Ve dnech 18. – 20. září proběhlo mistrovství České republiky ve spřežení v Bolehošti - Lipinách ve východních Čechách. O medaile se závodilo ve všech kategoriích zápřahů včetně dvojspřeží pony nebo královské kategorie čtyřspřeží.
Předposlední zářijový víkend se rozdávaly mistrovské medaile ve čtyřech kategoriích spřežení. Letošní republikový šampionát se konal ve východočeských Lipinách u Bolehošti a držel se klasického třídenního formátu, ve kterém vozatajové absolvují nejprve drezurní úlohu, poté maraton a nakonec jízdu mezi kužely neboli parkur.
Osm soutěžících bojovalo o tituly v kategorii dvojspřeží pony. Na průběžné třetí příčce po drezurní zkoušce figuroval loňský mistr republiky Michal Kořínek. V sobotu zajel druhý nejlepší maraton, ale v jízdě mezi kužely několikrát chyboval. Přesto součet jeho trestných bodů stačil nakonec na bronzovou medaili. Monika Pospíšilová zahájila výborně, její drezurní úloha byla oceněná nejvyšší známkou, a tím i nejnižším počtem trestných bodů. Bohužel pak ztratila v maratonu a ani výborně zajetý parkur s pouhým jedním shozením jí k výhře nepomohl. Monika Pospíšilová tak vybojovala stříbro. Erik Zuvač do soutěže vstoupil až čtvrtou nejlepší drezurou, výborně mu však vyšel maraton a díky náskoku, který v terénní jízdě nabral, ho ani trestné body získané v parkuru o titul mistra republiky pro rok 2015 nepřipravily.
V kategorii jednospřeží si pro bronz dojel Jaroslav Petřek. Dobrou pozici si vysloužil zejména drezurou a maratonem. Jízda mezi kužely mu nevyšla podle představ, ale nakonec se dostal na stupně vítězů. Jiří Koníř si velmi dobře vedl jak v páteční drezurní zkoušce, tak v sobotním maratonu. V parkuru chyboval a dojel ho až na pátém místě, nicméně i přesto činil součet jeho bodů 155,42 a Jiří Koníř získal titul vicemistra republiky. S velkým náskokem na ostatní účastníky procházel od prvního dne mistrovství Jan Exnar. Drezuru i maraton vyhrál, a tak ani fakt, že zajel třetí nejlepší parkur, nic nezměnil na tom, že si dojel pro svůj již pátý titul mistra České republiky.
V soutěži párů připadl bronz Václavovi Coufalíkovi. Za drezurní úlohu obdržel druhé nejvyšší hodnocení, parkur pak zajel jako třetí nejlepší, takže ani horší maraton ho o třetí místo nepřipravil. O zlato bojovali především dva matadoři soutěží dvojspřeží. Jedním z nich byl Jaroslav Kohout, který po poměrně vydařené drezuře vyhrál v sobotu maraton. Bohužel mu nakonec nevyšel ideálně parkur, ten mu stačil na dílčí páté místo, a tak si z Lipin odvezl stříbro. Posedmé ve své kariéře při mistrovství republiky stanul na nejvyšším stupni Ladislav Jirgala. Zasloužil si to vyrovnanými výkony, kdy vyhrál drezuru i jízdu mezi kužely a maraton zajel jako druhý nejlepší hned za svým největším rivalem Jaroslavem Kohoutem.
Pět vozatajů se postavilo na start královské kategorie čtyřspřeží. Velmi dobře rozjetý závod měl Zdeněk Jirásek, jenže nakonec ho zastavil pád z kozlíku na překážce číslo 3, a to zmařilo jeho naděje v letošním šampionátu. Naštěstí vše dopadlo dobře a nikdo si nepřivodil vážná zranění. Pro bronz si dojel Jaroslav Jandl, který po vyloučení Zdeňka Jiráska a Jaroslava Juráně mladšího již mohl být, co se týče umístění, zcela v klidu. Hůře než třetí být nemohl a na dva největší konkurenty měl ztrátu příliš vysokou na to, aby se dala smazat v parkuru. O příčky nejvyšší se rozhodovalo mezi otcem a synem, tedy Jiřím Nesvačilem a Radkem Nesvačilem. Jiří Nesvačil senior šlapal svému synovi na paty, když drezuru i maraton dokončil vždy druhý. Parkur mu vyšel výborně, zajel ho nejlépe ze všech, ale na celkovém pořadí se již nic nezměnilo. Radek Nesvačil si výhrou v drezuře a v maratonu držel před poslední částí první příčku. V parkuru ovšem chyboval a musel se velmi snažit, aby o svůj náskok nakonec nepřišel. To se podařilo a Radek získal své první zlato na mistrovství republiky čtyřspřeží.
Smutná zpráva obletěla 9. dubna celý svět. Zemřel princ Philip, manžel královny Alžběty II., který byl svého času prezidentem Mezinárodní jezdecké federace (FEI) a patřil k nejvlivnějším osobnostem v historii jezdeckého sportu.
Ke koním se Aneta Paličková dostala podobně jako řada malých slečen. Zaujali jí poníci na pouti. Od těch pak ovšem vedla ještě dlouhá cesta až na mistrovství České republiky. Letos třiadvacetiletá úspěšná jezdkyně s námi zavzpomínala na své začátky.
Rekordman Českého derby a jedna z největších dostihových osobností tuzemské historie František Holčák ukončil aktivní činnost. Ponechává si poslední tři svěřence, trénink a řízení rodinné centrály Valencio definitivně přebírá syn Radek.
Jezdeckou domovinou Diany Lochmanové jsou stáje jejího trenéra Petra Myšky. "Začátky byly hezké, ve stáji jsme s partou holek trávily celé dny. Koně mi k srdci přirostli až tak nějak časem," říká. V rozhovoru také představila svého valacha Simona.