ČSP Velká cena Ptýrova: Štětina, Motygin a Pospíšil na stupních vítězů

Již podeváté závodili účastníci Českého skokového poháru o body do seriálového žebříčku. Zatím poslední kolo proběhlo v sobotu 24. srpna v Ptýrově a nabídlo jedinečnou podívanou v podobě Noční e-LED Velké ceny. Podívejte se na reportáž.

30.08.2019 14:33  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Než se však budeme věnovat domácí parkurové elitě v záři reflektorů, podívejme se v krátkosti, kdo uspěl v dalších túrách seriálu. V dílčím finále pro juniory s překážkami do 125 centimetrů muselo po řadě bezchybných výkonů rozhodnout o konečném pořadí rozeskakování. To vyšlo nejlépe Tině Laryšové, která s hanoverským valachem Simfym dovezla nulu v čase 34,06 setiny sekundy. O více než sekundu pomalejší byla další čistá dvojice Julie Maršíková a Mystic VD Wellington a brala druhé místo. Na stupně vítězů dosáhla s těsným rozdílem pouhé jedné setiny sekundy i Johana Laura Šebestová s desetiletým Marcantem 1. Vítězka ptýrovského kola Tina Laryšová je zároveň v čele bodování Czech Junior Cupu se 79 body. O šestnáct bodů méně mají na sdíleném druhém místě Natálie Kovářová a Nikola Egrová.

Pro jezdce ve věkové kategorii do 25 let byl připravený parkur stupně ST s jednou hvězdou. Jeho překážky tak dosahovaly výšky do 135 centimetrů. Soutěž ovládla Natálie Soukupová, která po rozeskakování obsadila první i druhou příčku. Vítězství slavila v sedle Hamiltona, druhá byla s Lordem Legacy. Na třetím místě pak skončila Kateřina Málková na klisně Dedijtje. Lídrem bodování túry U25 je nadále s obrovským náskokem Natálie Ulčová. Ta má na svém kontě 130 bodů. O padesát bodů méně si zatím připsala druhá Miroslava Škanderová a o jediný bod za ní pak zůstává Nina Kaločová.

Vrcholem mítinku byla hlavní soutěž Českého skokového poháru, tedy Velká cena s překážkami do 145 centimetrů. Jako první z deseti finálových dvojic nastupovali do kolbiště Jan Chýle a klisna Lara. Ze základního kola si přinášeli jednu chybu, k níž se jim v druhé jízdě už žádné trestné body nepočítaly. Přemysl Adam s desetiletým valachem Casmem předvedl čistou základní jízdu. Rozhodující část Velké ceny mu ale už tak dobře nevyšla. Chyboval hned dvakrát. Naopak velmi dobře si vedl člen pořádajícího klubu Daniel Voksa, který po chybě v první části ve finále už nezaváhal. Čas měl také velmi dobrý, a tak se dostal na vedoucí pozici před Jana Chýleho. Dlouho se však na první příčce neohřál. Hned další finalistka Lucie Strnadlová ho dokázala překonat. V sedle valacha Fall River Blue dojela v součtu také se čtyřmi trestnými body, byla ovšem o více než sekundu a půl rychlejší.

Prvním účastníkem, který dokázal oba parkury překonat bez zaváhání, byl Ondřej Pospíšil na Einfachovi. Soutěž měla během chvíle už třetího vedoucího jezdce. Nic na tom nezměnil ani výkon Jiřího Papouška na Stakatě. Ten ve finále jednou chyboval a celkem si připsal čtyři trestné body. Jednu chybu v součtu si zapsal také Jan Chýle se svým druhým svěřencem Abdulahem, navíc nepatřil k nejrychlejším. Na stupně vítězů pomýšlet nemohl. Napodruhé se nevedlo ani Přemyslovi Adamovi v tandemu s hřebcem Cachasem. Ten po bezchybném základním kole inkasoval osm trestných bodů, což ho odsunulo téměř na konec finálové výsledkové listiny. Naopak na výbornou vyšly obě jízdy vítězi letošní úvodní Velké ceny Sergeji Motyginovi. Se svým nejzkušenějších koněm Dylanem předvedl dva čisté výkony a s časem 52,43 setin sekundy se dostal do vedení.

Všechno měl v rukou už jen jediný finalista, a to lídr pohárového žebříčku Jan Štětina. Pro Ptýrov vybral bělouše Gylorda-S a zvolil dobře. Po bezchybném základním kole nezaváhal ani ve finále, navíc Sergeje Motygina předjel o více než tři sekundy. Jan Štětina tak přidal k Velké ceně Prahy a Litomyšle třetí vítězství a upevnil si tak pozici na prvním místě bodování Českého skokového poháru. Na jeho kontě je 90 bodů. Druhé místo patří Rudolfovi Doležalovi s 63 body a na sdíleném třetím místě jsou Jan Chýle a Ondřej Pospíšil. Nezkrácený záznam devátého kola Českého skokového poháru v Ptýrově si můžete pustit na adrese www.equitv.cz.

Štítky: ČSPPtýrovskoky