Finále dílčích túr ČSP 2016 objektivem EquiTV

Equine Sport Center v Olomouci bylo ve dnech 22. – 25. září dějištěm finále Českého skokového poháru. Ucelenou reportáž o velkém finále jsme zveřejnili. Nyní přinášíme souhrn z finále dílčích túr pro amatéry, juniory a jezdce do 25 let.

06.10.2016 11:56  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Ve dnech 22. až 25. září proběhlo v olomouckém Equine Sport Centru poslední kolo Českého skokového poháru 2016. Velkému finále pro čtyři nejlepší jezdce hlavní túry jsme se věnovali v předešlé reportáži.

Tentokrát vám nabídneme sestřih toho nejdůležitějšího z finálových soutěží, kterými byly zakončeny i další tři série, jež byly letos v rámci skokového poháru vypsány. Podle pravidel pro amatérskou túru postupovalo do celoročního finále pětadvacet nejlépe postavených dvojic v žebříčku po uzavření bodování z kvalifikačních kol.

Překážky parkuru dosahovaly výšky až 115 centimetrů a desítka nejlepších jezdců soutěže absolvovala také druhou jízdu. O konečném pořadí rozhodoval součet trestných bodů z obou částí. Jednou chybou zatížila v první jízdě své konto vítězka sobotní kvalifikace Zuzana Tyšerová s Donou 9. Napodruhé už nezaváhala, a protože měla v druhé jízdě nejlepší čas z dvojic se čtyřmi trestnými body, dojela si pro konečné třetí místo. Petra Mlčochová s Mojitem na překážkách ani jednou nechybovala. Inkasovala pouze dva trestné body. Vítězkou finále Amateur Tour ročníku 2016 se stala Kateřina Endrysová s Colet, která dokázala oba parkury jako jediná z finalistů překonat s nulou.

Stejně jako amatérští jezdci, zažili při olomouckém mítinku své finále také děti a junioři. Zatímco během sezony startovali jezdci obou věkových skupin vždy v jedné soutěži postavené jako hendikep, při finále už měla každá věková kategorie připravený svůj parkur. Jezdci ve věku od 12 do 15 let, kteří se skrz jednotlivá kola probojovali až do finále, změřili síly na překážkách do 120 centimetrů. Pro desítku nejlepších bylo připraveno ještě druhé kolo. Celkem čtyři trestné body si připsala v obou jízdách úřadující dětská mistryně republiky Anna Lani Novak, která si v sedle klisny Tavety dojela pro třetí příčku. Druhé místo obsadila Kateřina Tomanová s Rain Manem, která na překážkách ani jednou nezaváhala. Dovezla si v součtu pouze jeden trestný bod za překročení času v první části soutěže. Dvě čisté jízdy, to byl výkon Adély Pokorné s Alabamou, která byla jedinou bezchybnou startující. To jí mezi jezdci mladší kategorie vyneslo vítězství ve finále Czech Junior Cupu.

Junioři ve věku od 16 do 18 let závodili při finále na parkuru s překážkami do 130 centimetrů. A také v tomto případě čekala desítku nejlepších ještě druhá jízda. S jednou chybou v druhé části zakončila svou účast Sára Finsterle, která sedlala Elektru. Výsledek spolu s dosaženým časem stačil na třetí místo. Jediný trestný bod si připsala Kateřina de Jagerová za to, že s Clooneym překročila stanovený čas v první jízdě. Druhé kolo už absolvovala s čistým kontem a skončila druhá. I v této kategorii se našla pouze jedna dvojice, a to Denisa Vegrichtová s Jettou, která oba parkury překonala bez shození. Dojela si tak pro vítězství ve finále Czech Junior Cupu pro jezdce od 16 do 18 let.

Novinkou letošního ročníku Českého skokového poháru byla série pro jezdce do 25 let nazvaná U25. Také v této túře vzešli finalisté z žebříčku, do kterého bodovali během jednotlivých mítinků. Soutěžící ve finále U25 závodili na parkuru stupně ST**, překážky tedy dosahovaly výšky do 140 centimetrů, a pro deset nejlepších jezdců byl připraven ještě druhý finálový kurz. Se třemi trestnými body za překročení stanoveného času v obou jízdách si pro třetí místo dojel Daniel Uleščenko s koněm Moon Ray. Dva jezdci dokázali oba parkury zvládnout bez trestných bodů. Prvním z nich byl Alexandr Baraldi na Elamé, který se kvůli horšímu dosaženému času v druhé jízdě musel spokojit s pomyslnou stříbrnou příčkou. Dvě nuly, to byl také výsledek Barbory Tomanové se Scarface, která překonala kurz druhého parkuru rychleji, než Alexandr Baraldi, a stala se tak vítězkou premiérového ročníku série U25.