Vištalová mistryní České republiky v paradrezuře

09.10.2013  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

Ve dnech 5. a 6. října se v Hradištku u Sadské konalo mistrovství České republiky v paradrezuře. Do mistrovského klání nastoupilo osm handicapovaných jezdců a v otevřených soutěžích s nimi startovaly ještě dvě německé reprezentantky...

Další čtyři závodníci se účastnili Ceny Zuzky. Ta je určena pro neklasifikovatelné a začínající jezdce, jež nemají možnost bojovat o mistrovské kovy. Právě tuto soutěž, respektive její vyvrcholení, vám ukážeme jako první, jelikož sportovní program oba soutěžní dny zahajovala.

Nejvíce se v ní dařilo zkušené Heleně Kratochvílové s Orchidejí startující za pořádající Klub Kvítek. V závěrečné volné sestavě získala rovných 63,00 % a po zprůměrování známek ze dvou kol obdržela 61,50 %, což stačilo na vítězství.

Nejlepší začínající jezdkyní závodů byla vyhlášena Jarmila Plháková. Ta se v Ceně Zuzky představila s koněm Klaus. Ve volné sestavě na hudbu si vysloužila 58,34 % a s celkovými 58,70 % skončila druhá.

Nyní se však již pojďme věnovat mistrovským soutěžím. V klasifikační skupině IV vybojovala prvenství Dana Kiliánová v sedle Frama 4. V konečném hodnocení však na jejím kontě bylo 57,36 %, což stačilo jen na šestou pozici.

Jiřímu Giodasovi s Figarem se závěrečná jízda příliš nevydařila a skončil až jako čtvrtý. Nevděčná čtvrtá příčka na něj zbyla i v tříkolové mistrovské soutěži. Přitom nebýt toho, že namísto jednoduchých změn cvalu předvedl obtížnější letmé přeskoky, které nebyly v předepsaných prvcích, mohl si sáhnout na některou z medailí.

Bez medaile zůstala i Zuzana Fialová s Laverem, byť ve čtvrté klasifikační skupině byla druhá. Procentuelní hodnocení 57,79 ovšem bylo ve finálových součtech horším výsledkem, než v případě Jiřího Giodase.

Ve třetí skupině nejlépe z našich skočil Jan Rous s Lilií, ale s výrazným náskokem jej předstihla Němka Martina Benziger s Fair Lady. Její volnou sestavu ohodnotili rozhodčí 71,58 % a stala se i díky vydařeným předešlým úlohám nejlepší účastnicí závodů. Jak vypadala její volná sestava, na to se můžete nyní podívat krátce bez komentáře...

Třetí dvojicí v této kategorii byla Kateřina Lesová a Viola 9. Ačkoliv ve volné sestavě předvedla výkon ohodnocený 59,50 %, matematický průměr ze tří kol vyšel na číslovku 55,81, a to nestačilo na lepší než osmý řádek výsledkové listiny. Útěchou jí alespoň byla cena za největší výkonnostní pokrok.

Ve skupině II by byla sama sobě soupeřkou Jana Berušková a Narcis, a tak se její výkon vyhodnocoval společně se skupinami IA a IB, což pro ni nakonec znamenalo 4. místo. V rámci mistrovství České republiky pak byla sedmá.

Bronzovou medaili vybojoval již jednou zmiňovaný Jan Rous s Lilií. Jeho celkové skóre bylo 59,48 %.

Stříbro se blýsklo na krku Lukáše Hnáta z klasifikační skupiny IA. Ten startoval s Mon Aer a po vydařené volné sestavě zajeté na 62,58 % si celkový výsledek vylepšil na 60,62 %.

A kdo tedy zvítězil? Anastasja Vištalová v sedle koně Jamba, a to s náskokem 2,6 procentauálního bodu. Titul mistryně České republiky v paradrezuře pro rok 2013 tak pro ni byl náplastí za letošní mistrovství Evropy, kterého se měla koncem srpna zúčastnit, ale zabránilo jí v tom zranění kolene způsobené po pádu z koně při tréninku. Prvenství si připsala, přestože musela ještě jezdit s ortézou na noze.

Nezbývá nic jiného, než pogratulovat nejen jí, ale i všem ostatním, jelikož to, co v sedlech svých koní předváděli, si zaslouží upřímný obdiv! Na závěr si můžete vychutnat mistrovskou volnou sestavu na hudbu Anastasji Vištalové opět bez rušení komentářem.

POŘAD: Drezura