EquiTV.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE! Olympijské jezdectví v Tokiu: Kdy a co sledovat? Přehledný program|Na EquiTV.cz audiovizuální služby streamem nezačínají, ani nekončí! Nabízíme víc než jen on-line přenosy a záznamy, vysíláme koně mimo jezdeckou komunitu! |POSLOUCHEJTE příběhy lidí, kteří milují koně! JEZDECKÉ RÁDIO je tu pro Vás!|VÍTEJTE na jediné původní internetové televizi o koních v ČR, která má přesah do terestriálního vysílání! Vytváříme obsah i pro další TV kanály, jako jsou: ČT Sport, Sport 5, TV Seznam, Regionální televize a další... |SLEDUJTE ŽIVÉ PŘENOSY z akcí pravidelně na EquiTV.cz|POZOR! Newsletter o koních každý pátek. Objednejte si ZDARMA nový Jezdecký zpravodaj|Inzerováním v médiích skupiny EQUINET podporujete nezávislé zpravodajství o koních a jezdectví v ČR. Děkujeme všem reklamním partnerům za podporu!|PODPORUJEME:|28. - 29. 7. Skoky - Pony Days Martinice|28. 7. - 1. 8. Skoky - ČSP Velká cena Zduchovic|29. 7. - 1. 8. - Všestrannost MČR Vrchovany|29. 7. - 1. 8. Drezura - Olomouc|29. 7. - 1. 8. Spřežení - Tlumačov|31. 7. Drezura - Písek|4. - 5. 8. Skoky - Zduchovice|7. 8. Drezura - Královice|6. - 8. 8. Skoky - Zduchovice|8. 8. Skoky - Královice|8. 8. Skoky - Písek|12. 8. Skoky - KMK Písek|11. - 15. 8. Drezura a paradrezura - MČR Zduchovice|13. - 15. 8. Skoky - Hradištko|14. - 15. 8. Skoky - Tlumačov|14. 8. Drezura - Olomouc|PARTNERSKÉ AREÁLY:|Dostihový spolek Pardubice|Chuchle Arena Praha|NH Kladruby n. L.|Martinice|Hradištko|Královický dvůr|Zduchovice|ESC Olomouc
reklama 31D
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Jezdecký magazín: ČSP, kvalifikace do „Velké“ i kladrubské oslavy

30.05.2019  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Poslední květnový magazín bude nabitý reportážemi. Podíváme se na další kolo ČSP v Hradištku. Připomeneme si Cenu města Olomouce. Podíváme se i na I. kvalifikaci na Velkou pardubickou. Zavítáme i do Kladrub na Den starokladrubského koně.

reklama 32B
banner
banner
banner

Vítejte při sledování dalšího vydání Jezdeckého magazínu, které bude mimořádně pestré. Zavedeme vás na čtvrté kolo Českého skokového poháru v Hradištku, které vyvrcholilo Velkou cenou Prahy. Naše kamery nechyběly ani na další parkurové akci minulého týdne, Ceně města Olomouce. Na závodišti Pardubice se rozběhl seriál kvalifikací na Velkou pardubickou a hned v té první byli k vidění první tři z loňského ročníku slavného dostihu. A ukážeme vám také obrázky ze Dne starokladrubského koně, na kterém si Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem připomněl 440 let od udělení statutu císařského dvorního hřebčína. To všechno uvidíte v příštích 15 minutách.
     
Čtvrté kolo Českého skokového poháru se odehrálo během posledního květnového víkendu v Hradištku u Sadské. Série Czech Junior Cupu, U25 i hlavní soutěž vyvrcholily v neděli 26. května. 

Junioři se museli popasovat s parkurem s překážkami do 120, respektive 130 centimetrů. Do cíle dojelo s nulou osm dvojic, a tak o nejvyšších příčkách rozhodovalo rozeskakování. Absolutně nejrychleji si se zkráceným kurzem poradila Nikola Egrová s klisnou Alexiou L. Cílem projela v čase pod 38 sekund. Jenže jednou chybovala a obsadila nakonec třetí místo. Dvě jezdkyně projely rozeskakováním bez zaváhání. Pomalejší byla Johana Laura Šebestová v sedle Marcanta a zařadila se tak na druhou příčku. Vítězkou se stala Lenka Sikorová s holštýnským valachem Alcasem. Parkur dokončila s nulou v čase o sekundu rychlejším než předchozí dvojice. Lenka Sikorová se díky úspěchu v Hradištku vyšvihla do vedení žebříčku juniorské túry. Na kontě má 37 bodů. O bod méně mají Magdaléna Roubíčková a Johana Laura Šebestová na sdílené druhé příčce.

Mladé jezdce ve věku do 25 let čekaly překážky do 135 centimetrů a také v tomto případě šli bezchybní účastníci do rozeskakování. Čelo soutěže bylo velmi vyrovnané. Tereza Svobodová zajela čistě i v rozhodující části a s časem 41,95 sekundy skončila třetí. Bez trestných bodů a o osm desetin sekundy rychleji procválala kurzem Anna Helebrantová na Epo van de Achterhoek, což ji vyneslo druhé místo. Nejrychlejší a bezchybná byla Miroslava Škanderová v sedle Delisy 3. To jí vyneslo první příčku nejen v soutěži U25, ale také v průběžném bodování této kategorie.
Miroslava Škanderová je ve vedení s 61 body. Na druhé místo odsunula Natálii Ulčovou, jež v Hradištku nestartovala a na nejvyšší pozici ztrácí aktuálně čtyři body. Třetí je Lucie Kumarová se 40 body. 

Vrcholem mítinku byla Velká cena Prahy bodovaná do Českého skokového poháru. Do jejího finále postoupilo deset dvojic. Jan Chýle měl v TOP 10 hned dva svěřence, a tak s běloušem Abdulahem přicházel do kolbiště jako první. K nule ze základního kola přidal jednu chybu. Karel Polák s hřebcem Tallmannem vstupoval na kolbiště s jedním trestným bodem za překročení času. Pomalejší tempo zvolil i ve finále a nakonec nasbíral celkem šest trestných bodů. Vedoucího Jana Chýleho neohrozila ani Veronika Turečková. Ta svou jízdu v sedle Cristaga nedokončila a finálovou výsledkovou listinu nakonec uzavřela.

Podle představ se nedařilo ani Andree Halíkové s Colettou. Po čistém základním kole shodila v rozhodující jízdě dvě překážky. Jakub Štěrba sedlal ve Velké ceně plemeníka Warnesse a po bezchybném výkonu v první jízdě inkasoval napodruhé čtyři trestné body. Čas měl ovšem lepší než Jan Chýle, a tak od něj převzal roli vedoucího jezdce. Na prvním místě však dlouho nevydržel, protože Janu Štětinovi v sedle Zenta S se jako prvnímu podařilo projet finále bez chyb. A protože nechyboval ani v první části soutěže, dostal se na čelo startovního pole. Jan Chýle nepřekonal kurz bez chyby ani s druhým ze svých koní, hřebcem Cool Paradise. Shodil jednu překážku, navíc byl výrazně pomalejší než další chybující dvojice. Čtyři trestné body si zapsal také Ondřej Pospíšil s Einfachem. Dosažený čas ho zařadil za Jakuba Štěrbu, tedy na průběžné třetí místo.

V čele byl stále Jan Štětina a ohrozit ho mohli už jen dva soupeři. Rudolfovi Doležalovi na Quattro Centovi na to chyběla rychlost. Na překážkách nechyboval, byl však o bezmála pět sekund pomalejší. Naopak obhájkyně loňského titulu Tereza Mücková zvolila s běloušem Control Me Karsit velmi svižné tempo. Cílem proletěla v nejrychlejším čase, nevyhnula se však jedné chybě. Vítězem Velké ceny Prahy se tak stal Jan Štětina na koni Zento-S, druhé místo obsadil Rudolf Doležal s Quattro Centem a na stupně vítězů dosáhla i Tereza Mücková.

Lídrem bodování poháru je nadále Jan Chýle, který má 37 bodů. Jen o dva body méně má druhý Jan Štětina. Na třetím místě je Rudolf Doležal s 33 body a TOP „čtyřku“ uzavírá Tereza Mücková, která má o bod méně. Nezkrácený záznam ze čtvrtého kola Českého skokového poháru v Hradištku najdete na adrese www.equitv.cz. 

Olomoucké Equine Sport Centrum ožilo v neděli 26. května parkurovými závody. Jejich vrcholem byla Cena města Olomouce s překážkami do 140 centimetrů. Nejrychleji si se základní částí parkuru poradil Jaroslav Jindra v sedle Giny, ale jednou chyboval a tak mu brány do rozeskakování zůstaly uzavřené. Jediný trestný bod dělil od účasti mezi nejlepšími také Kateřinu Kubrickou na Lentilce. Ta neshodila žádnou z překážek, nestačila však na stanovený čas. 

V rozhodující části soutěže bojovalo celkem sedm bezchybných dvojic. Jako první vstoupila do kolbiště Tina Šalková s Dartaňanem. Trasou projela s jednou chybou. Její výkon překonal hned následující jezdec. Tím byl slovenský reprezentant Ján Cigán v sedle Djerby, který projel cílem bez chyb a čas nastavil na 33,35 sekundy. Další slovenskou jezdkyní v soutěži byla Táňa Hatalová na Eldoradovi. Té se výkon krajana napodobit nepovedlo, chybovala hned dvakrát.

Velmi rychlé tempo zvolil Tomáš Aberl s klisnou Athenou. Dosažený čas 29,70 by suverénně nejlepší. Přišlo však jedno shození, po kterém se jezdec zařadil na průběžnou druhou příčku. Jako druhý kůň Tiny Šalkové přišel na řadu Diger. Jezdkyně s ním prakticky okopírovala svou první jízdu s Dartaňanem. Shodila jednu překážku a dojela v čase, který se lišil o jedinou desetinu sekundy. Poslední dva jezdci mohli promluvit do konečného pořadí soutěže. Marek Hentšel v sedle hřebce Trend D´Elsendam zajel vydařené rozeskakování. S nulou a časem těsně přes 31 sekund se vyšvihl na první příčku.

Jenže na startu čekal Vladimír Tretera, který s osmiletým holandským valachem Gangsterem VH Noddevelt zariskoval a tratí projel ještě o sekundu rychleji. Navíc nechyboval a stal se tak vítězem Ceny města Olomouc 2019. Druhé místo obsadil Marek Hentšel a trofej za třetí místo putovala díky Jánovi Cigánovi na Slovensko. Záznam Ceny města Olomouce si můžete pustit na našem webu www.equitv.cz. 

Na závodišti Pardubice se poslední květnovou sobotu rozběhl cyklus kvalifikací na 129. Velkou pardubickou. Ta první s názvem Velká cena města Pardubic přilákala malé, ale kvalitní pole. Nechyběli první tři z minulého ročníku Velké pardubické Tzigane du Berlais, Hegnus a Stretton, ale také několik aktérů Úvodní Cross Country Koroka a loňský vítěz Prvomájové steeplechase Theophilos.

O svižné tempo se po velkou část dostihu staral další vítěz Velké pardubické, jedenáctiletý Ribelino, jemuž sekundovali bělouš Ter Mill a Eldorado. Britský žokej Andrew Glassonbury se s Ribelinem místy odpoutal o několik délek a stejně jako při minulém startu mu hrozilo spletení kursu, když po kamenné zdi krátce směřoval na malou vodu. Za ním jedoucí domácí jezdci ho ale včas na jeho omyl upozornili.

Za Havlovým skokem však Ribelinovi došly síly a v posledním oblouku se před něj dostali Hegnus, Player a Stretton. Nejvíce sil měl nakonec Hegnus, který pod Markem Stromským už na začátku cílové roviny vypadal jako vítěz. Jedenáctiletý hnědák z vlastní stáje a chovu Františka Ševců v posledních metrech odrazil ještě nápor Tzigane Du Berlais a zvítězil o 1 1/4 délky. Druhý doběhl úřadující vítěz Velké pardubické před Playerem a Strettonem.

Pro vítězného svěřence trenéra Radka Holčáka to bylo sedmé překážkové vítězství kariéry. Další kvalifikace na Velkou pardubickou se poběží 23. června.

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem si letos připomíná 440 let od doby, kdy císař Rudolf II. vydal dekret, kterým udělil statut císařského dvorního hřebčína. Oslavě tohoto významného výročí byl věnován i letošní Den starokladrubského koně, který se konal v sobotu 25. května. Ušlechtilí koně, ale i krásné, téměř letní počasí přilákalo do Kladrub rekordních 3000 návštěvníků. 
Na zahájení nechyběl zmíněný císař Rudolf II., který dorazil s hraběnkou Kateřinou Stradovou. Přivezla je slavnostní císařská zápřež - osmispřeží pod vedením Jiřího Nesvačila. Mezi vzácnými hosty, kteří se osobně zúčastnili zahájení, byl i dánský královský podkoní Niels Randløv. Dánský dvůr je známý tím, že starokladrubské koně využívá při slavnostních ceremoniálech. Do programu se postupně zapojilo téměř šest desítek koní. V kočárovém reji byly prezentovány ukázky zápřeže, které je možné vidět jen vzácně. Například tandem, ruská trojka nebo pětispřeží.

Hned čtyři významné chovatelské instituce se zapojily do jezdecké čtverylky. Účinkovali v ní nejen reprezentanti domácích Kladrub a Slatiňan, ale také Písku, Tlumačova a slovenských Topolčianek. Atraktivní byla ukázka push ballu, kterou předvedli studenti Střední školy chovu koní a jezdectví v Kladrubech nad Labem. Úspěšný chov zastupovalo volné stádo patnácti klisen s hříbaty. Vrcholem Dne starokladrubského koně bylo vystoupení 11 čtyřspřeží, celkem tedy 44 starokladrubských koní. Každý kůň tak vyjadřoval jedno desetiletí historie od založení dvorního hřebčína. Celé číslo bylo doprovázeno symfonickou básní Vltava Bedřicha Smetany. 

SOUTĚŽ 

S Jezdeckým magazínem EquiTV můžete každý týden soutěžit o nákup za 500 Kč v e-shopu s jezdeckými potřebami. Stačí se zaregistrovat na webu www.jezdeckymagazin.cz k odběru novinek o nových dílech našeho pořadu.

Všichni registrovaní uživatelé od nás každý týden obdrží prostřednictvím e-mailu jednoduchou soutěžní otázku. Odpověď na ni se dozvíte také z aktuálního dílu Jezdeckého magazínu.
Ten, kdo odpoví správně jako desátý v pořadí, obdrží od nás výherní poukázku v hodnotě 500 Kč do obchodu Bukefalos. Jména výherců z předešlých soutěží a další podrobnosti najdete na již zmíněné internetové adrese www.jezdeckymagazin.cz.

POZVÁNKY ZA KOŇMI

Jezdecký sport čekají rušné dny. Velkou akcí budou mezinárodní závody a republikový šampionát ve vytrvalosti, které v sobotu 1. června hostí Budislavice u Plzně.
Napilno ale mají i příznivci parkuru. Tento týden až do neděle pokračuje první ze dvou německých zastávek série Global Champions. Špičkoví mezinárodní jezdci se sjeli do populárního Derby-Parku Klein Flottbeck v německém Hamburku.

Na domácí scéně se vrátíme do olomouckého Equine Sport Centra, tentokrát na Spring Junior Cup. A živé přenosy na webu equitv.cz chystáme i ze dvou dostihových akcí ve Velké Chuchli - v sobotu 1. června se poběží Velká červnová cena, klíčový přípravný dostih na České derby. O den později přijdou na řadu klusáci s Jarní cenou tříletých a Memoriálem Václava Bořka-Dohalského. Brzy na shledanou!

Foto: Zenon Kisza

POŘAD: EQUINEWS

reklama 33C
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

Níže uvedený seznam streamů na EquiTV.cz je předběžný. Sledujte aktualizace! 

• 31. 07. spřežení – Tlumačov
• 31. 07. drezura – Olomouc
• 31. 07. všestrannost – Vrchovany
• 31. 07. dostihy – Lysá n. L. (live+5)
• 01. 08. drezura – Olomouc
• 01. 08. všestrannost – Vrchovany
• 07. 08. vytrvalost – Chlumec (vyhlášení)
• 01. 08. dostihy – Karlovy Vary (live+5)
• 12. 08. skoky – KMK Písek
• 15. 08. dostihy – Netolice (live+5)
• 15. 08. drezura – MČR Zduchovice
• 18. 08. skoky – KMK Nové Zámky
• 21. 08. skoky, drezura – MČR pony Zduchovice
• 21. 08. všestrannost, spřežení – finále ZP Humpolec
• 21. 08. klusáci – Chuchle
• 22. 08. skoky, drezura – MČR pony Zduchovice
• 22. 08. všestrannost, spřežení – finále ZP Humpolec
• 22. 08. dostihy – Karlovy Vary (live+5)
• 25. 08. skoky, chovatelský den – Martinice
• 28. 08. skoky – MČR D/J Chuchle
• 28. 08. dostihy – Most (live+5)
• 29. 08. skoky – MČR D/J Chuchle

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE