Deset vítězů Velké túry v Královicích. Připomeňte si je v reportáži

V neděli 10. března se v Královicích u Slaného konalo třetí parkurové kolo Zimního jezdeckého poháru ČJF. Odehrálo se přes 330 startů. Soutěžní maraton nakonec ukončil večerní výpadek proudu, takže Velká túra měla 10 vítězů. Podívejte se na reportáž.

15.03.2019 11:33  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Královice u Slaného se staly již podruhé dějištěm Zimního jezdeckého poháru České jezdecké federace. Parkuroví jezdci se tam v neděli 10. března sjeli k třetímu kolu tohoto halového seriálu. Zájem o účast byl obrovský. Za jeden den se uskutečnilo více než tři sta startů. Do parkuru stupně L v rámci túry pro jezdce na pony nastoupilo šestadvacet dvojic a více než polovina z nich překonala základní část bez zaváhání. O vítězi tak rozhodovalo rozeskakování.

Do TOP5 se dostala díky čisté jízdě Kateřina Bubáková. Čas, kterého dosáhla ve dvojici s Quintenem 1, měl hodnotu 24,38 sekundy. Čtvrtou příčku obsadil David Štefánský na osmileté velšské klisně Lídě 1. Překážky zdolali bez zaváhání v čase o dvě desetiny sekundy lepším, než předchozí jezdkyně. Kdo chtěl pomýšlet na pozici na stupních vítězů, musel zdolat rozhodující jízdu nejen bez chyb, ale i s časem nižším než 23 sekund. Třetí místo obsadila Klára Smékalová, která v sedle klisny Mají 1 procválala cílem v čase 22,56 sekundy. O dvě desetiny sekundy rychlejší byla Jana Táboříková. Ta pro královickou soutěž zvolila zkušenou klisnu Karu 261. Vítězství vybojovala Anna Abtová. S devítiletým valachem Luckym 31 si tak vyjela plný počet dvaceti bodů do pohárového žebříčku. Anna Abtová se díky královické výhře vyšvihla na nejvyšší příčku pony žebříčku. Aktuálně má 55 bodů. Druhé místo průběžného pořadí drží Karolína Prušáková, a to s odstupem 14 bodů. Třetí je s 38 body Klára Hlaváčková.

Přesně padesát dvojic bylo zapsáno na startovní listině jednohvězdového eL, započítávaného do bodování Malé túry. Bezmála polovina překonala parkur s překážkami do 115 cm bez zaváhání, a protože se jednalo o soutěž bez rozeskakování, rozhodoval o pořadí čas. Kdo chtěl pomýšlet na pozici v nejvyšší pětici, musel projet kurzem stavitele Zdeňka Krpely v čase kratším než 47 sekund. To se podařilo Danielu Pospěchovi, který v sedle belgického valacha Non Stop zaznamenal čas 46,26 sekundy a dojel si pro páté místo. O pouhých devět setin sekundy rychlejší byl Miloslav Příhoda. V Malé túře tentokrát sedlal hned tři koně a čtvrtou příčku obsadil s klisnou Lyrcasou. Tereza Veselá, které se v letošní pohárové sezoně daří, dokončila parkur s klisnou Histannií HDH na třetím místě. Stačilo jí k tomu nechybovat a zdolat kurz za 45,29 sekundy. Rozdíl pouhých čtrnácti setin sekundy od ní dělil druhou dvojici konečného pořadí Emmu Sophii Španko a Elis 4. Pro nejvyšší bodový příděl si dojel Miloslav Příhoda s dalším ze svých svěřenců, které v královickém L osedlal. Tím byla Quibcona a Příhoda na ní absolvoval parkur s čistým kontem v nejlepším čase 44,15 sekundy.

Vítězství, za které bral Miloslav Příhoda do pohárové tabulky plný počet dvaceti bodů, nicméně nijak neotřáslo pozicí dosavadního lídra. Tím je Tereza Veselá, která se po přičtení bodů za třetí místo stále drží v čele žebříčku. Na kontě má 57 bodů. Miloslav Příhoda je nadále druhý, stejně jako tomu bylo v polovině série. Na první příčku ztrácí osmnáct bodů. Na třetím místě se udržel Ondřej Pospíšil, který v Královicích bral jen šest bodů. Jeho odstup na vedoucí jezdkyni činí už 27 bodů.

Vrcholem závodního maratonu byl parkur bodovaný do Velké túry. Jeho obtížnost byla na úrovni S s jednou hvězdou, překážky tedy dosahovaly 125 centimetrů. Soutěž, která začala až ve večerních hodinách, přinesla tradičně finále pro deset nejlepších dvojic ze základního kola. Jako první vstoupil do haly Robert Pokorný, který se do finále probojoval s dvěma koňmi. Úvodní jízdy absolvoval v sedle Campobassa a hned z toho byla nula. Na překonání kurzu mu stačilo 48,67 sekundy. Výrazně rychlejší, o více než 7 sekund, byla Tereza Veselá s holandským valachem Handsome DD HDH. Bohužel jednou chybovala. Natálie Soukupová dovezla ve dvojici s třináctiletým valachem Laququ jedenáct trestných bodů. Její výsledek poznamenala neposlušnost hned na začátku parkuru. Bezchybný výkon předvedl Ondřej Pospíšil s Reou. Navíc zvolil velmi rychlé tempo a s časem 45,22 sekundy se dostal do vedení v soutěži. To však netrvalo dlouho. Do haly vstoupila Darina Hochmanová na klisně Chiquitě LS a čistou a rychlou jízdou překonala jeho výkon o více než 5 sekund. Veronika Turečková byla na startovní listině finále jako šestá v pořadí. V sedle Einsteina rychle cválala a volila krátké obraty.

Už se zdálo, že překoná výsledek Dariny Hochmanové, ale v závěru přišla chyba. Čas by přitom na průběžné vedení stačil. Měl hodnotu 38,73 sekundy. Přesně v okamžiku, kdy soutěž nabírala na obrátkách, a do arény měli vstoupit podruhé jezdci, kteří měli ve finále dva koně, došlo k přerušení kvůli výpadku proudu. Příčinou byl silný vítr, který v neděli řádil v celé České republice a v Královicích způsobil lokální blackout. Dodávku elektrického proudu se nepodařilo obnovit, a tak byl pořadatel nucen soutěž ukončit. Po poradě s jezdci a rozhodčími byly výsledky vyhodnoceny takzvaně ex aequo, což znamená, že všichni finalisté obsadili shodně první příčku. Do pohárové tabulky se tak deseti jezdcům započítalo dvacet bodů. Vedle šesti jezdců, které jsme viděli při jejich finálových jízdách, to byl ještě Miloslav Příhoda. Tomu zajel s Lyrcasou dokonce vůbec nejlepší základní kolo.

Pořadí žebříčku Velké túry se po královickém třetím kole nezměnilo. Ve vedení je Tereza Veselá s 59 body. Druhý Miloslav Příhoda má 54 bodů a s devítibodovým odstupem za ním se drží Ondřej Pospíšil. Nezkrácený videozáznam všech seriálových soutěží v Královicích najdete na našem webu www.equitv.cz.