Drezurní MČR v Olomouci: Kopuletá a Knoflíček ovládli soutěže seniorů

Pořadatelství mistrovství České republiky v drezuře se letos zhostilo Equine Sport Center v Olomouci, kam se sjeli jezdci všech věkových kategorií i handicapovaní sportovci v této disciplíně. Upravený model akce se v mnohém osvědčil.

16.08.2023 18:20  |  Pořad: Drezura  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Zatímco většina soutěží byla vypsaná jako tříkolová, některé kategorie proběhly pouze dvoukolově. Zejména ve zkrácených soutěžích by někteří jezdci více uvítali vrchol v podobě klasické úlohy namísto volné sestavy na hudbu, která je však více atraktivní pro širší publikum. Obecně však lze konstatovat, že se nový model šampionátu osvědčil, a to včetně toho, že ze čtyř dnů se hned ve třech rozdávaly medaile. Pozornost mezi nové mistry republiky se tak více rozmělnila.

V pátek nejprve vyvrcholila týmová soutěž, v níž vyhráli Středočeši a poté již došlo na paradrezurní finále. Soutěž nezařazených handicapovaných sportovců ovládla Marcela Lochovská s Violou 16, které se dařilo také v sedle klisny Winnie. Druhou příčku obsadila Zuzana Fialová a třetí Jiří Giogas.

V rámci hodnocení skupiny jezdců zařazených do Grade 1 až 5 zůstala bez medaile pouze Lucie Putnová s valachem April 5. Bronz vybojovala Kristýna Rudolfová na valachovi Belfast 5, druhý byl Vladimír Votřel ve dvojici s valachem Ruby Beatle a vítězkou se stala Anastasja Vištalová v sedle First Love 1. Tato jezdkyně se prezentovala velmi solidně i na klisně Dominique, s níž v samostatném hodnocení byla třetí.

Také děti soutěžily ve dvoukolové soutěži, přičemž to druhé se konalo v sobotu odpoledne. Obě úlohy zvládla nejlépe Anna Marie Křížová s klisnou Diamantinou. Její průměrné hodnocení bylo 80,301 % a jako jediná se dostala přes osmdesát procent.

Dvě dílčí druhá místa, a tudíž i to celkové, vybojovala Alice Hubáčková z pořádajícího Equine Sport Centra. Startovala na valachovi Dieu d´Amour a šampionát dokončila se 78,156 %. Vyrovnané výkony předváděla i třetí medailistka Aneta Valeriánová na klisně Reika 1. Ve výsledkové listině má zapsáno 75,773 %.

Velmi těsný boj probíhal v kategorii mladších juniorů o bronz i zlato. Bez medaile zůstala Vendula Fajfrlíková na klisně Mary Lou 1, přestože ve dvou ze tří kol byla třetí. Po zprůměrování známek však měla 66,314 %, zatímco Veronika Sedláčková na klisně Givesta M.H. 66,470 %. Na nejcennější kov pomýšlela Marie Holíková s valachem Buffalem, které vyšla nejlépe druhá úloha. V první a třetí však byla druhá a na lepší místo jí konečných 67,411 % nestačilo. Titulem mistryně České republiky se bude moci rok chlubit Kateřina Sekaninová, jež stejně jako dětská šampionka Anna Marie Křížová reprezentuje brněnský Jezdecký klub Panská lícha. V nedělní volné sestavě na hudbu obdržela s klisnou Handiness přes 70 % a celkově měla 68,218 %.

Prvním nedělním vrcholem drezurního šampionátu v Olomouci bylo třetí kolo soutěže starších juniorů, v němž potvrdila své kvality Johana Vášáryová. Ta v sedle klisny Bona Dea získala za volnou sestavu na hudbu 74,730 % a s průměrným hodnocením 72,415 % navýšila svůj náskok před druhou Zuzanou Hradilovou na téměř tři procentní body. Hradilová taktéž podávala velmi stabilní výkony. Ve třetím kole jí rozhodčí udělili 71,230 % a v konečné výsledkové listině pak 69,519 %. Přes sedmdesát procent v küru měla i třetí Tereza Matoušková na valachovi Paolo Il Bello. Tato dvojice se postarala o velmi emotivní momenty nejen těsně po dokončení volné sestavy, ale především po závěrečném vyhlášení výsledků, jelikož Paolo Il Bello ve svých sedmnácti letech ukončuje svoji sportovní kariéru a bude si již jen užívat zasloužený důchod. Slzy dojetí při posledním odsedlání v aréně neskrývala jen jezdkyně.

K velkým zvratům v celkovém pořadí nedošlo ani v kategorii jezdců do 25 let, v níž byla třetí s 67,384 % Eliška Skřivanová na valachovi Farewell. Na titul útočila z druhé pozice Anna Procházková ve dvojici s valachem Praestemarkens Quatero. Ta sice druhé kolo vyhrála, ale na průběžnou první pozici ztrácela několik desetin procenta. Nejinak tomu bylo i v neděli, kdy se jí ztrátu stáhnout nepodařilo a díky 70,273 % si nechala na krk pověsit stříbrnou medaili. Z té zlaté se radovala Nikola Feherová, jejíž konečné skóre s valachem Gallileus van de Berkenhoeve bylo 70,972 %.

Zajímavá situace byla v takzvané Malé rundě seniorské kategorie. V té získala bronz Markéta Vášová na klisně Lucky Lady 1, i když v každém ze tří kol byla čtvrtá. Dvě dílčí třetí příčky zaznamenala Michaela Habásková s valachem Il Diego, jenže nevydařený úvod ji připravil o cenný kov. V průměru totiž měla 67,978 %, zatímco Vášová 68,487 %. Pro titul vicemistryně republiky si dojela jistým výkonem Aneta Havlíčková s klisnou Fieneke a mistrem se po dvou letech stal Michal Knoflíček v sedle valacha Dublin 1. Zisk 75,410 % ve volné sestavě se blížil k jeho osobnímu rekordu a spokojen byl i s finálním výsledkem 71,921 %.

Pouze dvoukolovou soutěž měli účastníci Velké rundy seniorů. Oproti prvnímu vystoupení si napodruhé výrazně polepšila procentuálním hodnocením Tereza van Malderen s hřebcem Quantum Leap van´t Genthof. S 68,426 % skončila nakonec čtvrtá. Půl procentního bodu ji dělilo od Petry Miki Civišové, jež se s valachem Europe-M pokoušela obhájit loňské vítězství. Letos to s 68,999 % nestačilo na nic lepšího, než je bronz. Druhý nejvyšší stupínek obsadila při dekorování Hana Vášáryová. Tato členka vítězného týmu ze středních Čech startovala ve Velké túře na valachovi Santos Dumont a dokončila ji s výsledkem 69,560 %. Všem svým soupeřkám ukázala záda Ema Kopuletá s valachem Forrest Gump 1. Za kür dostala 74,475 % a celkem pak 71,385 %.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️