Rekapitulace královického kola ZJP. Dvě vítězství Terezy Veselé

Druhé kolo Zimního jezdeckého poháru České jezdecké federace v parkurovém skákání hostily v neděli 24. února Královice u Slaného. Početné publikum vytvořilo výbornou kulisu pro všechny účastníky tří seriálových túr. Připomeňte si to v reportáži.

02.03.2019 11:16  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V soutěži bodované v rámci túry pro pony si pro pomyslný bronz dojela vítězka úvodního mítinku Klára Hlaváčková v sedle Sama, která nechybovala v základním kole ani rozeskakování.
Dvě nuly a rozhodující čas v hodnotě 23,62 sekundy si na druhé příčce výsledkové listiny zapsala Anna Abtová s poníkem Nantanem B.B. Jen o jednu desetinu rychlejší byla v rozeskakování Karolína Prušáková na Sabině a dojela si tak pro vítězství a nejvyšší počet pohárových bodů. Karolína Prušáková se tak dostala na první místo žebříčku Pony túry, které sdílí s Klárou Hlaváčkovou. Obě mají 38 bodů. Třetí příčka patří s 35 body Anně Abtové.

Parkur s překážkami do 115 cm čekal na účastníky Malé túry. Soutěž se jela na čas, a kdo chtěl pomýšlet na pozici nejlepší pětce, musel zajet čistě a vejít se s dosaženým časem do 55 sekund. Pátá Linda Hošková v sedle oldenburského valacha Elliota projela cílem s nulou a v čase 54,61 sekundy. Výrazně rychleji, v čase lehce přes 51 sekund, procválala kurzem soutěže dvojice Jan Bardon a Hillija MM. To stačilo na čtvrté místo. O sedm setin kratší čas stačil na zdolání trasy Darině Hochmanové, která sedlala Chiquitu-LS. Na překážkách nechybovala a skončila třetí. Druhou příčku zaznamenal Jan Štětina v sedle holandského hřebce Gylorda S. Nejlépe se s jednohvězdovým „eLkem“ popasovala Tereza Veselá, která s mladou sedmiletou klisnou Histannií absolvovala rychlou i čistou jízdu a vybojovala nejvyšší bodový příděl do žebříčku Malé túry. S 39 body se dostala do čela průběžného pořadí. Na druhou Jaroslavu Špurkovou má náskok 12 bodů. Třetí místo patří Ondřejovi Pospíšilovi, který má 24 bodů.

Velká túra byla podle pravidel vypsaná s finále pro deset nejúspěšnějších dvojic ze základního kola. Překážky dosahovaly výšky do 125 cm a třetina velmi kvalitního startovního pole se s nimi popasovala bez zaváhání. V rozhodující části tak kompletní desítka finalistů začínala od nuly. Ondřej Pospíšil s Calmem inkasoval v druhé jízdě 6 trestných bodů a pořadí nejlepších deseti dvojic uzavřel. Jedno shození zaznamenal Dušan Simovski na valachovi Zero Waste. Jeho dosažený čas v druhé jízdě měl hodnotu 42,11 sekundy, což stačilo na devátou příčku. Osmé místo brala dvojice Luděk Smaha a Flexicon. I oni měli 4 trestné body, zato o více než dvě sekundy lepší čas.

Jedna chyba potkala také Darinu Hochmanovou, která závodila s devítiletou klisnou Chiquitou LS. Díky velmi rychlému tempu dokončila na sedmé příčce. Šest nejvýše postavených dvojic si poradilo bez trestných bodů po základním kole i s finálovým kurzem - a tak byl nejdůležitějším faktorem dosažený čas. Hned se dvěma svěřenci se do finále probojoval Aleš Opatrný. S koněm Greentex zaznamenal mezi bezchybnými jezdci nejdelší čas, takže dojel šestý. Výrazně rychleji absolvoval finále na valachovi Sangris Boy. S tím rovněž nechyboval a s druhým nejlepším časem inkasoval druhý nejvyšší bodový příděl do žebříčku. Páté místo obsadil Rudolf Doležal. Jeho výsledek s holandskou klisnou Electric Lady činil nula trestných bodů a 38,95 sekundy.

O sedm desetin méně potřeboval na překonání parkuru Miloslav Příhoda, který sedlal Quibconu. Skončil s ní těsně pod stupni vítězů. I Tereza Veselá si finálový parkur zkusila dvakrát. Na Donje HDH ho absolvovala s nulou a s časem těsně pod hranicí 38 sekund skončila třetí. Ještě lépe si vedla s holandským valachem Handsomem.  S tím dojela do cíle také bez zaváhání a navíc v bezkonkurenčně nejlepším čase. Díky vítězství se dostala do vedení průběžného pořadí. V tabulce má 39 bodů. Miloslav Příhoda na druhé příčce má o pět bodů méně. Třetí místo patří Ondřejovi Pospíšilovi, jehož skóre je 25 bodů.