EquiTV.cz

reklama 31A
banner
banner
banner
banner

Pardubičtí hasiči dostali záchrannou síť na koně

04.01.2017  |  AUTOR

Shodou okolností pouhý den po záchraně koně ze zamrzlého bazénu v Kladrubech nad Labem dostali pardubičtí hasiči novou záchrannou síť na koně. Prostřednictvím veřejné sbírky ji hasičskému záchrannému sboru darovalo sdružení EDUvet.cz.

reklama 32C
banner
banner
banner
banner
 
„Již jsme takto předali hasičům v různých krajích České republiky celkem pět sítí. Šestou máme připravenou k zapůjčení pro majitele koní,“ prozradila MVDr. Lýdia Čačková, která je hlavní organizátorkou sbírky.
 
„Prvním impulzem pro založení sbírky byly vlastní zkušenosti ze zásahů u koní, kdy jsme je s hasiči vyprošťovali při různých situacích jen s popruhy. Mnohdy se jednalo o poměrně nebezpečné situace, a tak se zrodil nápad získat pro záchranné sbory tyto speciální sítě. Vzhledem k jejich vysoké ceně a také nízké dostupnosti jsme vypsali veřejnou sbírku. Jejím cílem je získat alespoň jednu síť do každého kraje České republiky a několik dalších pro zapůjčování majitelům koní,“ uvádí MVDr. Čačková.
 
Sdružení EDUvet.cz však financuje nejen nákup záchranných sítí, ale také pořádání školení pro hasiče. Těch zorganizovalo již sedm! „Díky našemu projektu se některé hasičské sbory aktivně začaly zajímat o tyto sítě, jejichž pomocí si mohou výrazně usnadnit práci při zásahu, a dokonce si je i pořídili na vlastní náklady. Ve spolupráci s námi pak organizují školení,“ říká Lýdia Čačková. „Nejobtížnější pro nás byly začátky, neboť jsme museli přesvědčit o užitečnosti projektu nejen veřejnost, která na sítě přispívá, ale i hasiče. Za dva roky, co sbírka probíhá, již mají záchranné sítě za sebou celou řadu zásahů, a tak je nyní situace podstatně lepší. Jen první síť v Libereckém kraji zachránila již čtyři koňské životy.“
 
Záchranná síť na koně a jiná velká zvířata pro hasičský záchranný sbor v Pardubickém kraji byla zakoupena díky jednorázovému daru ve výši 20 tisíc korun od společnosti Equinet s.r.o., která je vydavatelem jezdeckých periodik Jezdci.cz, EquiTV.cz a Jezdecký zpravodaj. Pardubičtí hasiči během předání sítě vyslovili svůj záměr pořídit ještě několik dalších sítí, aby byly dostupné na více základnách v kraji. 
 
Na úterý 24. ledna je plánováno pro hasiče z Pardubického kraje speciální školení v brněnském výcvikovém centru, které povedou zástupci Koňské záchranky. Ti mají se zásahy s koňmi bohaté zkušenosti. „První polovina školení bude teoretická, při níž budou sděleny účastníkům základní informace, jak při zásahu s koňmi postupovat, jaké jsou bezpečnostní koridory, jak se ke zvířeti chovat, co ho uklidňuje a podobně. Druhá půlka je praktická, při níž si budou moci síť vyzkoušet s pomocí zcela nové makety koně, která odpovídá reálným tělesným proporcím koně včetně váhy a navíc má pohyblivé klouby,“ dodává MVDr. Lýdia Čačková ze sdružení EDUvet.cz.
 
A co na netradiční dar říkají samotní hasiči? „Určitě nás tento dar překvapil. Nestává se to často, takže je to velmi příjemné,“ uvedl jeden z pardubických hasičů František Lokaj. „Zásahy s koňmi jsou občasné, ale stávají se. Např. včera zasahovala jedna směna z naší stanice u koně, který se propadl do zamrzlého bazénu, a zrovna tato síť by při zásahu byla velkým přínosem.“ 
 
Informace o stále probíhající veřejné sbírce najdete na adrese: www.facebook.com/sbirkaprokone/


reklama 33C
banner
bannerDiskuze

Přidávat příspěvky mohou pouze registrovaní uživatelé.

NEPŘEHLÉDNĚTE