EquiTV.cz

reklama 31A
banner
banner
banner
banner

Paradrezurní MČR opět s mezinárodním nádechem

17.10.2012  |  AUTOR  |   |   PREMIUM PROGRAM  |  fullscreen |

V Hradišťku u Sadské se ve dnech 6. – 7. října 2012 uskutečnilo otevřené mistrovství České republiky v paradrezuře, které po třech letech získalo opět mezinárodní nádech. Do roku 2009 se tyto závody konaly v Praze jako mezinárodní...

reklama 32B
banner
banner
banner
banner
banner

...ovšem pak se v roce 2010 musely přesunout neplánovaně do Všetic. Důvodem byla preventivní veterinární uzávěra v původním dějišti, a právě kvůli tomu akce přišla i o zahraniční účastníky.

Vloni se paradrezurní mistrovství konalo poprvé v areálu jezdecké školy Equus Kinsky v Hradišťku, ovšem pouze jako národní závody. Všichni tak byli rádi, že se díky pětici ruských jezdců znovu soutěžilo pod více než jednou státní vlajkou.

Zpočátku bylo přihlášeno dokonce šest Rusů, avšak Anton Arkhireev nakonec nedorazil, neboť jeho trenérka nedostala vízum. Přestože zahraniční účastníci startovali výhradně ve skupinách Ia, Ib a II, což jsou ty s těžšími handicapy, i tak se jednalo o velké zpestření celé akce. Naši jezdci, kteří mají výrazně méně soutěžních zkušeností a mnohdy se ježdění na koních věnují podstatně kratší dobu, se mohli přinejmenším inspirovat a motivovat do budoucna.

Pojďme se však nejprve podívat na výkony v Ceně Zuzky, což je soutěž určená pro neklasifikovatelné a začínající jezdce. V nich se představily Helena Kratochvílová, Petra Nálepková a Hana Roubíčková. Právě v tomto pořadí se jezdkyně umístily v obou dvou kolech. Helena Kratochvílová obdržela s Orchidejí od rozhodčích známky 63,86 a 65,50 %, což znamenalo průměrných 64,7 %. Petra Nálepková startovala s Arkádem a v sobotu vybojovala druhé místo díky zisku 62,06 %, v neděli pak dostala o necelé jedno procento méně. Hana Roubíčková s Loherem ani v jedné z úloh na Petru Nálepkovou neztrácela mnoho, i tak její průměr známek stačil jen na třetí příčku.

Zbývajících dvanáct soutěžících bylo rozděleno dle handicapových kategorií. Ve skupinách Ia, Ib a II soupeřili jezdci s těžkými handicapy, v kategoriích III a IV pak ti s lehčími handicapy. V samostatných soutěžích lépe uspěli až na výjimky ruští jezdci. Vůbec nejlepších ohodnocení dosáhl Oleg Burmistrov v sedle koně Tamerlan, který i přes velmi těžký handicap (1a) svými výkony oslovil sbor rozhodčích, od něhož získal dvakrát známku převyšující 70 %.

Ve stejné skupině s Olegem Burmistrovem startoval náš Lukáš Hnát, jenž za svým ruským kolegou zaostával zhruba o deset procent. Nutno však dodat, že tento jezdec byl nejmladším účastníkem celých závodů. Vloni startoval s poníkem Raráškem na mistrovství vůbec poprvé a letos si odbyl mistrovskou premiéru s Arkádem.

V sekci 1b poměřily své jezdecké zkušenosti čtyři jezdkyně. S výrazným rozdílem přemohla ostatní Nina Anufrieva s Elastikou, jež dokonce v nedělní volné sestavě na hudbu dosáhla na rovných 70 %. Jediná zástupkyně reprezentující české barvy – Anastasja Vištalová v sedle Jamba dokončila dvakrát na třetím a jednou na čtvrtém místě. Zejména v neděli jí ovšem k druhé příčce nescházelo mnoho...

Velmi vydařenou volnou sestavu diváci mohli vidět také v podání Jany Beruškové s Narcisem. Ta ve skupině II porovnávala zkušenosti s neméně zdatným Evgenijem Nikolajevem s Lady Lux. I v tomto případě byly rozdíly velmi těsné, ale závodní zkušenosti hovořily ve prospěch ruského jezdce.

Doplňme ještě, že v rámci mistrovské kategorie jezdců s těžšími handicapy vybojovala zlato Jana Berušková s Narcisem. Na dalších dvou medailových pozicích letošního šampionátu skupin I a II se umístily Anastasja Vištalová s Jumbem a Lukáš Hnát s Arkádem.

Jedinou soutěží s čistě domácí skladbou účastníků – tedy pokud nepočítáme Cenu Zuzky – byla spojená kategorie skupin III a IV. Ve všech třech kolech bylo pořadí naprosto stejné. Zvítězil Jan Rous s Lilií, druhá se umístila Zuzana Fialová s Laverem a třetí Dana Kiliánová s Ramem 4. O tom, komu budou přiděleny jednotlivé mistrovské medaile v této sekci tak nemohlo být pochyb.

POŘAD: Drezura

reklama 33B
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE