Foretova šedesátá "jednička": Ignacius Reilly vyhrál Velkou květnovou

V takřka letní atmosféře a před zaplněnou tribunou se v neděli 21. května odehrál další dostihový mítink v Chuchle Areně Praha. Týden po klasické Velké jarní ceně byla na programu Velká květnová cena, v níž se utkala desítka starších mílařů.

23.05.2023 12:00  |  Pořad: Dostihy cvalové  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Po startu se ocitl rychle na nohou sledovaný Josephino, který strávil zimní měsíce v Dubaji a třikrát startoval na slavném závodišti Meydan. V lahovickém oblouku se však posunul na špici ryzák Procellarum a společně s klisnou Rabbit Coulsty zavedli pole do cílové roviny. 300 metrů před cílem se zdálo, že má k vítězství našlápnuto zlepšující se hnědka Heidi High s žokejem Janem Vernerem, ale ještě větší koncovku předvedl bělouš Ignacius Reilly v sedle s Petrem Foretem.

Sedmiletý matador stáje Syndikát V3J, jehož trénink před letošní sezonou převzala Eva Záhorová, vyhrál tento dostih už předloni, kvůli zranění však dostal sedmiměsíční dostihovou přestávku. Někdejší šampión mílařů a klasický vítěz v chuchelské cílové rovině ukázal, že nic neztratil ze své třídy a triumfoval jistě o jednu délku před Heidi High a Josephinem. Další z favoritů Politicum doběhl čtvrtý. Žokej Petr Foret si připsal jubilejní šedesáté vítězství v dostizích první kategorie.

Chuchelské publikum vidělo v neděli ještě jednoho třídového veterána, který se kdysi prosadil ve Velké jarní ceně. Mezitím již osmiletý Sagar, mezitím hájící barvy stáje Cajdašrot a trénovaný Václavem Chaloupkou, si pod svou stálou jezdkyní Evou Buriánkovou doběhl už pro druhé letošní vítězství. V Ceně společnosti Tipsport na 1800 metrů narazil na kvalitní společnost koní II. kategorie, ale v cílové rovině pohodlně odešel od soupeřů a zvítězil jistě o jednu délku. Na druhé místo se krásným závěrem posunul Zaukhan a další půl délky ztrácel na třetím místě favorizovaný Fascing Rock.

Zajímavý náboj měla Cena Tapír pro tříleté koně. Na trati 2200 metrů se sešlo několik zajímavých členů klasického ročníku a o vítězství nakonec bojovala dvojice začínajících hřebců s přihláškami do Českého derby. Nejsilnější finiš ukázal na vnější straně dráhy výrazný ryzák Magic Merlin ze stáje Lokotrans, pro něhož to byl teprve druhý start kariéry. V sedle s žokejem Martinem Laubem měl v cíli náskok 2 1/4 délky na debutujícího Sira Westminstera. Třetí místo uhájila dlouho vedoucí a v cílové rovině bočící klisna Happy Scarlett.

Jedním z nejlépe obsazených dostihů rámcového programu byla Cena Chardonney Tcheque na supervytrvalecké distanci 2800 metrů, kde se představilo hned několik koní se špičkovou kariérou. Svou všestrannost opět prokázal sedmiletý valach Popinjay ze stáje DB Logistic s.r.o., který si počíná výborně na rovině i na překážkách. Pod žokejem Janem Vernerem porazil lehce o 2 1/2 délky jedničkovou vítězku Porcinellu, třetí doběhl Dillon.

Hned dvakrát se v neděli těšila z vítězství pražská trenérka Ivana Pejšková. V 1600 metrů dlouhé Ceně Hřebčína Střelice, která byla určená pro tříleté české odchovance, jí udělal radost hřebec Arzaan ze stáje majitele a chovatele Marka Šimáka. Syn čtyřnásobné klasické vítězky Arganty měl v minulých týdnech problém se vstupem do startovacích boxů, ale tentokrát pod zkušeným žokejem Jiřím Chaloupkou platně odstartoval a v cílové rovině bez větších problémů odrazil útoky hřebců Mikrop Two a Amigo.

V Ceně Sharpoura na 2400 metrů pak potvrdil stoupající formu čtyřletý napajedelský odchovanec Josh ze stáje Syndikát-Pejšková. V sedle s Jiřím Palíkem utekl v cílové rovině o dvě délky o rok staršímu Wopartovi, třetí příčku obsadil bělouš Dancer Of Denali.

Spokojený odjížděl z Chuchle Areny i slovenský amatérský jezdec Tomáš Roman. Šestnáctiletý slovenský talent v neděli završil stovku startů a v úvodní Ceně Fontana Watercoolers se dočkal svého prvního letošního vítězství. Na osmileté klisně Airuschce se usadil na dobré výchozí pozici a v cílové rovině optimálně načasoval závěrečný finiš. Druhý Kaphal ztrácel bezmála čtyři délky, třetí příčku vybojovala Iris.

SO⏳04.05. ⏰00:00 dostihy Most