Equinews: Prague Lions mají stříbro z Miami. V Mostě vyhrála Ballerina
Anna Kellnerová a Pieter Devos vybojovali pro Prague Lions na Miami Beach druhé místo a průběžně jsou v Global Champions League třetí. – Vítězkou přípravného Memoriálu Rudolfa Deyla v Mostě se stala hnědka Ballerina s žokejem Tomášem Lukáškem.
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který najdete také například na Stream.cz a jednotlivé reportáže vysílá v rámci zpravodajské relace Report kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
Prague Lions měli v Miami triumf na dosah. Eckermann opět vyhrála LGCT
Je to přesně pět let, co se Anna Kellnerová s Gercem Schröderem radovali v dresu Prague Lions z triumfu při parkurové Global Champions League na Miami Beach. Nechybělo mnoho a česká reprezentantka tento úspěch mohla zopakovat s Pietrem Devosem.
Letošní druhý mítink prestižního světového seriálu přitom nezačal vůbec dobře. Počasí výrazně komplikovalo plány pořadatelů i sportovců, a nakonec musel být program zkrácen na tři dny. I proto se páteční týmová soutěž nejela dvoukolově, jako tomu bývá obvykle. Co všechno předcházelo startu sportovního programu popsala Anna Kellnerová. „Organizátoři museli celý program posunout, ale nakonec vše zvládli dobře. Udělali vše, co bylo v jejich silách, aby přichystali kolbiště, i když jej museli o dost zmenšit. Obrovské vlny v kombinaci s vydatným deštěm totiž odnesly část povrchu. Provizorně se tak plocha musela upravit, což přispělo ke složitostem v parkuru.“
Kellnerová nastupovala až po belgickém kolegovi Pietrovi Devosovi na klisně Mom´s Toupie de la Roque, jenž nezaznamenal žádný trestný bod a jeho čas byl 70,42 sekundy. „Pieter je zvyklý chodit jako první, ale zeptal se mě, kdy chci jít já. Mě je to popravdě jedno. Nervy mám vždy, ale naštěstí z tohoto pohledu je zvládám již docela dobře, tak jsme zvolili jeho standardní závodní pozici. Byla jsem moc ráda, že Pieter zajel dobře. Sledovala jsem jen některé skoky, jinak jsem hlavně dávala pozor na Catchie. Člověk pak samozřejmě chce podat co nejlepší výkon i pro toho prvního jezdce. Bohužel jsem měla dvě chyby. Musím se ještě podívat, proč přišly, protože patřily spíš mezi ty lehké.“
Výsledný čas Anny Kellnerové s klisnou Catch Me If You Can OLD měl hodnotu 75,14 sekundy, což bylo poměrně těsně pod časovým limitem. „Na čas jsem se snažila myslet. Kdybych nezatočila ostře na poslední linii, tak bychom pravděpodobně za čas inkasovaly nějaké trestné body. Bylo to opravdu těsné. Stavitel kurzu Uliano Vezzani sliboval, že náročnost bude mezi standardem prvního a druhého kola, ale když jsme si parkur prošli, tak jsme konstatovali, že to je na úrovni druhého kola, jen jsme tentokrát neměli to kolo první.“
Prague Lions byli na startovní listině jako druzí v pořadí a hned po nich přišli na řadu Madrid in Motion. Maikel van der Vleuten s valachem Beauville Z N.O.P. předvedl precizní jízdu v čase 72,29 a Eduardo Alvarez Aznar ve dvojici s valachem Bentley de Sury zaznamenal podobně jako Kellnerová osm trestných bodů. Jeho čas byl 71,60 a v součtu tedy měli oba 143,89 vteřin. Pražští lvi se tak posunuli na druhý řádek průběžné výsledkové listiny, neboť jejich čas měl hodnotu 145,56.
Po zbytek soutěže se již na předních pozicích nic nezměnilo. Stejné bodové skóre zapisovali ještě Rome Gladiators a St Tropez Pirates, ale jejich jízdy byly v konečných výsledcích pomalejší a zařadili se tak na třetí a čtvrté místo. Po dvou kolech Global Champions League se dostali do vedení Madrid in Motion se 46 body. O dva méně mají St Tropez Pirates a třetí jsou se 42 body Prague Lions. Vítězové prvního kola v katarském Dauhá Riesenbeck International zapsali na Miami Beach deset bodů a dohromady jich tak mají čtyřicet, což jim stačí v tabulce na čtvrtou příčku.
Do sobotní Grand Prix Miami Beach, která byla druhým kvalifikačním kolem Longines Global Champions Tour 2023, nastoupilo celkem 39 dvojic a mezi nimi nechyběla ani již zmiňovaná česká dvojice. Úvod parkuru s překážkami vysokými 160 centimetrů jí vyšel dobře, ale na druhém skoku trojkombinace s číslem čtyři chybovala a penalizována byla i na následujících dvou překážkách. Jezdkyně se tak rozhodla již dále nepokračovat.
Sportovní štěstí opustilo i belgického kolegu Anny Kellnerové z týmu Prague Lions Pietera Devose. Na šestnáctileté Mom´s Toupie de la Roque zaznamenal první penalizaci na osmičce a hned poté ve dvojskoku. Když mu nevyšel ani nájezd na zeď, tak se rozhodl stejně jako Kellnerová soutěž nedokončit. K podobnému závěru dospěly i další jezdecké hvězdy jako jsou Brit Scott Brash na Hello Mr President, Belgičan Gregory Wathelet na valachovi Clarity, anebo Christian Ahlmann v sedle hřebce Solid Gold Z.
Naopak sedm dvojic se probojovalo po bezchybné jízdě do rozeskakování. První do něj nastupoval Khaled Almobty ze Saudské Arábie, jenž s klisnou Equine America Spacecake chyboval až na úplně posledním skoku a čas 42,82 pro něj v důsledku znamenal šesté místo. Taktéž s jednou chybou dokončil Abdel Saïd z Belgie. Na klisně Bonne Amie protnul cílovou čáru v čase 44,53 a skončil až sedmý. Velmi krátce se ujal vedení Němec David Will. Ten s valachem My Prins van Dorperheide dovezl do cíle také čtyři trestné body, když chyboval na posledním skoku. I když měl čas nejlepší ze všech v hodnotě 39,12, tak se musel spokojit v závěrečném účtování s pátou pozicí, neboť zbývající čtyři dvojice na startu již nezaváhaly.
První z nich tvořil Španěl Eduardo Alvarez Aznar s valachem Bentley de Sury. Jeho čas byl 41,22 a o necelou vteřinu ho krátce poté předstihla loňská vítězka této soutěže Katrin Eckermann z Německa. Stejně jako před rokem sedlala desetiletou klisnu Cala Mandia. Američanka Margie Goldstein-Engle se čtrnáctiletým Dicasem jela viditelně pomaleji a čas 44,74 jí přisoudil čtvrté místo. Poslední, kdo mohl Eckermann připravit o obhajobu prvenství byl Nizozemec Maikel van der Vleuten na valachovi Beauville Z N.O.P., s nímž triumfoval v pátek při Global Champions League v dresu Madrid in Motion. Od nejvyšší příčky ho tentokrát dělila jedna sekunda a jedna desetina k tomu. Zařadil se až na třetí místo se ztrátou třináct setin na Aznara.
Katrin Eckermann se tak na Miami opět kvalifikovala do Super Grand Prix, která se uskuteční v sobotu 18. listopadu v pražské O2 areně v rámci galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs. V předešlém ročníku se jí dařilo velmi dobře, jelikož s Cala Mandií nestačila jen na Daniela Deussera na hřebci Scuderia 1918 Tobago Z. Do této prestižní soutěže má cestu otevřenou díky triumfu během zahajovacího kola letošní série v Dauhá další špičkový německý jezdec Philipp Weishaupt. Čtrnáct volných vstupenek však ještě čeká na svého držitele. O tom třetím se rozhodne už za pár dnů v Mexico City.
Ballerina si řekla o pozornost. V Mostě vyhrála Memoriál Rudolfa Deyla
Týden po Chuchle Areně Praha zahájil v sobotu 15. dubna letošní sezonu i Hipodrom Most. Na severočeské dráze se běželo sedm dostihů s vrcholem v podobě Memoriálu Rudolfa Deyla. Přípravný dostih na Jarní cenu klisen tentokrát přilákal devět účastnic.
Velkou favoritkou byla loni neporažená bělka Salt Mix, která jako dvouletá vyhrála v Mostě Cenu zimního favorita. Klisna stáje BoKaBau to však neměla mít jednoduché, mezi soupeřkami nechyběly slovenská zimní královna nebo nadějná Sendmeastar. Nakonec ale všechno dopadlo úplně jinak. Hned v úvodu se chopil iniciativy žokej Jiří Palík na outsiderce Ballantines a postaral se o svižné tempo. Favoritky cválaly usazené na pozicích kolem středu pole. Když se ale v cílové rovině čekal jejich nástup, nedokázaly přijít s rozhodujícím zrychlením.
To se naopak dokonale podařilo hnědce Ballerině ze stáje Statek Blata Český Ráj, která strávila zimní přípravu na Azurovém pobřeží a v letošním roce startovala už pošesté. Rozběhanost svěřenkyně trenérky Ingrid Janáčkové Koplíkové se ukázala jako rozhodující faktor. V sedle s žokejem Tomášem Lukáškem akcelerovala, odpoutala se od zbytku pole a zvítězila jistě o tři a čtvrt délky. Na druhé místo se krásnou koncovkou posunula česká odchovankyně Bethany a třetí místo udržela dlouho vedoucí Ballantines. Čtvrtá Salt Mix ztrácela na vítězku necelých pět délek, Feschanda doběhla šestá.
Napínavý závěr nabídl Memoriál Jaroslava Podolana na 2200 metrů. Dostih druhé kategorie vypsaný na počest zakladatele mosteckého závodiště odvodil Václav Janáček na pětiletém hnědákovi Mike Majk, ale v cílové rovině se přes něj dostali valach Culihrach a slovenská klisna Shamal Emmi, kteří spolu svedli velký souboj o vítězství. O půl délky dříve byl nakonec v cíli méně zatížený Culihrach v sedle se svou trenérkou Martinou Havelkovou. Valach stáje Pure Nutrition tak potvrdil loňské dvojkové vítězství z Karlových Varů. Za Shamal Emmi se na třetí místo posunul Respekt.
Slovenská trenérka Zuzana Kubovičová prožila v Mostě úspěšné odpoledne. Kromě Shamal Emmi přivezla na sever Čech ještě čtyřletou klisnu Pasarei ze stáje Vimar, která se v sedle s Adamem Florianem stala vůbec první letošní vítězkou na Hipodromu. V zahajovací Ceně společnosti Tipsport na 1400 metrů si poradila s pestrým polem dvanácti soupeřů a triumfovala jistě o 1 3/4 délky před dvojicí Rabbit Power a Admiral Piett.
Tříletým koním byla kromě hlavního dostihu určená ještě trojková Cena Hipodromu Most na 2200 metrů. Zde na sebe upozornila ryzka Coletka, kterou trénuje Václav Luka mladší pro stáj Tannaberg na Šumavě manželů Bečvářových. Na dráze debutující klisna dokonale využila nízké zátěže 51,5 kilogramů a bez většího pobízení své jezdkyně Lucie Fialové si doběhla pro lehké vítězství o 2 1/2 délky. Druhá finišovala Beauty Approach, na dalších místech se seřadili favorit Flemaron a polosestra Koně roku Gaspariniho Garmona.
Po dvou vítězstvích v Berlíně z předchozího víkendu demonstrovala i v Mostě svou velkou formu stáj Arenzo, jejíž přípravu před sezonou převzal někdejší šampion žokejů Jan Rája. O třetí letošní úspěch této kombinace se postaral pětiletý valach Flexible Approach. Ten se v osmnáctém startu kariéry prosadil vůbec poprvé, ale na stylu jeho vítězství to vůbec nebylo znát. Pod německým žokejem Leonem Wolffem se odpoutal o šest délek a konkurence se musela spokojit s bojem o druhé místo, které nakonec získala Dream Of Love. Třetí doběhla Kyriakali.
Malá premiéra byla k vidění i ve výborně obsazené Ceně Dostihového klubu na 1800 metrů, kde se sešli klasičtí vítězové a v případě pětiletého Woparta i grupově umístěný kůň. Na první úspěch od svého pět let starého vítězství ve Velké jarní ceně dosáhl Sagar, tentokrát již v barvách stáje Cajdašrot a tréninku Václava Chaloupky. Osmiletý veterán pod svou novou jezdkyní Evou Buriánkovou v napínavém finiši porazil o krk srdnatě bojující hnědku Achird. Třetí místo ukořistil Kissi Sturm.
Foto: poskytlo tiskové středisko Global Champions League