EquiTV.cz

Ať už jste na cestách, doma, nebo na koni, poslouchejte nové EquiRadio
NEPŘEHLÉDNĚTE! Začalo vysílat první koňské rádio v ČR. EquiRadio.cz|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |VÍTEJTE na jediné původní internetové televizi o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz|POZOR! Newsletter o koních každý pátek. Objednejte si ZDARMA nový Jezdecký zpravodaj|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|PODPORUJEME:|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|NH Kladruby n. L.|Martinice|Hradištko|Královický dvůr|Zduchovice|ESC Olomouc
reklama 31A
banner
banner
banner
bannerreklama

Jezdecký magazín EquiTV: ČSP v Litomyšli, GC Cannes a Zlatý pohár

reklama
13.06.2019  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Jezdecký magazín s datem 13. června přinese ohlédnutí za pátým kolem ČSP v Litomyšli a také další mítink Global Champions, který se konal v Cannes. Poslední reportáž nám připomene dostihový den v Pardubicích, při kterém se jel Zlatý pohár.

reklama 32A
banner
banner
banner
banner

Dnešní Jezdecký magazín nabídne dvě velké parkurové akce. Podíváme se na Velkou cenu Litomyšle, kterou vyvrcholilo páté kolo Českého skokového poháru a diváci viděli napínavou podívanou až do samého konce. Dobrá zpráva přišla z francouzského Cannes, kde se na další zastávce parkurové série Global Champions dařilo týmu Prague Lions. A nakonec se podíváme na Zlatý pohár do Pardubic, abychom si připomněli, že i malá startovní pole se můžou postarat o atraktivní dostihy. To všechno vás čeká v příštích patnácti minutách.

Český skokový pohár má za sebou páté kolo. To proběhlo ve dnech 6. až 9. června v areálu hřebčína v Suché nedaleko Litomyšle. Dílčí finálové soutěže, stejně jako vrchol mítinku Velká cena Litomyšle byly na programu v neděli. 

Účastníky Czech Junior Cupu čekal parkur s překážkami do 120 až 130 centimetrů, postavený jako hendikep podle věkových skupin. O vítězi rozhodovalo rozeskakování. Tina Laryšová v sedle Cariny v něm jednou chybovala a dosažený čas v hodnotě 32,45 sekundy stačil na konečné páté místo. Jedné chyby se v rozhodující jízdě dopustila také Natálie Kovářová s Contendrou S. Byla však o čtyři desetiny sekundy rychlejší, což jí vyneslo čtvrté místo. Třetí dojela dvojice Jana Táboříková a Lucius Bono. Ani ona se nevyhnula jednomu shození, nicméně dokázala stlačit čas pod 32 sekund. Viktorie Žižková s dvanáctiletým valachem Cherry Blue byla o poznání rychlejší. Ovšem i tady jsme viděli jedno zaváhání, což tuto dvojici vyřadilo z boje o vítězství. Jedinou aktérkou, která se popasovala se zkráceným kurzem bez trestných bodů, byla Nikola Egrová s Alexií L. Připsala si tak plný počet bodů do žebříčku juniorské túry. Nikola Egrová má na kontě 44 bodů a dostala se tak na průběžnou první příčku v pořadí juniorské túry. O tři body méně má druhá Tina Laryšová, na třetím místě je Lenka Košťálová s 39 body.

Parkur dosahující výšky 140 centimetrů čekal na jezdce, kteří závodí v kategorii U25. Jen těsně unikl postup do rozeskakování Kateřině Kubrické, jež s klisnou Šejnou na překážkách nechybovala. Dovezla ale jeden trestný bod za překročení stanoveného času a skončila čtvrtá. Bod za čas inkasovala také Natálie Ulčová, sedlající valacha Demonta. Dosažený čas stačil na třetí místo. Do rozeskakování se probojovali dva bezchybní jezdci. Jako první vstoupila do kolbiště Tina Šalková s Digerem. Ve své jízdě se dopustila jednoho shození a nezbývalo jí než čekat, jak si s rozhodujícím kurzem poradí Jiří Tměj v sedle hřebce Crosbyho DK. Ten zvolil tempo na jistotu, na překážkách nechyboval a cílem procválal pouze s jedním bodem za překročení času. Jiří Tměj se v tabulce jezdců do 25 let posunul s 57 body na třetí místo. O čtyři body více má Miroslava Škanderová na druhé příčce a vedoucí jezdkyní je Natálie Ulčová se 75 body.

Velká cena Litomyšle přinesla jezdcům příležitost bodovat do hlavní túry Českého skokového poháru. Do finále postoupilo deset dvojic, které si poradily nejlépe se základním parkurem do 145 centimetrů. Jan Chýle si s klisnou Larou přinášel z první části soutěže pět trestných bodů. Ve finálové jízdě nechyboval, ale překročil stanovený čas, a tak mu na konto přibyl ještě jeden trestný bod. Celkem osm trestných bodů nasbíral Jan Štětina s Benitem-S. V každé jízdě udělal jednu chybu. Ve vedení tak zůstával Jan Chýle, ovšem pouze do okamžiku, kdy do cíle dojela Tina Šalková v sedle hnědáka Dartaňana. Ta po jedné chybě v úvodu už napodruhé nechybovala. Čtyři trestné body měla v polovině soutěže Miroslava Škanderová. A ve finálové jízdě s Delisou přidala dalších devět trestných bodů. Celkový výsledek třináct trestných bodů na nejvyšší příčky stačit nemohl. Druhým koněm Jana Chýleho ve finále byl plemeník Cool Paradise. S ním se mu dařilo o poznání lépe, než v první jízdě s Larou. Na překážkách ani jednou nechyboval, v součtu měl pouze jeden trestný bod za čas, a dostal se tak vedení. Na průběžné první příčce zůstal i po vystoupení Ondřeje Pospíšila s Einfachem. Ten totiž k jedinému bodů ze základního kola přidal dalších sedm.

Prvním jezdcem, který zaznamenal dvojitou nulu, byl Přemysl Adam s běloušem Cachasem, který tak převzal od Jana Chýleho pozici lídra. Lucie Strnadlová v sedle holandského valacha Fall River Blue čisté konto ze základní části udržet nedokázala. Jednou chybovala a zařadila se za Jana Chýleho. Jan Štětina se ve finále představil podruhé s Gylordem S. Stejně jako v první jízdě, ani v té druhé nezaváhal a díky času v hodnotě 52,02 se dostal před vedoucího Přemysla Adama. Posledním, kdo mohl promluvit do pořadí na nejvyšších příčkách, byl Marek Klus, který s Carebisem zvládl první část Velké ceny také bez trestných bodů. Finále mu ovšem nevyšlo. Inkasoval dvanáct trestných bodů a výsledkovou listinou klesl na předposlední místo.

Velkou cenu Litomyšle vyhrál Jan Štětina s Gylordem, pro něhož je to už druhý letošní triumf. Druhé místo obsadili Přemysl Adam a Cachasem a třetí skončil Jan Chýle s hřebcem Cool Paradise. Vítěz pátého kola Jan Štětina se také vyšvihl do vedení v žebříčku Českého skokového poháru, v němž má aktuálně 50 bodů. Druhý je se ztrátou tří bodů Jan Chýle. O třetí místo se dělí Marek Klus a Tereza Mücková. Nezkrácený záznam z Velké ceny Litomyšle a soutěží mladých jezdců najdete na našem webu www.equitv.cz.

 

Jihofrancouzské Cannes bylo během druhého červnového víkendu dějištěm sedmého kola parkurové série Global Champions. Oba vrcholy, jak druhé kolo týmové Global Champions League, tak Grand Prix, byly na programu v sobotu 8. června.

Členům družstva Prague Lions se dařilo a dokončili na čtvrtém místě. Obrovský podíl na tom měl Belgičan Niels Bruynseels, jenž s klisnou Ganciou de Muze v dvoukolové soutěži nechyboval ani jednou. Jeho krajan Wilm Vermeir, který pro sobotní kolo vystřídal jednou chybujícího Gerca Schrödera, dovezl v sedle valacha Iq van het Steentje devět trestných bodů. Celkem tak Pražští lvi nasbírali třináct trestných bodů. O druhé místo se v lize strhl velký boj, ve kterém rozhodoval až součet časů. 

Shanghai Swans reprezentoval Peder Fredricson ze Švédska na hnědákovi H&M Christian K a chyboval pouze v prvním kole. Stejný výsledek zaznamenal jeho kolega, Němec Daniel Deusser, který startoval v Cannes s dvanáctiletým valachem Calisto Blue. Celkem tak tým dovezl osm trestných bodů. Identické skóre však měli i jezdci z Miami Celtics. Dvojitou nulu předvedl Brit Harry Charles s irským valachem Abc Quantum Cruise. Ir Shane Breen na valachovi Ipswich van de Wolfsakker inkasoval v druhém kole čtyři trestné body, stejně jako Američanka Jessica Springsteen, kterou po úvodní jízdě vystřídal. Oba celky tak dosáhly výsledku osm trestných bodů. Součet časů byl ovšem příznivější pro Miami Celtics, kteří díky rozdílu jediné sekundy získali druhé místo. Shanghai Swans dojeli třetí. 

Vítězství v Cannes vybojovali zástupci Madrid in Motion. Otec a syn van der Vleutenovi v celé soutěži ani jednou nezaváhali. Eric van der Vleuten předvedl dvě čisté jízdy s třináctiletou holštýnskou klisnou Wunschkind. Jeho syn Maikel van der Vleuten si zapsal rovněž dvě nuly, a to v sedle své stájové jedničky, hřebce Verdiho TN. V čele žebříčku Global Champions League jsou nadále Shanghai Swans se 145 body. Druzí jsou členové Miami Celtics, kteří ztrácí osm bodů. Na třetím místě se s odstupem jednoho bodu drží St. Tropez Pirates. Prague Lions mají po sedmi kolech 91 bodů a jsou jedenáctí.

Sobota nabídla také hlavní soutěž pro jednotlivce Velkou cenu Cannes. Bezmála třetina startujících na překážkách s maximální výškou do 160 centimetrů nechybovala, a tak se ke slovu dostalo rozeskakování. Daniel Deusser, který sedlal hnědáka Calisto Blue, dokázal v rozhodující části zopakovat čistý výkon, a s časem 35,97 sekundy dojel třetí. O pouhé tři desetiny sekundy rychlejší byl britský reprezentant Scott Brash s desetiletým valachem Hello Mr. President. S dvěma nulami obsadil druhé místo. Vítězem se stal člen týmu Prague Lions Niels Brunyseels, který tak v Grand Prix uzavřel veleúspěšnou účast v sedmé části série. S klisnou Ganciou de Muze nadělil v bezchybné jízdě nejbližšímu soupeři téměř celou sekundu. Niels Bruynseels tak vedle maximálního počtu bodů do tabulky túry získal i vstupenku do Super Grand Prix, která se odehraje v listopadu při Global Champions PlayOffs v Praze.

 

Na závodišti Pardubice se v sobotu 8. června běžel prestižní Zlatý pohár. Klasická steeplechase na 4400 metrů je už 25 let vrcholem první poloviny překážkové sezony. Tentokrát přilákala malé, ale kvalitní pole. Jako favorit nastupoval vítěz květnové předzkoušky Lamum ze stáje Lokotrans. Černým koněm dostihu byl šestiletý Accelerator ze stáje Scuderia Aichner, který letos vyhrál dva dostihy v italském Miláně. O svižné tempo se podle očekávání postaral ryzák Dangerous Gleam pod Niklasem Lovénem, ale zbylí aktéři se drželi v těsném závěsu.

V dostihu došlo k dvěma pádům. Nejprve ztratila jezdce Yara a ve výběhovém oblouku skončily i naděje Mistera Westminstera. Ze zbylé čtveřice točil do cílové roviny s nejlepšími šancemi favorit Lamum s Andrewem Glassonburym, ale ještě lepší finiš ukázal Northerly Wind s žokejem Janem Faltejskem. Hnědák ze stáje Dr. Charvát, který loni vyhrál německé Badenia Jagdrennen a doběhl druhý ve Stříbrné trofeji, se v závěru odpoutal o 4 1/2 délky. Druhé místo za suverénním vítězem obsadil Lamum, o dalších dvanáct délek zpět byl třetí Accelerator. 
Strhující závěr měla Cena města Pardubic, dvojková cross country na 4500 metrů. Pětiletý Evžen a desetiletý Mazhilis si nedarovali ani metr a jejich jezdci Jaroslav Myška s Josefem Bartošem bojovali až téměř do cíle. Úspěšnější byl nakonec Evžen. Pro hnědáka stáje Englicovi a Kulhánkovi to bylo páté vítězství z devíti startů.

 

SOUTĚŽ 

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu. 

Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ni se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu.
Ten, kdo odpoví správně jako desátý v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

 

POZVÁNKY ZA KOŇMI

Až do konce tohoto týdne probíhá na závodišti Velká Chuchle druhá letošní parkurová akce, mezinárodní závody CPI Summer Cup. Domácí špička vedená Alešem Opatrným se v neděli 16. června utká se zahraniční konkurencí ve Velké ceně CPI Summer Cup, přímý přenos vám nabídneme na www.equitv.cz.

Od pátku 14. do neděle 16. června pokračuje prestižní parkurová série Global Champions ve švédském Stockholmu, odkud se příští týden mezinárodní špička přesune do Cascais/Estorilu.
A s mírným předstihem vás zveme i na tři stěžejní domácí akce příštího týdne. Už ve středu 19. června začíná světový pohár ve skocích J&T Banka CSI3*-W Olomouc, který budeme až do neděle 23. 6. vysílat živě na našem webu www.equitv.cz.

Příští víkend, konkrétně v sobotu 22. června, se ve Velké Chuchli poběží vrchol první poloviny dostihové sezony, 99. České derby. A prakticky ve stejném termínu, mezi 21. a 23. červnem, se na brněnské Panské Líše chystá Světový pohár v drezuře. Brzy na shledanou!

Foto: GCT / Stefano Grasso

POŘAD: EQUINEWS

reklama 33D
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

 

• Kontinuální vysílání EquiRadio.cz ZDE

 

NEPŘEHLÉDNĚTE