Den tříletých hvězd. Jardin Michelet nezaváhal ani ve Velké jarní ceně

Dostihová sezona v Chuchle Areně Praha dospěla v neděli 14. května k prvnímu ze svých vrcholů. 102. Conseq Velká jarní cena, první díl klasické trojkoruny, přilákala zajímavé startovní pole, v němž se utkali koně s českými a francouzskými kariérami.

18.05.2023 12:00  |  Pořad: Dostihy cvalové  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Favoritem byl loňský šampión dvouletých hřebců Devil In Pink, který byl stájí Lokotrans přihlášen dodatečně. Hned tři silné zástupce včetně rovněž na poslední chvíli nominované Abhy měla stáj Statek Blata Český Ráj. Po startu se ujal diktování svižného tempa Rabbit Zoustar, rychle na nohou byli i Devil In Pink, Macallan a Little Lord. Ve dvou startech neporažený Jardin Michelet se držel kolem pátého místa blízko jediné klisny v poli Abhy.

V cílové rovině přišel jako první s útokem Devil In Pink, ale 300 metrů před cílem se po levé ruce jeho žokeje Martina Laube objevili útočící Jardin Michelet a Abha, jejichž koncovka byla silnější. O krk dříve byl v cíli Jardin Michelet, jehož žokej Adam Florian stylově završil sté vítězství své jezdecké kariéry. Druhá doběhla Abha, třetí místo si zajistil mocně útočící Bellator a mezi pětici nejlepších se vešli ještě Biriatou a Devil In Pink. Jardin Michelet běhá za stáj Cardboard a ve středisku Divoky u Kroměříže ho připravuje trenér Zdeněk Semínka. Pro celý tým to bylo po loňském úspěchu Vignetty v Oaks druhé klasické vítězství. Ve Francii narozený Jardin Michelet zůstává i po třetím startu své kariéry neporažen a jeho hlavním cílem bude České derby.

Do největšího rovinového dostihu však směřují i další zajímavá jména. Několik z nich se představilo v nedělním Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera na 2200 metrů, prvním významném přípravném dostihu právě pro České derby. Ve finiši si to rozdala o vítězství dvojice svěřenců trenérky Ingrid Janáčkové Koplíkové. Vysoké ambice potvrdil teprve podruhé běžící hnědák Breakmoment ze stáje CK Martin Tour. V sedle s francouzským žokejem Hugem Besnierem se prosadil jistě o 1 3/4 délky. Druhý skončil nedávno z Francie dovezený bělouš L‘ Enfant Terrible, pro něhož to byla česká premiéra, a třetí příčku ukořistil stájový kolega vítěze Velké jarní ceny Stormy Awakening. V kontaktu s nejlepšími doběhli ještě Maranello Rosso a dlouho vedoucí Duplikat, zbytek pole doběhl se znatelnou ztrátou.

Tříletému ročníku byly určeny čtyři z osmi chuchelských dostihů. Vybíráme ještě trojkovou Cenu společnosti 108 Agency na 1400 metrů, kde dominoval Coolishaak s žokejem Petrem Foretem. Hřebec stáje Bergman’s Horses v majetku spisovatelky Michaely Klevisové se už na začátku cílové roviny oddělil od soupeřů, a nakonec nastřádal náskok 4 1/2 délky. Souboj o druhé místo vyzněl pro Chaldera, třetí finišoval Mikrop Two.

Vítěz hlavního dostihu Jardin Michelet nebyl v neděli jediným neporaženým koněm, který se představil pražskému publiku. Ve sprinterské Ceně Emont Bohemia na 1200 metrů uhájil čistý štít podruhé startující Gallanticus. Čtyřletý ryzák stáje Linova si v sedle s Davidem Liškou hravě poradil s kvalitními soupeři. 3 1/2 délky za vítězným svěřencem trenéra Jaroslava Jelena skončil druhý Manoamano před Creatorem.

Úspěšný den prožil v Chuchle Areně Praha žokej Milan Zatloukal. Někdejší švýcarský šampión si připsal první dva dostihy programu. Po úspěchu s tříletou Maxienne nenašel přemožitele ani v trojkové Ceně organizace Oktagon MMA na 2200 metrů, kde dovedl k vítězství pětiletou Maccaiu ze stáje Richarda Mädera. Až do posledních metrů však musel bojovat s výborně běžící domácí odchovankyní Askeranou. V cíli je dělila jen krátká hlava, třetí skončila Oriwall.

SO⏳04.05. ⏰13:00 dostihy Most ▶️
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno ▶️
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle ▶️