Finále Zlaté podkovy 2016 objektivem EquiTV

Ve dnech 19. – 21. srpna se v Humpolci odehrálo finále už jednapadesátého ročníku seriálu Zlatá podkova. Na programu byly rozhodující soutěže všech vypsaných kategorií spřežení i všestrannosti, a my vám přinášíme to nejzajímavější…

02.09.2016 09:55  |  Pořad: Všestrannost  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Jednapadesátý ročník seriálu Zlatá podkova vyvrcholil ve dnech 19. až 21. srpna při finálovém mítinku na závodišti v Humpolci Dusilově. Na programu byly rozhodující soutěže deseti seriálových úrovní ve všestrannosti a spřežení. My vám nabízíme souhrn těch nejzajímavějších.

Čtyři kategorie byly letos vypsané v rámci vozatajských klání. Po drezuře se vedení ujala Monika Pospíšilová, ale nevyšel jí maraton, a tak nakonec klesla na třetí místo. Naopak nejlepší výkon v maratonu podal Tomáš Palán, po sečtení s výsledky z drezury a parkuru mu patřila druhá příčka. Vyrovnané jízdy předváděl Michal Kořínek, a přestože ani jednu z dílčích vozatajských disciplín nevyhrál, celkový součet bodů pro něj znamenal vítěznou radost v kategorii dvojspřeží pony.

Velmi dobrou pozici si vytvořil druhou nejlepší drezurou David Haitl v soutěži jednospřeží. V dalších dvou dnech zaostával hlavně v jízdě mezi kužely, kterou dokončil až jako devátý, ale přesto obsadil celkově třetí místo. Naopak Alexandr Soukup se držel na druhé příčce už po maratonu a parkur na jeho pozici nakonec nic nezměnil. Vítězem v singlech se stal Jaroslav Petřek. Pomohlo mu první místo v drezuře i maratonu. V nedělním parkuru si dovolil jednu chybu, a i tak vyhrál s náskokem více než osmnácti trestných bodů.

Soutěž dvojspřeží probíhala od prvního dne bez výrazných změn na nejvyšších příčkách. Jaroslav Kohout se držel v drezuře i maratonu na třetím místě, mezi kužely předvedl druhou nejlepší jízdu a celkově to znamenalo pomyslný bronz. Druhý dojel Josef Drábek. Ten byl po maratonu průběžně druhý a ani nejlepší výkon v parkuru na vítězství nakonec nestačil. Několikanásobný vítěz finále Zlaté podkovy Ladislav Jirgala po dvou soutěžních dnech vedl. V parkuru sice nasbíral bezmála dvanáct trestných bodů, ale v součtu dosáhl na první místo a titul Mistra opratí.

V královské disciplíně čtyřspřeží si pro třetí příčku dojel Petr Vlašic, jehož výkony se v průběhu závodu neustále zlepšovaly, když v parkuru zajel dokonce druhý nejlepší výsledek. Matador soutěží čtyřspřeží Zdeněk Jirásek vyhrál první část soutěže, v maratonu byl druhý, a přesto, že v jízdě mezi kužely inkasoval téměř dvacet trestných bodů, stačil jeho výkon na celkové druhé místo. S náskokem čtrnácti bodů si pro vítězství dojel Jaroslav Juráň, který po třetím místě v drezuře nenašel přemožitele v maratonu ani v parkuru.

Zlatá podkova to jsou také soutěže všestrannosti. – Velmi těsné byly rozdíly na prvních příčkách v soutěži Stříbrné podkovy. Po drezuře i po terénní zkoušce vedl Jaroslav Hatla na koni Big Berry, ale jedno zaváhání v nedělním parkuru ho odsunulo na konečné druhé místo. Naopak Elišce Orctové, která sedlala v soutěži Bonuse, chyba soupeře i trenéra v jedné osobě pomohla a s náskokem pouze jednoho a půl bodu zvítězila v této kategorii.

Hlavním bodem všestrannosti bylo finále samotné Zlaté podkovy, tedy soutěže na úrovni dvou hvězd. Velmi dobrý výkon v prvních dvou dnech podala Simona Bozděchová s Corratinem, jenže jí zradil parkur, ve kterém inkasovala dvacet trestných bodů a dojela celkově pátá. Obhájci prvenství z roku 2015 Radko Heidenreich s klisnou Tiksi nezačali nejlépe. Po drezuře byli průběžně na deváté příčce, a dvanáct trestných bodů inkasovali v parkuru. Ke konečné čtvrté příčce jim tak pomohl hlavně čistý sobotní cross. Ten naopak nevyšel vůbec Pavlovi Vaňkovi s Crazy Love 1, který byl po pádu na jedné z překážek vyloučen. Po drezuře byl přitom průběžně druhý.

Čtyř chyb na parkuru litoval Jan Holec, který měl s Tasznikem po dvou soutěžních dnech našlápnuto k vítězství. Drezuru totiž vyhrál a v terénní jízdě nechyboval. Nakonec se však musel spokojit právě kvůli zaváhání v závěru soutěže s třetím místem. Radka Dvořáková v sedle Damily předvedla solidní výkon v drezuře, v crossu pak dostala pouze 1,60 trestného bodu za překročení stanoveného času. Parkur zvládla bez zaváhání a těsným rozdílem dokončila druhá.

Chyb Jana Holce využil Petr Molík s koněm Monkey Oscar. V závěru druhého dne se po jízdě v terénu se držel průběžně druhý, parkur zvládl s nulou a dojel si tak pro vítězství ve finále Zlaté podkovy 2016.