Zduchovické mistrovství pony s kamerou EquiTV

Během posledního srpnového víkendu se ve Zduchovicích uskutečnilo mistrovství České republiky pro jezdce na pony v drezuře a v parkurovém skákání. V sestřihu vám ukážeme to nejzajímavější z rozhodujících soutěží konaných v neděli 30. srpna.

03.09.2015 09:37  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Poslední den závodů vrcholila mimo jiné tříkolová soutěž drezurních jezdců kategorie od 13 do 16 let na pony s výškou do 148 centimetrů. Loňská dvojnásobná vicemistryně Sára Vingrálková získala tento rok s Emilem-R bronzovou medaili. Stříbro vybojovali Zuzana Baloušková a Lipton Samba. Jejich průměrná známka ze všech kol byla o téměř dvě procenta vyšší než známka bronzové Sáry Vingrálkové. Soupeřům ovšem zcela odskočila Alexandra Hanáčková. S koněm Grenadier dostala od rozhodčích nejvyšší hodnocení ve všech třech kolech. V tom posledním získala dokonce známku vyšší než 70 % a stala se tak zaslouženě mistrní České republiky ve své kategorii.

V parkurovém skákání završily mistrovské klání nejprve děti ve věku 8 až 12 let na ponících s výškou do 135 centimetrů. Na čelních pozicích byly po zahajovací stylové soutěži nepatrné rozestupy, takže rozhodovalo právě až nedělní třetí kolo. Chyba, které se v něm dopustila Tereza Svobodová s Delmorou, ji stála bronzovou medaili a jezdkyně se musela nakonec spokojit s nevděčným čtvrtým místem. Podobný osud potkal i Marianu Michlíčkovou s Likenem 1. Pokud by dokázala překonat nedělní parkur čistě, získala by stříbro. Jenže přišlo jedno shození, a to znamenalo konečné třetí místo. Natálie Kovářová s valachem Dollom Sharivari naopak v rozhodující jízdě nezaváhala a k dvoudennímu skóre nepřidala žádné trestné body, což jí vyneslo druhou příčku. Od samého začátku mistrovství se na čele této kategorie usadila Eliška Hansedlová. S Kewinem byla nejlépe hodnocená v prvním kole na styl, a když obě následující kola překonala bezchybně, bylo o mistryni republiky rozhodnuto.

Děti v mladší věkové kategorii měly vypsanou ještě jednu mistrovskou soutěž, a to na pony s kohoutkovou výškou hůlkovou mezi 136 a 148 centimetry. Pravidla dovolují, aby mladší jezdci soutěžili v obou výškových kategoriích pony, takže i na startu této soutěže se objevila Tereza Svobodová. Tu jsme mohli sledovat tentokrát s koněm Beauty. Poslední kolo této kategorie pro ni však bylo ještě větším zklamáním, po dvou kolech totiž vedla a dvěma chybami v nedělní jízdě klesla až na konečné deváté místo. Bronzovou medaili se podařilo vybojovat Janě Táboříkové s Romeem, ačkoliv po prvním dni byla až devatenáctá. Nicméně chyby soupeřů a její vydařené výkony v dalších dnech mistrovství jí vynesly až na stupně vítězů. Natálie Kovářová s Melisou také nepatřila k jezdcům, kteří se v úvodu drželi na špičce. Čisté druhé a třetí kolo jí však nakonec posunulo až ke stříbrnému stupínku. Z vítězství se radovala Adéla Opatrná. Nejmladší reprezentantka známé jezdecké rodiny sedlala Diamanta. Hned na začátku mistrovství si připsala pouhé 4 desetiny trestného bodu. Na parkurech v druhém a třetím kole ani jednou nechybovala a stala se tak mistryní České republiky.

Jezdci nejstarší kategorie od 13 do 16 let s poníky do 148 centimetrů závodili také ve třech kolech. Všechny tři soutěže však byly klasické s tradičním přidělováním trestných bodů. I v tomto případě promluvilo výrazně do pořadí nedělní třetí kolo, ale také následné rozeskakování. Michaela Klugarová s Minem měla po dvou kolech nadějné 4 trestné body, jenže v poslední jízdě inkasovala dalších jedenáct a dokončila na desáté příčce. Smutná ze svého výkonu v rozhodující části musela být také Karolína Gálová s Chockem. Do nedělního dne si přinášela pouhý bod, jenže poté k němu přidala ještě třináct a z průběžné čtvrté příčky klesla na konec první desítky. Hned pět dvojic zaznamenalo po sečtení všech kol osm trestných bodů, a jelikož se jednalo o jezdce na medailové pozici, muselo rozhodnout rozeskakování. Matěj Beinhauer s Hvězdou shodil v rozeskakování jednu překážku a s časem 35,57 se zařadil na konečné šesté místo. Přibližně o dvě a půl sekundy rychlejší byl Lubomír Gabryš, který na klisně Darinka také v rozeskakování jednou chyboval a dokončil celkově pátý. Na jistotu jela v rozhodujícím klání o medaile Markéta Miková se Sun Shain. Na překážkách ani jednou nechybovala, avšak s dosaženým časem to stačilo na neoblíbenou bramborovou medaili. Sofie Najmanová s Nightbeauty T jela riskantněji, přesto předvedla bezchybnou jízdu a vybojovala nakonec bronz. Na stříbrný stupínek vystoupila Tereza Lipavská, která dokázala s klisnou Kačenkou v rozeskakování pokořit čas Sofie Neumanové ještě o patnáct setin sekundy. O vítězi již bylo rozhodnuto před rozeskakováním. Nina Hartzová na Vanese ve všech třech kolech shodila jen jedinou překážku, a tak se už po dojetí třetí kola mohla začít radovat z titulu mistryně republiky v nejstarší kategorii mistrovské soutěže dětí na pony.

NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️