Ohlédnutí za MČR pony 2016 ve Zduchovicích

Díky videoreportáži EquiTV se můžeme ještě jednou podívat na nejdůležitější okamžiky letošního mistrovství České republiky pony v drezuře a parkurovém skákání. To se konalo 11. – 14. srpna ve Zduchovicích na Příbramsku.

19.08.2016 14:40  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Jezdecký areál ve středočeských Zduchovicích hostí tradičně už několik let mistrovství České republiky jezdců na pony v drezuře a parkurovém skákání. Letošní rok nebyl výjimkou, a tak se do Zduchovic sjeli ve dnech 11. až 14. srpna nejmladší sportovci, aby tam závodili o mistrovské tituly.

Zatímco první sady medailí se v mladších drezurních kategoriích rozdaly už v sobotu 13. srpna, starší jezdci ve věku od 12 do 16 let si na rozhodující třetí kolo museli počkat do neděle.
Jezdkyně Michaela Siváková měla soutěž velmi dobře rozjetou, v prvním kole podala s klisnou Lindou třetí nejlepší výkon. Další dvě kola však už byla hodnocena jako pátá nejlepší a páté místo pak také obsadila v končeném pořadí. Nikola Feherová v sedle Kimberly se naopak kolo od kola zlepšovala. Zatímco v první jízdě dokončila až devátá, další dvě úlohy jí vyšly lépe a nakonec se umístila na čtvrté příčce. Bronz si ze Zduchovic odvezla Sára Vingrálková, která s Emilem také nezačala nejlépe, ale vše dohnala v druhé a třetí části mistrovské soutěže. Za poslední úlohu dostala dokonce druhou nejvyšší známku v hodnotě 64,925 %. Bezmála 64,5 % si v průměru ze tří kol vyjela Julie Sekaninová s Don Johnsonem a z letošního mistrovství si nakonec odvezla titul vicemistryně republiky.

Z vítězství a zisku zlata na národním šampionátu se radovala Zuzana Baloušková, která závodila s  Lipton Sambou. Ani v jedné z částí soutěže nenašla přemožitele, a od rozhodčích dostala průměrné hodnocení přes 67 %. Pro úplnost doplňme, že v dalších drezurních kategoriích, které se jely jen jako dvoukolové, získaly o den dříve zlaté medaile Dominika Tomíková s Kenym a Lucie Šlamborová v sedle koně Olala.

Také skokové mistrovské soutěže mají tři kategorie. Dětí ve věku od 8 do 12 let, které závodí na ponících s kohoutkovou výškou do 135 centimetrů, nastoupilo do posledních nedělních jízd šestadvacet. Jenže ani třetí kolo nerozhodlo o pořadí na medailových pozicích, a tak přišlo ke slovu rozeskakování čtyř jezdkyň, které během základních kol ani jednou nechybovaly.
Leticia Safari v sedle koně Iron Lady Moonlight nakonec v rozhodující jízdě dvakrát chybovala a skončila těsně pod stupni vítězů. Bronz získala Michaela Neumannová, která s Šikulkou překonala i rozeskakování bez zaváhání v čase 35,14 sekundy. Čistou jízdu předvedla také Alena Kozojedová s Beruškou, její čas byl ještě lepší, než čas předešlé dvojice, a tak se mohla radovat z druhého místa. Bezchybně a nejrychleji však absolvovala rozhodující jízdu Eliška Hasnedlová v sedle Kewina, a docválala si tak pro zlatou medaili a titul mistryně republiky.

Další z mistrovských soutěží byla připravena pro jezdce ve věku od 8 do 12 let, kteří jezdí s poníky zařazenými v nejvyšší kategorii, tedy s kohoutkovou výškou 136 až 148 centimetrů. Na start nastoupilo poslední den bezmála třicet účastníků. Také v této kategorii se vyvrcholení mistrovského klání neobešlo bez rozeskakování. Nejprve se rozhodovalo, kdo se stane držitelem bronzu, a to mezi jezdci s jednou chybou ze základních kol. Jen těsně uniklo třetí místo obhájkyni loňského prvenství Adéle Opatrné. Ta dojela v sedle Diamanta s čistým kontem, avšak dosažený čas na cenný kov o necelé dvě sekundy nestačil.

Bez chyb a ve vynikajícím čase 30,61 procválala cílem rozeskakování Lenka Sikorová s Leonem, a získala tak se čtyřmi trestnými body v součtu bronzovou medaili. Další dvě jezdkyně nechybovaly v průběhu celého šampionátu ani jednou a v rozhodujícím parkuru tak závodily o mistrovský titul. Mariana Michlíčková absolvovala na koni Mister Merlin bezchybně i rozeskakování a nezbývalo jí, než čekat, jak si povede její jediná soupeřka Anna Helebrantová.

Ta si v sedle Matea di Belle poradila s překážkami rozhodujícího parkuru také bez zaváhání a navíc proletěla cílem o více než dvě sekundy rychleji. Anna Helebrantová se tak stala mistryní republiky, před druhou Marianou Michlíčkovou. Nesmíme zapomenout zmínit, že Anna Helebrantová prokázala svou všestrannost, když získala se stejným koněm o den dříve bronz v drezuře.

Nejvyšší parkury čekaly na jezdce ve věkové kategorii od 13 do 16 let, kteří závodí na koních s kohoutkovou výškou do 148 centimetrů. Celkem čtyři trestné body nasbírala během třech kol Karolína Liďáková v sedle Sun Shain, a součet časů dosažený ve všech jejích jízdách jí přisoudil konečnou pátou příčku. Čtvrtá dokončila Klára Moudrá s Bonitou, jež měla také jednu chybu, tedy čtyři trestné body. K lepšímu umístění pomohly jezdkyni časy, kterých během svých jízd při mistrovství republiky dosahovala. O rozdělení medailí opět muselo rozhodnout rozeskakování. Třem soutěžícím se totiž podařilo překonat všechna kola bez shození.

Valentýna Poláchová s Benem překonala i poslední parkur bez zaváhání v čase 32,53 sekundy. Nakonec však tento čas stačil na bronz, protože obě její soupeřky byly rychlejší. Tereza Lipavská s Kačenkou projela cílovou čarou s čistým kontem v čase 29,80 sekundy. Našla se však soupeřka, která byla ještě rychlejší. Tou byla Jana Táboříková v sedle Kary, která při slavnostním dekorování vystoupala na stupínek nejvyšší.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️