V Olomouci zářily Justina Vanagaite i několik českých drezurních hvězd

Druhý květnový víkend se v Olomouci konaly mezinárodní drezurní závody započítávané do série Světového poháru. Již v pátek proběhly na kolbišti Equine Sport Center dvě soutěže nejvyšší úrovně a do jedné z nich nastoupily i dvě Češky.

18.05.2023 10:00  |  Pořad: Drezura  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Velkou favoritkou byla pro olomoucký Světový pohár Justina Vanagaite z Litvy, která je vedoucí jezdkyní světového žebříčku centrální evropské ligy a 76. nejvýše postavenou ve světovém žebříčku Mezinárodní jezdecké federace.

V pátek při soutěži Grand Prix CDI-W všechny přítomné přesvědčila, že je takto vysoko v žebříčku zcela zaslouženě. V sedle valacha Nabab obdržela od rozhodčích 72,087 % a s přehledem hlavní soutěž dne vyhrála. Velmi úspěšný byl také slovenský reprezentant Michael Bugan. Na valachovi For President AWO skončil s hodnocením 69,283 % hned za zmíněnou litevskou dvojicí.

Podobně se mu dařilo i na Florettovi DK, s nímž se v Grand Prix CDI3* po zisku 67,087 % zařadil na třetí řádek výsledkové listiny. Od druhého místa jej dělilo jen půl procentního bodu, který měla k dobru další účastnice startující za Litvu – Dalia Katinaite-Pranckeviciene s klisnou Amicou. Z vítězství se radovala Polka Marta Sobierajska na valachovi Ultrablue de Massa. Ta od rozhodčích obdržela 67,848 %.

V soutěži CDI3* startovaly také dvě české jezdkyně. Ema Kopuletá s Forrest Gumpem byla s 63,478 % osmá, Tereza van Malderen ve dvojici s valachem Quantum Leap van´t Genthof se po zisku 65,739 % umístila šestá.

Druhou soutěží, v níž jezdci mohli získat body do Světového poháru, byla sobotní Grand Prix Freestyle, při níž soutěžící předvádí volnou sestavu na hudbu. Stejně jako v pátek, i tentokrát se stala jednoznačnou vítězkou Justina Vanagaite na valachovi Nabab. V Olomouci vynikla nejen díky skvělým sportovním výkonům, přičemž ten sobotní rozhodčí ohodnotili 79,255 %, ale také bezprostředním chováním a komunikací na dálku s publikem, které ji odměňovalo bouřlivým potleskem.

Druhé místo vybojovala rakouská reprezentantka Diana Porsche s patnáctiletým Douglasem. V sobotním küru obdržela 75,750 %. Nejlepší trojici doplnila Żaneta Skowrońska-Kozubik ve dvojici se čtrnáctiletým Romanticem P. Její výsledné hodnocení bylo 73,695 %.

Česká republika na této nejvyšší úrovni neměla zastoupení, a tak dalším, kdo se mohl těšit z výraznější podpory přítomných diváků, byl již zmiňovaný Slovák Michael Bugan na patnáctiletém valachovi For President AWO. Tentokrát se s 71,270 % zařadil až na šestý řádek výsledkové listiny.

Domácí jezdci byli úspěšní v soutěžích nižší náročnosti. V úloze FEI Intermediate II byla druhá Petra Miki Civišová s valachem Europe-M, která na stejné umístění dosáhla již v pátek.

Hlavní nedělní soutěží byla Grand Prix Special kategorie CDI3*. Vítězství v ní vybojovala Leonie Bramall z Kanady v sedle jedenáctiletého oldenburského valacha Cricket BD, jejíž výsledné hodnocení bylo 68,872 %. Z úspěchu měla obrovskou radost, a když se arénou rozezněla kanadská hymna, neubránila se slzám dojetí.

Nebyla ovšem sama, kdo utrousil několik slziček radosti. Za druhou umístěnou Annou Kleindienst-Jilly na čtrnáctiletém valachovi El Ganador z Rakouska totiž skončila se ztrátou necelých dvou procentních bodů možná trochu nečekaně domácí reprezentantka Tereza van Malderen. Pro tuto Češku dlouhodobě žijící v Belgii to byla první životní Grand Prix Special, ale s valachem Quantum Leap van´t Genthof ji zvládla zajet bez výraznějších chyb za 66,277 % a nechyběla tak při dekorování mezi top trojicí.

Poměrně krátce startuje v takzvané velké túře i další Češka – Ema Kopuletá s valachem Forrest Gumpem. Ta v Grand Prix Special obdržela 64,489 % a skončila sedmá za Slovákem Michaelem Buganem na valachovi Floretto DK.

Domácím reprezentantům se i v neděli dařilo v rámcových soutěžích. V kategorii dětí se z vítězného hattricku radovala Anna Marie Křížová na klisně Diamantině. Podruhé během těchto závodů triumfoval v neděli i Michal Knoflíček, který tentokrát s Dublinem nenašel přemožitele ve volné sestavě Intermediate I. Na předních příčkách opakovaně nechyběla ani Johana Vášáryová, která na úplný závěr závodů přidala s valachem Silky Moves pěknou druhou příčku s vysokým hodnocením přes 75 %.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️