Equinews: Start Zimního poháru vyšel Jiráskovi, Nesvačilovi a Muchové

V Hradištku odstartoval na konci ledna Zimní jezdecký pohár spřežení. Ve vícespřeží se dařilo Zdeňkovi Jiráskovi a Radku Nesvačilovi. Všechny však zastínila Kateřina Muchová s klisnou Frenou v kategorii singlů.

31.01.2023 17:24  |  Pořad: EQUINEWS  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Celkem 39 účastníků dorazilo v sobotu 28. ledna do Hradištka u Sadské, aby tam společně odstartovali devátý ročník Zimního jezdeckého poháru v disciplíně spřežení. V týdenních intervalech se v rámci tohoto seriálu budou střídat mezi sebou vozatajské a parkurové soutěže. Pro naprostou většinu sportovců jde defacto o dvě samostatné série, ale najdou se i tací, kteří se aktivně účastní obou částí.

Po dvou ranních hobby soutěžích přišla na řadu krátce před polednem první pohárová soutěž, a to pro kategorii dvojspřeží. Díky účasti čtrnácti kočárů šlo o nejpočetněji obsazené klání tohoto dne. V první rozjížďce byl nejlepší František Sedlák, ale druhé kolo mu vůbec nevyšlo a po třech chybách skončil až na konečném desátém místě.

Nejrychlejší jízdy předváděl Milan Domes, ale také on chyboval. Nejprve třikrát a pak ještě dvakrát. Mohl tak být alespoň rád, že se probojoval mezi nejlepší pětku. Čtvrtý skončil Martin Zakršmíd, jenž se oproti prvnímu kolu v tom druhém výrazně zlepšil. Jenže pokaždé shodil jeden z míčků, čímž se připravil o některou z medailových pozic. Rozdíly byly totiž mezi nejlepšími účastníky velmi malé.

Z třetího místa se radoval Petr Myslík, a i jeho musely mrzet dvě chyby. Obě zaznamenal hned při prvním startu. Napodruhé byl dokonce o pár setin lepší než celkově druhý umístěný Petr Vlašic, jenž byl penalizován pouze jednou. Jeho výsledné skóre bylo 186,98, což je rozdíl 85 setin oproti Zdeňkovi Jiráskovi. Ten si triumf zajistil až v samotném závěru, v prvním kole byl šestý.

Královská kategorie čtyřspřeží měla na startovní listině pět jmen vozatajů. Domácí Pavel Hybler byl až tím pátým umístěným. Na ostatní čtyři soupeře měl poměrně výraznou ztrátu, a to nejen kvůli chybám, ale i pomalejším časům. V lepší, než čtvrté místo jistě doufal Petr Vlašic, ale ne vše probíhalo zcela podle jeho představ. I kdyby však nezapsal žádnou ze tří chyb, na vítězství by to stále nestačilo. To samé by již neplatilo v případě Milana Domese. Druhou jízdu vyhrál, ale ta první nepatřila ani do top3. Díky skóre 238,25 se tak musel spokojit s bronzem.

Daleko od triumfu nebyl Jaroslav Jandl. Rychlostně zajel téměř totožné jízdy o délce 106 sekund. Jenže ani on se nevyhnul padajícím shoditelným prvkům a skončil druhý s rozdílem méně jak jedné chyby na Radka Nesvačila. Tento zkušený vozataj měl první kolo úplně nejlepší, a to i přes dvě chyby. Napodruhé se jim chtěl vyhnout, a tak lehce ubral na rychlosti. To se mu ovšem málem nevyplatilo. Časová ztráta totiž byla větší než ta, kterou nabral za další dva spadlé míčky.

Soutěžní program uzavřely takzvané singly. Mezi dvanácti vozataji výrazněji vyčnívala nejlepší čtyřka. Vladimír Štursa byl kousíček od dvojité nuly a s časem 179,84 skončil čtvrtý. Kdyby byl o tři setiny rychlejší, vyrovnal by se výkonu Aleny Brixové, jež stejně jako Štursa chybovala až ve finálové rozjížďce.

Mezi favority pravidelně patří Milan Domes. Tentokrát by mu na nejvyšší bodový příděl do žebříčku nestačilo, i kdyby se ubránil chybě z prvního kola. Stále by ztrácel více jak pět bodů na pozdější vítězku Kateřinu Muchovou. Ta s Frenou předváděla nejen svižné, ale i líbivé výkony. Klisna po celou dobu ochotně cválala, a přitom se pohybovala mezi kužely velmi obratně. Bezkonkurenční výsledek 154,55 jí vynesl zasloužené vítězství. Pokud jí forma vydrží do dalších závodů, tak bude opravdu velmi těžké ji překonat.

O další seriálové body budou vozatajové bojovat 11. února ve Slatiňanech, ale ještě před tím se v neděli 5. února sjedou do Královic u Slaného parkuroví jezdci na zahajovací mítink jejich části Zimního jezdeckého poháru. Ani tam by neměla chybět Kateřina Muchová, která patří mezi pár jedinců, kteří si v devítileté historii tohoto halového seriálu vyzkoušeli obě disciplíny.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️