CSI-W v Olomouci, kde se konal bohatý a atraktivní parkurový program a nebyla nouze o dramatické momenty ani překvapení. Samozřejmě nemůžeme opomenout ani deváté kolo prestižní parkurové série Global Champions, které se odehrálo v malebném portugalském letovisku Cascais.

Velký drezurní svátek hostil jezdecký areál v Brně na Panské líše, kam se sjeli jezdci všech věkových kategorií na mezinárodní závody CDI. A vrchol první poloviny sezony má za sebou i tuzemský dostihový sport. 99. České derby ve Velké Chuchli nabídlo jeden z nejzajímavějších doběhů posledních let. To všechno uvidíte v příštích patnácti minutách.

 

Šestý ročník mezinárodních závodů J&T BANKA CSI3*-W Olomouc, který se konal od 19. do 23. června, nabídl o den delší a o dvě túry bohatší program než loni. V naší reportáži se budeme věnovat vrcholům vyšších soutěží a začneme u finále túry pro jezdce ve věku do 25 let. Grand Prix přišla na řadu už v sobotu a účastníky čekal kurz s výškou překážek do 145 cm. V rozeskakování, kam se probojovaly čtyři dvojice, zaznamenala čistý výsledek pouze Rakušanka Michele Ruth v sedle Nathanaela a vybojovala tak první místo. Kromě radosti z vítězství jí vrchol túry přinesl i přímou kvalifikaci do finále celoročního seriálu European Youngster Cupu, které se bude konat v prosinci při světoznámém halovém festivalu v Salzburku. Smolná chyba potkala v rozhodující jízdě českou jezdkyni Kateřinu Kubrickou s klisnou Lentilkou. Cílem projela v nejlepším čase, ale zaváhání jí odsunulo na druhou příčku. V sobotu odpoledne se jelo také finále pro mladé koně. Na překážkách do 130 cm nenašel přemožitele šestiletý holandský valach Issem v sedle s polským reprezentantem Adamem Grzegorzewskim.

Poslední den nabídl Grand Prix pro juniory, jež se stala domácí záležitostí. Překážky do 140 cm překonala jako jediná bez shození Anna Helebrantová s ryzákem Epem Van De Achterhoek, čímž si zajistila prvenství. Druhé místo obsadila Sára Vingrálková, která po celou dobu mítinku prokazovala vynikající formu. Drobná chyba v sedle Oscara des Fontaines jí odsunula těsně za vítězku. Na třetím místě dojela další česká reprezentantka Mariana Michlíčková s belgickou klisnou Idee Van De Achterhoek.

Stopětačtyřicítka s rozeskakováním čekala na účastníky poslední soutěže Gold Tour. Na první příčce se dlouho držel rakouský zástupce Dieter Köfler s Askabanem, který měl čisté konto a zdánlivě nepřekonatelný čas 39,46 sekundy. Ale téměř v závěru rozeskakování ho o pouhých šest setin sekundy překonal bezchybný Ital Antonio Alfonso. Jako poslední pak nastupovala německá jezdkyně Jörne Sprehe. Té se v Olomouci daří, což dokázala i tentokrát. V sedle Bankimoona dovezla do cíle nulu a čas Alfonsa překonala ještě o více než sekundu.

Hlavním lákadlem celého pětidenního programu byla nedělní J&T BANKA Grand Prix Olomouc s překážkami do 160 cm. Hvězdný stavitel Uliano Vezzani, který kurz připravoval a jehož práci si účastníci nemohli vynachválit, využil technických možností a postavil parkur takzvaně na mírách.

Celkem šest jezdců se přes něj přeneslo bez zaváhání, a tak přišlo ke slovu rozeskakování. Ale ještě než se podíváme na jeho průběh, nesmíme opomenout skvělý výkon českého jezdce Rudolfa Doležala. Ten v sedle teprve devítiletého hnědáka Quattra Centa chyboval v základní části jen jednou a díky času se zařadil na sedmou příčku hned za šestici bezchybných dvojic.

Také mezi nimi měla Česká republika své želízko v ohni. Jakub Štěrba a plemenný hřebec Warness nastupovali do rozeskakování jako první. Nevděčnou roli zahajujícího jezdce zvládl český zástupce s jedním zaváháním a čas nastavil na 40,09 sekundy. Hned vzápětí jej dokázal překonat Ital Emanuele Camilli na belgickém běloušovi Jakkovi. Do cíle dojel bez trestných bodů v čase 38,21 sekundy a ujal se vedení.  Zkušený slovenský reprezentant Radovan Šillo chyboval s Durantem dvakrát. Na nejvyšší příčky tak pomýšlet nemohl.

Velmi rychlé tempo nasadil Luka Založnik ze Severní Makedonie. V sedle valacha Chabloua, jehož na tomto kolbišti ještě loni sedlal Aleš Opatrný, překonal čas vedoucího jezdce o desetinu sekundy. Jenže v závěru přišla chyba. Pokořit výkon Itala se pokusil i polský jezdec Maksymilian Wechta s hřebcem Number One. Ale ani jemu se to nepodařilo. S chybou se vmáčkl na průběžné třetí místo mezi Založnika a Štěrbu. Do pořadí mohla promluvit už jen italská dvojice Clementina Grossi a Zquasimodo R. Ta zajela bezchybný parkur, ale časově na svého krajana nestačila.

Velkou cenu Olomouce bodovanou do seriálu Světového poháru vyhrál Ital Emanuele Camilli před Clementinou Grossi. Na třetím místě skončil Luka Založnik. Jakub Štěrba, jemuž se v Olomouci dařilo i při soutěžích mladých koní a Silver Tour, měl také důvod ke spokojenosti. V Grand Prix skončil s Warnessem pátý. Nezkrácený záznam soutěží J&T BANKA CSI3*-W v Olomouci si můžete pustit na našem webu www.equitv.cz.

 

Deváté zastavení na okruhu Global Champions se odehrálo během předposledního červnového víkendu v portugalském letovisku Cascais. Oba vrcholy programu, tedy druhé kolo týmové soutěže a Grand Prix hodnocenou do individuálního žebříčku, přinesla sobota.

V soutěži ligy zvítězili po napínavém druhém kole plném zvratů jezdci London Knigths, kteří jako jediní udrželi čisté konto. Britský olympionik Ben Maher sedlal v obou jízdách ryzáka Explosiona W. Dvě nuly dovezl i jeho kolega, Švýcar Martin Fuchs, který prostřídal klisnu Chicu B Z a hřebce Chaplina. Pražští lvi obsadili šesté místo. V prvním kole byli na překážkách bezchybní, pouze Wilm Vermeir s hnědákem Iq van het Steentje inkasoval bod za překročení času. Ve druhém kole Vermeir udržel čistý výsledek, jenže jeho kolega Niels Bruyneels na Utamaro D Ecaussines shodil jednu překážku.

V pozdních večerních hodinách se za umělého osvětlení jela Grand Prix Cascais na překážkách do 160 cm. Člen Prague Lions Niels Bruyneels s Utamarem se v ní probojoval do rozeskakování, v němž nakonec dojel pátý. Vítězem se stal Martin Fuchs, který s Chaplinem zůstal bezchybný a cílem projel v nejlepším čase 37,64 sekundy. Druhý skončil jeho kolega z týmu Londýnských rytířů Ben Maher s Explosionem. Díky tomu, že Martin Fuchs už je po triumfu v Madridu kvalifikovaný do Super Grand Prix, která se pojede v Praze při Global Champions PlayOffs, získává „jízdenku“ do Prahy právě Maher.

 

Jezdecký areál v Brně na Panské líše hostil ve dnech 21. - 23. června už po jednadvacáté mezinárodní drezurní závody CDI. Ty nabídly řadu úloh pro jezdce všech věkových kategorií až po nejobtížnější seniorskou Grand Prix Freestyle, započítávanou do bodování Světového poháru.

Takzvaná Velká runda zařazená do soutěží CDI s třemi hvězdami vyvrcholila v sobotu úlohou Grand Prix Special. Velmi pěkný výkon ohodnocený známkou 67,808 % předvedla domácí reprezentantka Libuše Mencke s meklenburským valachem Syriem. V konečné výsledkové listině to stačilo na čtvrtou příčku. Jednou z hvězd letošního ročníku byla rakouská jezdkyně Ulrike Prunthaller. Ta do této túry nastoupila s hnědákem Bartlgut´s Ducciem. Nakonec z toho byla známka lehce přesahující 68 % a třetí místo. O něco výše ocenili rozhodčí sestavu Nizozemce Remyho Bastingse s Ambassadorem, který tak vybojoval druhé místo. Vítězem se stal Francouz Alexander Ayache, který v Brně dokázal před lety vyhrát i Světový pohár. Tuto úlohu předvedl s holandským valachem Zo What a dostal za ní přes 71 %.

Nedělní program přinesl divácky atraktivní volné jízdy. Českým jezdcům se dařilo v závěru Malé rundy. Hana Vášáryová v sedle koně Santos Dumont dovezla v úloze Intermediate 1 - kür téměř 69 a půl procenta, což stačilo na čtvrté místo. Pomyslný bronz získala nizozemská jezdkyně Petri Bax, která si s ryzákem Esperadem Estebanem zapsala téměř 70 %. Vysoko hodnocený Freestyle, za více než 71 a půl procenta, zajel český reprezentant Fabrizio Sigismondi s Elegantem 1. Přesto se našla ještě jedna dvojice, která se sboru rozhodčích líbila více, a to Francouzka Rachel Bastady a Donnerdiora. Její výsledek výrazně překročil 74 %.

Absolutním vrcholem mítinku byla nedělní volná Grand Prix bodovaná do seriálu Světového poháru. Už sobotní kvalifikace dávala tušit, kdo bude bojovat o přední příčky. Nicméně o den později do volných sestav nenastoupila Ulrike Prunthaller a to otevřelo dveře českému jezdci Michalovi Košťálovi, který získal třetí místo. Za svůj výkon v sedle valacha Little Jacka obdržel bezmála 70 %.

Druhou příčku obsadila estonská jezdkyně Grete Ayache. V tandemu s ryzákem Faraem du Raia si vyjela známku těsně pod hranicí 72 %. Vítězem se stal největší favorit, Němec Frederic Wandres, který je aktuálně třicátým mužem světového žebříčku. V Brně sice nezávodil se svou stájovou jedničkou, i tak však nenašel přemožitele, ani v sobotní kvalifikaci, ani o den později v Grand Prix kür. S oldenburským hnědákem Westminsterem dostal 75,265 %. Záznam mezinárodních závodů na Panské líše si můžete pustit na adrese www.equitv.cz.

 

První polovina dostihové sezony na závodišti Velká Chuchle vyvrcholila v sobotu 22. června 99. Českým derby. Největší klasický dostih, dotovaný částkou 2 miliony korun, přilákal na start šestnáct koní z domácích stájí.

Jako sázkový favorit odskakoval vítěz Velké červnové ceny, ryzák Angkor Wat ze stáje Joly, na kterého trenér Josef Váňa angažoval nejúspěšnějšího českého žokeje Filipa Minaříka. Vytrvalý déšť v první polovině odpoledne výrazně změnil podmínky. Oproti všem předpovědím se nakonec běželo na měkké dráze. Hned po startu se nikomu nechtělo jít dopředu, jezdci si dávali vzájemně přednost a hrozil pomalý dostih. Proto se iniciativy nečekaně chopil Minařík v sedle favorizovaného Angkor Wata. Po první dvoustovce přešel na špici a postaral se o tempo.

Za Angkor Wata se zařadil další třídový hřebec Pacific Hill s Jiřím Palíkem, třetí cválal Dalandi. Minařík chvílemi odskočil soupeřům o několik délek, ale Palík si ho stále hlídal. Kilometr před cílem se k němu začal přibližovat a už v posledním oblouku se začalo schylovat k souboji obou favoritů. Do cílové roviny vbíhali Angkor Wat a Pacific Hill s náskokem pěti délek na zbylé pole a jak se ukázalo, byl to rozhodující moment, nikdo další už dvojici neohrozil. Více sil měl nakonec německý odchovanec Pacific Hill ze stáje Monte Negro, který Angkor Wata porazil o 1 1/4 délky. Na třetí místou přiletěl závěrečným finišem klasický vítěz Ignacius Reilly před Ramssiem a Arcturusem.

Vítězný Pacific Hill, pro kterého to byl první triumf kariéry, zaběhl na měkké dráze čas 2:36,08. Pro stáj Monte Negro to bylo už čtvrté vítězství v Českém derby, trenér Radek Holčák se raduje podruhé. Záznamy všech dostihů z Velké Chuchle najdete na našem webu www.equitv.cz.

 

SOUTĚŽ

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu.

Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ni se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu.

Ten, kdo odpoví správně jako desátý v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

 

POZVÁNKY ZA KOŇMI

Ani příští dny nebudou v jezdeckém sportu odpočinkové.  Už od čtvrtka probíhá v Monaku další kolo série Global Champions. Ve stejném termínu se koná také nový díl Českého skokového poháru ve Zduchovicích.

Od pátku 28. do neděle 30. června hostí Frenštát pod Radhoštěm jediné mezinárodní voltižní závody na českém území. Tamní CVI přenáší v sobotu i v neděli živě internetová televize EquiTV, která v neděli nabídne také přenos ze Zduchovic.

Naše kamery nebudou chybět ani při další klíčové události víkendu. V Budapešti se jede týmová olympijská kvalifikace v parkurovém skákání s českou účastí. Obsáhlou reportáž najdete v příštím vydání Jezdeckého magazínu. Brzy na shledanou!

POŘAD: EQUINEWS

reklama 33B
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Níže uvedený seznam streamů na EquiTV.cz je předběžný. Sledujte aktualizace! 

• 31. 07. spřežení – Tlumačov
• 31. 07. drezura – Olomouc
• 31. 07. všestrannost – Vrchovany
• 31. 07. dostihy – Lysá n. L. (live+5)
• 01. 08. drezura – Olomouc
• 01. 08. všestrannost – Vrchovany
• 07. 08. vytrvalost – Chlumec (vyhlášení)
• 01. 08. dostihy – Karlovy Vary (live+5)
• 12. 08. skoky – KMK Písek
• 15. 08. dostihy – Netolice (live+5)
• 15. 08. drezura – MČR Zduchovice
• 18. 08. skoky – KMK Nové Zámky
• 21. 08. skoky, drezura – MČR pony Zduchovice
• 21. 08. všestrannost, spřežení – finále ZP Humpolec
• 21. 08. klusáci – Chuchle
• 22. 08. skoky, drezura – MČR pony Zduchovice
• 22. 08. všestrannost, spřežení – finále ZP Humpolec
• 22. 08. dostihy – Karlovy Vary (live+5)
• 25. 08. skoky, chovatelský den – Martinice
• 28. 08. skoky – MČR D/J Chuchle
• 28. 08. dostihy – Most (live+5)
• 29. 08. skoky – MČR D/J Chuchle

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE