EquiTV.cz

reklama 31B
banner
banner
banner
banner
bannerreklama

Úspěšný průběh CSI Olomouc 2015 v souhrnné zprávě

22.06.2015  |  AUTOR

Česká republika prožila parkurový vrchol sezony 2015. V olomouckém Equine Sport Centru proběhly od 11. do 14. června závody Světového poháru – J&T Banka CSI3*-W Olomouc. Ty přilákaly enormní počet jezdců a koní, stejně tak nadšených diváků...

reklama 32D
banner
banner
banner
banner
banner
Rekordních 276 koní s jezdci ze 14 zemí světa, to je vizitka parkurových závodů zapsaných do série Světového poháru. Zájem o účast jistě také podpořila skutečnost, že výsledky z vrcholné nedělní soutěže CSI3* Diamond Tour World CupTM se započítávají do kvalifikací na evropský šampionát 2015 a olympijské hry v Riu 2016. 
 

Česká vítězství nejen v Grand Prix juniorů a mladých jezdců

Rozpis závodů pamatoval i na mladé, tedy šesti a sedmileté koně, a na juniory a mladé jezdce. Ti si také mohli plnit kvalifikace při Grand Prix ve svých věkových kategoriích a rozhodně se jim dařilo. Ve Velké ceně pro mladé jezdce zvítězila Francesca Kolowrat-Krakowská s klisnou Vorieta, která tak završila velmi vydařené působení na olomouckém kolbišti. Juniorskou Grand Prix vyhrála další česká jezdkyně Kateřina De Jagerová na Voigsdorfs Cityslicker. Rámcovou páteční soutěž túry pro mladé koně vyhrál Jiří Luža na Zento S, den před tím neměla mezi mladými koňmi konkurenci nizozemská dvojice Rogier Linssen a Di Verdi. Ve finále celé série soutěží pro mladé koně zastínil soupeře Polák Jaroslaw Koziarowski na Chenetovi. Páteční Diamond Tour, tedy jedno z kol, v nichž jezdci usilovali o postup do nedělní nejtěžší soutěže závodů Diamont Tour World Cup, vyhrál Jiří Hruška se uvolněně působícím hřebcem Aristo Z. Soutěž Olomouc Masters, jednu z nejobtížnějších v rámci celých závodů, která byla na programu v sobotu, dokončil na prvním místě Thomas Holz s hřebcem Chattanooga. 
 

Mezi národy byli nejúspěšnější Slováci

Pokud si však propočítáme úspěšnost jednotlivých národů, co do počtu umístění jezdců na pomyslných medailových pozicích, zvítězilo by Slovensko před Maďarskem, Českou republikou, Německem a Polskem.  Ani ostatní zúčastněné národy se nenechaly zahanbit. Davide Kainich na koni Loro Piana Tamarix z Itálie, která se v pořadí úspěšnosti zemí zařadila na šesté místo, vyhrál ve čtvrtek jedno z kol Gold Tour, tedy parkur do 140 centimetrů. Jeho krajanka Linda Bratomi s klisnou Athene si dojela pro první místo v pátečním kole stejné série. 
 
Za nejúspěšnějšího jezdce závodů bychom pak mohli označit Němce Maximilana Schmida. V neděli totiž ovládl hned ranní finále celé Gold Tour. To stavitel Olaf Petersen postavil na maximální výškové i technické obtížnosti, kterou u skákání do 145 centimetrů dovolují pravidla. V tomto případě Maximilian Schmid sedlal hřebce Lords Guy. Do odpoledního finále Diamond Tour, soutěže s překážkami do 160 centimetrů zapsané do seriálu World Cup, odstartoval s valachem Chacon 2. Jako jeden z šesti bezchybných jezdců postoupil do rozeskakování a po napínavém souboji především s Rakušanem Rolandem Englbrechtem na Mevisto´s Poorboy se radoval z vítězství v nesmírně těžké a důležité soutěži. Teprve devítiletý valach Chacon 2 v sedle s Maximilianem Schmidem protnul cílovou čáru v čase o pouhých 15 setin sekundy rychleji, než Roland Englbrecht, který rozeskakování zvládl také bez shození. 
 

Česká i švýcarská kvalita v rukou nejlepších

Během čtyř závodních dní se rozdělila mezi sportovce dotace ve výši 134.500 eur, kterou si mohli pořadatelé dovolit vypsat především díky generálnímu partnerovi celé akce – J&T Bance. Ta je již podruhé generálním partnerem celé akce. J&T Banka je privátní bankou, jež podporuje kulturní a sportovní akce takového významu, jako je tenisový turnaj Prague Open 2015 nebo právě nejprestižnější parkurové závody v ČR – Světový pohár v Olomouci.
 
Nejlepší sportovci si vedle tučných finančních výher odnášeli také foukané skleněné trofeje. Vznikly v karlovarských sklárnách Moser a prošly tak rukama vynikajících sklářů pracující pro tuto světoznámou značku spojenou s českým křišťálem. Pro vítěze vrcholu celého mítinku, nedělní soutěže Diamond Tour World CupTM byly připravené také hodinky značky Longines. Ty věnovalo pražské hodinářství Bechyně. Švýcarská značka Longines je tradičně úzce spojená se světovým parkurovým skákáním. Její jméno nese například žebříček elitních jezdců světa Longines Jumping Rankings, na jehož bodování dohlíží mezinárodní jezdecká federace FEI.
 

Tisíce diváků v aréně i u televize

Závody táhly kromě jezdců také diváky, mnoho jich našlo cestu do olomoucké čtvrti Lazce, kde se Equine Sport Center nachází. Nedělnímu programu přihlížely téměř čtyři tisíce diváků, v sobotu více než dva tisíce a první dva dny vždy kolem jeden a půl tisíce. Celkový počet se tak odhaduje za čtyři dny na sedm až osm tisíc návštěvníků, kteří vytvářeli naprosto skvělou atmosféru. Zejména v neděli početné publikum překvapila i velká část zahraničních účastníků. 
 
Kdo neměl možnost přijet na závodiště osobně, o nic nepřišel. Závody totiž měly i vynikající televizní pokrytí. Od čtvrtka do neděle běžel on-line přenos, který byl šířen nejen prostřednictvím webových stránek akce a hostitelského areálu, ale také prostřednictvím portálu České televize a internetové televize EquiTV, která přenos technicky zajišťovala. Ke streamu se připojilo přes 15 tisíc absolutně unikátních návštěvníků, kteří vytvořili přes zmíněné kanály téměř 30 tisíc návštěv. Na živé přenosy se diváci mohli sledovat každý den více jak 10 hodin, přičemž kompletní záznamy přenosů lze zhlédnout také ze záznamu. K tomu navíc bylo natočeno 20 video rozhovorů a 2 tiskové briefingy. Každé z videí si již v průběhu závodů pustili stovky diváků a další stále přibývají. 
 
Kromě on-line přenosu odvysílala Česká televize téměř 2,5hodinový přenos na svém sportovním kanálu, kterému předcházelo 20 upoutávek nasazených v hlavních vysílacích časech. Během hlavní soutěže navíc proběhly dva živé vstupy na zpravodajský kanál České televize – ČT24, kdy byli diváci odkazováni ke sledování vysílání programu ČT Sport. Ve středu, v pátek a neděli se závody J&T Banka CSI3*-W Olomouc dostaly taktéž do televizního zpravodajství. Samotný nedělní přenos měl velmi dobrou sledovanost. Dívalo se na něj totiž celkem 120 tisíc diváků z kategorie 15+. Další tisíce pak pořad viděly při některé ze dvou televizních repríz a v rámci internetového vysílání ČT.
 
Velkou pozornost si však akce zasloužila i v řadě dalších médií. Podrobně se jí věnovaly Deníky, a to jak v tištěné, tak elektronické podobě. O obou verzích vyšlo kromě redakčních materiálů také množství inzerátů vč. prezentace partnerů akce. Doslova třešničkou na dortu pak byla vkládaná brožura s detailními informacemi o závodech. Reportáž o závodech vyšla i na portálu iDnes a dalších větších či menších médiích. V celoplošném vysílání rozhlasové stanice Radiožurnál běžely dva týdny před závody reklamní kampaně i promo soutěže. Skvělé pokrytí akce partnersky zajišťovalo i nejposlouchanější regionální rádio Haná. Opomenout nelze také silnou outdoorovou  reklamu v podobě billboardů a plakátů. Zkrátka a dobře – o Světovém poháru J&T Banka CSI3*-W Olomouc bylo hodně vidět i slyšet, což přispělo k všeobecné popularizaci jezdeckého sportu v České republice. 
 

Sledovanost webu předčila očekávání

Obdivuhodná jsou i celková čísla ze statistik internetových stránek www.csi-olomouc.cz. Během konání závodů a v krátkém období před jejich začátkem stránky navštívilo 62.135 unikátních návštěvníků. Ti dorazili ze 74 zemí světa! Nejvíce jich bylo samozřejmě z České republiky – přesně 22 tisíc. Necelé dva tisíce pak ze Slovenska, 1300 z Německa, kolem tisícovky z Polska a Maďarska a mezi silně zastoupené země co do počtu návštěvníků se řadí také Rakousko, Holandsko, USA, Itálie a Švýcarsko. 
 
Nejvíce návštěvníky webu zajímaly startovní a výsledkové listiny, které byly nalistovány téměř 20tisíckrát. Následoval je již zmíněný on-line přenos s více jak 16 tisíci zhlédnutími přes web www.csi-olomouc.cz. Téměř 15 tisíc příchozích na web závodů pak zajímal program akce. 
 
Vše, co je uvedeno výše, jednoznačně dokládá, že druhý ročník závodů J&T Banka CSI3*-W Olomouc byl velmi úspěšný a dává všechny předpoklady k jeho dalšímu rozvoji v příštích letech. Pořadatelé touto cestou děkují všem, kteří se jakkoliv o tento úspěch zasloužili a těší se na viděnou v roce 2016, nebo již při dalších jezdeckých akcích v Equine Sport Center Olomouc plánovaných na druhé pololetí roku 2015.
 
FOTO TOMÁŠ HOLCBECHER


reklama 33D
banner
banner
banner
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

• 14. až 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky Šamorín

• 14. a 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky CSIO Zduchovice

• 15. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Chuchle

• 16. 08. (čas bude upřesněn): skoky ČSP Opava

• 16. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Netolice

• 16. 08. (čas bude upřesněn): klusáci Chuchle

• 20. až 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky CSIO3* Prague Cup

• 21. až 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky Šamorín

• 22. a 23. 08. (čas bude upřesněn): všestrannost a spřežení ZP Humpolec

• 22. 08. (čas bude upřesněn): minihorse Opřetice

• 23. 08. (čas bude upřesněn): skoky a drezura MČR pony Zduchovice

• 23. 08. (čas bude upřesněn): dostihy Karlovy Vary

 

• Nalaďte si jezdecké rádio! Podcasty EquiTV poslouchejte na www.equiradio.cz

 

NEPŘEHLÉDNĚTE