Ohlednutí za pátým kolem Českého skokového poháru

Suchá u Litomyšle hostila ve dnech 2. – 5. června páté kolo seriálu Českého skokového poháru. Vítězem Velké ceny Litomyšle 2016 se stal Jiří Luža. My vám přinášíme souhrnnou videoreportáž právě z Grand Prix, ale i z dalších dvou seriálových túr.

11.06.2016 14:53  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V Suché u Litomyšle se odehrálo během prvního červnového víkendu páté kolo Českého skokového poháru. Během posledního závodního dne proběhla dílčí finále Amateur Tour a Czech Junior Cupu, stejně jako absolutní vrchol mítinku Velká cena Litomyšle.

Finále amatérské túry bylo postavené jako klasický parkur s rozeskakováním, jehož překážky dosahovaly výšky 110 cm. Z šestnácti dvojic, které do rozeskakování postoupily, dokázaly tři dokončit i druhou jízdu čistě a zároveň stlačit čas pod třicet sekund. Na hodnotě 29,94 sekundy se zastavila časomíra, když projela po bezchybné jízdě cílem Petra Mlčochová s koněm Softy Pilow, což stačilo na třetí místo. Druhý nejlepší čas měla Markéta Jarošová, která v sedle Nubie také nezaváhala, a tak dojela v dílčím finále amatérské soutěže druhá. Nejrychleji a bez trestných bodů však rozhodující jízdu absolvovala Wanda Harnolová s klisnou Afrikou, která si tak dojela pro vítězství. Žebříček série pro amatérské jezdce vede po pátém kole Alžběta Ducká, která si na kolbišti v Suché připsala patnáct bodů za šesté místo a svoji pozici tak jen upevnila.

Túra určená pro juniory zažila své dílčí finále také v neděli 5. června a o rozdělení bodů do průběžného žebříčku série rozhodlo rozeskakování. Jednou v něm chybovala Tereza Vysoudilová s Isarem, a protože byla z jezdců se čtyřmi trestnými body v rozeskakování nejrychlejší, umístila se na třetí příčce. Dvě čisté jízdy předvedla v soutěži Lucie Šrámková s Anjou K a dojela si pro druhý nejvyšší příděl bodů do juniorského žebříčku. Vítězkou pátého kola Czech Junior Cupu se stala Patricie Brusová, která v sedle Lorda Luise překonala základní parkur i rozeskakování bez trestných bodů a v nejlepším čase, který měl hodnotu 40,16 sekund. Stejná jezdkyně je také ve vedení bodování juniorské série pro jezdce ve věku od 16 do 18 let. V mladší věkové kategorii drží první příčku Tereza Vysoudilová.

Vrcholem celého mítinku byla Velká cena Litomyšle, která čtyřdenní sportovní program ukončila. Na parkuru s překážkami do 145 centimetrů nechybovalo deset dvojic, a tak všichni finalisté, kterých dle pravidel startuje deset, nastupovali do kolbiště do druhé jízdy s čistým štítem.

S dvěma koňmi se podařilo probojovat do finále Janu Štětinovi. V sedle Douglase-S však v rozhodující jízdě dvakrát chyboval a dojel tak desátý. Jedné chyby se dopustil ve finálové jízdě Jaroslav Jindra s Ascobarem. Z dvojic, které inkasovaly 4 trestné body, byl nejpomalejší, a tak se musel spokojit s devátou příčkou. Také Přemysl Adam chyboval v sedle Cachase jednou, a s časem 49,96 sekund si dojel pro konečné osmé místo. O více než tři sekundy rychlejší byl Jan Chýle, který startoval tradičně se svým nejzkušenějším koněm běloušem Cool Paradise. Dvojice také zaváhala jednou na překážkách a byla z toho sedmá příčka.

Skvěle rozjeté finále měl Jiří Hruška s Acoradií. Až do posledního skoku šlo všechno hladce, a čas byl také vynikající. Jenže na oxeru, kterým kurz parkuru končil, přišla smolná chyba a Jiří Hruška se musel spokojit s šestým místem. Dvě nuly na kontě, byl výsledek Jana Studničky, který ve finále Velké ceny prezentoval koně Datasys Corcovado. Dvojice dosáhla času 48,16 sekund a připadla jim pátá příčka v celkové výsledkové listině. O třicet setin sekundy rychleji projel cílem rozhodujícího parkuru Jan Štětina s Casanovou-S. Navíc ani on neshodil žádnou z překážek a mohl si tak připsat do žebříčku seriálu body za čtvrté místo.

V Litomyšli se dařilo jednomu z vítězů z loňského ročníku Ladislavu Arientovi. Ten sedlal valacha Apolla a překonal s ním oba parkury bez zaváhání. Dosažený čas mu vynesl krásnou třetí příčku. Jeden z favoritů soutěže a vedoucí jezdec průběžného bodování Českého skokového poháru Marek Klus prošel do finále se svou stájovou jedničkou Cradem von Wichensteinem. Dvojice potvrdila kvality, když základní i finálový parkur překonala čistě, což s časem 44,39 sekundy stačilo na druhé místo. Bezkonkurenčně nejlepší formu však v Litomyšli ukázal Jiří Luža. Po čistém základním kole se s Benitem-S probojoval do finále, ve kterém taktéž nechyboval. Navíc projel cílem s náskokem bezmála 4 sekund na druhého Marka Kluse. Jiří Luža se tak stal vítězem Velké ceny Litomyšle.

Průběžné bodování Českého skokového poháru vede Marek Klus, který duhou příčkou v Litomyšli upevnil svou pozici. Na druhého Jana Štětinu má náskok šestnácti bodů. Třetí je Jaroslav Jindra a do nejlepší čtyřky patří ještě Vladimír Tretera.

Pokud se chcete podívat na nezkrácený záznam všech tří zmiňovaných soutěží, stačí kliknout na adresu www.equitv.cz!