EquiTV.cz

reklama 21A
banner
banner
banner

Equinews: Drezurní svátek v Olomouci. Springsteen přijede do O2 areny

reklama

Velkým drezurním svátkem se stalo olomoucké mistrovství České republiky, kde o tituly pro letošní rok bojovali jezdci ve všech věkových kategoriích. Mezi seniory vyhrála Ema Kopuletá. – Global Champions Tour v Londýně ovládla Jessica Springsteen.

15.08.2023 15:41  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno
reklama 22D
banner
banner
banner
banner

 
Internetová televize EquiTV.cz připravuje v průběhu jezdecké a dostihové sezony pravidelný pořad Equinews, který najdete také například na Stream.cz nebo v programu televize A11. Jednotlivé reportáže vysílá v rámci zpravodajské relace Report kanál Sport 5. Podívejte se na jeho aktuální díl!
 

Drezurní MČR v Olomouci: Kopuletá a Knoflíček ovládli soutěže seniorů

Pořadatelství mistrovství České republiky v drezuře se letos zhostilo Equine Sport Center v Olomouci, kam se sjeli jezdci všech věkových kategorií i handicapovaní sportovci v této disciplíně. Upravený model akce se v mnohém osvědčil.
 
Zatímco většina soutěží byla vypsaná jako tříkolová, některé kategorie proběhly pouze dvoukolově. Zejména ve zkrácených soutěžích by někteří jezdci více uvítali vrchol v podobě klasické úlohy namísto volné sestavy na hudbu, která je však více atraktivní pro širší publikum. Obecně však lze konstatovat, že se nový model šampionátu osvědčil, a to včetně toho, že ze čtyř dnů se hned ve třech rozdávaly medaile. Pozornost mezi nové mistry republiky se tak více rozmělnila.
 
V pátek nejprve vyvrcholila týmová soutěž, v níž vyhráli Středočeši a poté již došlo na paradrezurní finále. Soutěž nezařazených handicapovaných sportovců ovládla Marcela Lochovská s Violou 16, které se dařilo také v sedle klisny Winnie. Druhou příčku obsadila Zuzana Fialová a třetí Jiří Giogas. 
 
V rámci hodnocení skupiny jezdců zařazených do Grade 1 až 5 zůstala bez medaile pouze Lucie Putnová s valachem April 5. Bronz vybojovala Kristýna Rudolfová na valachovi Belfast 5, druhý byl Vladimír Votřel ve dvojici s valachem Ruby Beatle a vítězkou se stala Anastasja Vištalová v sedle First Love 1. Tato jezdkyně se prezentovala velmi solidně i na klisně Dominique, s níž v samostatném hodnocení byla třetí. 
 
Také děti soutěžily ve dvoukolové soutěži, přičemž to druhé se konalo v sobotu odpoledne. Obě úlohy zvládla nejlépe Anna Marie Křížová s klisnou Diamantinou. Její průměrné hodnocení bylo 80,301 % a jako jediná se dostala přes osmdesát procent.
 
Dvě dílčí druhá místa, a tudíž i to celkové, vybojovala Alice Hubáčková z pořádajícího Equine Sport Centra. Startovala na valachovi Dieu d´Amour a šampionát dokončila se 78,156 %. Vyrovnané výkony předváděla i třetí medailistka Aneta Valeriánová na klisně Reika 1. Ve výsledkové listině má zapsáno 75,773 %. 
 
Velmi těsný boj probíhal v kategorii mladších juniorů o bronz i zlato. Bez medaile zůstala Vendula Fajfrlíková na klisně Mary Lou 1, přestože ve dvou ze tří kol byla třetí. Po zprůměrování známek však měla 66,314 %, zatímco Veronika Sedláčková na klisně Givesta M.H. 66,470 %. Na nejcennější kov pomýšlela Marie Holíková s valachem Buffalem, které vyšla nejlépe druhá úloha. V první a třetí však byla druhá a na lepší místo jí konečných 67,411 % nestačilo. Titulem mistryně České republiky se bude moci rok chlubit Kateřina Sekaninová, jež stejně jako dětská šampionka Anna Marie Křížová reprezentuje brněnský Jezdecký klub Panská lícha. V nedělní volné sestavě na hudbu obdržela s klisnou Handiness přes 70 % a celkově měla 68,218 %.
 
Prvním nedělním vrcholem drezurního šampionátu v Olomouci bylo třetí kolo soutěže starších juniorů, v němž potvrdila své kvality Johana Vášáryová. Ta v sedle klisny Bona Dea získala za volnou sestavu na hudbu 74,730 % a s průměrným hodnocením 72,415 % navýšila svůj náskok před druhou Zuzanou Hradilovou na téměř tři procentní body. Hradilová taktéž podávala velmi stabilní výkony. Ve třetím kole jí rozhodčí udělili 71,230 % a v konečné výsledkové listině pak 69,519 %. Přes sedmdesát procent v küru měla i třetí Tereza Matoušková na valachovi Paolo Il Bello. Tato dvojice se postarala o velmi emotivní momenty nejen těsně po dokončení volné sestavy, ale především po závěrečném vyhlášení výsledků, jelikož Paolo Il Bello ve svých sedmnácti letech ukončuje svoji sportovní kariéru a bude si již jen užívat zasloužený důchod. Slzy dojetí při posledním odsedlání v aréně neskrývala jen jezdkyně.
 
K velkým zvratům v celkovém pořadí nedošlo ani v kategorii jezdců do 25 let, v níž byla třetí s 67,384 % Eliška Skřivanová na valachovi Farewell. Na titul útočila z druhé pozice Anna Procházková ve dvojici s valachem Praestemarkens Quatero. Ta sice druhé kolo vyhrála, ale na průběžnou první pozici ztrácela několik desetin procenta. Nejinak tomu bylo i v neděli, kdy se jí ztrátu stáhnout nepodařilo a díky 70,273 % si nechala na krk pověsit stříbrnou medaili. Z té zlaté se radovala Nikola Feherová, jejíž konečné skóre s valachem Gallileus van de Berkenhoeve bylo 70,972 %.
 
Zajímavá situace byla v takzvané Malé rundě seniorské kategorie. V té získala bronz Markéta Vášová na klisně Lucky Lady 1, i když v každém ze tří kol byla čtvrtá. Dvě dílčí třetí příčky zaznamenala Michaela Habásková s valachem Il Diego, jenže nevydařený úvod ji připravil o cenný kov. V průměru totiž měla 67,978 %, zatímco Vášová 68,487 %. Pro titul vicemistryně republiky si dojela jistým výkonem Aneta Havlíčková s klisnou Fieneke a mistrem se po dvou letech stal Michal Knoflíček v sedle valacha Dublin 1. Zisk 75,410 % ve volné sestavě se blížil k jeho osobnímu rekordu a spokojen byl i s finálním výsledkem 71,921 %. 
 
Pouze dvoukolovou soutěž měli účastníci Velké rundy seniorů. Oproti prvnímu vystoupení si napodruhé výrazně polepšila procentuálním hodnocením Tereza van Malderen s hřebcem Quantum Leap van´t Genthof. S 68,426 % skončila nakonec čtvrtá. Půl procentního bodu ji dělilo od Petry Miki Civišové, jež se s valachem Europe-M pokoušela obhájit loňské vítězství. Letos to s 68,999 % nestačilo na nic lepšího, než je bronz. Druhý nejvyšší stupínek obsadila při dekorování Hana Vášáryová. Tato členka vítězného týmu ze středních Čech startovala ve Velké túře na valachovi Santos Dumont a dokončila ji s výsledkem 69,560 %. Všem svým soupeřkám ukázala záda Ema Kopuletá s valachem Forrest Gump 1. Za kür dostala 74,475 % a celkem pak 71,385 %.
 

Prague Lions byli v Londýně sedmí. V Grand Prix vyhrála Springsteen

Dvanáctou zastávkou parkurové série Global Champions se stal druhý srpnový týden Londýn. V historickém areálu Royal Hospital Chelsea se v sobotu uskutečnila týmová soutěž GCL a v neděli pak Grand Prix LGCT pro jednotlivce.
 
Jednu chybu měl v úvodním parkuru Global Champions League s překážkami vysokými 155 centimetrů Belgičan Niels Bruynseels na Matadorovi. Pieter Devos s devítiletou klisnou Jarina J zatížil konto Pražských lvů osmi trestnými body a celkem jich tedy měli po první části soutěže dvanáct. 
 
Oba jezdci si do následujícího druhého kola soutěže vzali jiné koně. Devos s Mom´s Toupie de la Roque předvedl čistou jízdu, ale Bruynseels ve dvojici s valachem Delux van T&L zopakoval čtyřbodovou penalizaci za jednu pobořenou překážku. Celkových šestnáct trestných bodů znamenalo sedmý řádek ve výsledkové listině. 
 
O chybu méně měli šestí Rome Gladiators i pátí Valkenswaard United. Osm bodů zařadilo Paris Panthers na čtvrtou pozici, díky čemuž drží krok s lídry žebříčku Riesenbeck International. Ti byli jedním ze tří celků, které dokončily londýnskou Global Champions League jen se čtyřmi body. Kvůli nejdelšímu součtu časů se ovšem museli spokojit s třetím místem. Druzí byli Madrid in Motion a z výhry se radovali Stockholm Hearts zastoupení Olivierem Philippaertsem a Pederem Fredricsonem. Zatímco první jmenovaný zaznamenal se svými koňskými svěřenci Le Blue Diamond v´t Ruytershof a H&M Miro dvě nuly, Fredricson na Hanssonovi WL v prvním kole nechyboval a v tom druhém na valachovi Catch Me Not S inkasoval čtyři body. I tak měl na výhře velkou zásluhu, neboť čas 65,05 sekundy byl ze všech nejrychlejší, a právě to nakonec bylo rozhodující při shodném bodovém skóre více družstev. 
 
Členové Stockholm Hearts zapisovali za první letošní triumf 30 bodů do žebříčku a díky tomu se posunuli ze šestého na čtvrtý řádek tabulky. Přeskočili tak nejen Prague Lions, ale i aktuálně páté St Tropez Pirates. S 221 body jsou třetí Madrid in Motion, 253 bodů nasbírali druzí Paris Panthers a téměř neotřesitelnou pozici mají po čtyřech pětinách seriálu Riesenbeck International. Na jejich kontě je nyní 280 bodů a je velmi nepravděpodobné, že by se je nějakému z dalších celků podařilo připravit o vítězství v šampionátu, natož o přímý postup do semifinále Super Cupu GCL v pražské O2 areně. 
 
Do nedělní Grand Prix Longines Global Champions Tour s výškou 160 centimetrů nastoupilo 38 dvojic. Deset z nich postoupilo po bezchybném výkonu do rozeskakování se zvýšenými překážkami. Belgičan Gregory Wathelet s patnáctiletým hřebcem Nevados S dvakrát chyboval a věděl, že na přední příčky to tentokrát stačit nebude. Hned druhá startující Beth Underhill z Kanady totiž na desetileté klisně Nikka vd Bisschop zopakovala čistou jízdu a ujala se vedení. Ne však na dlouho, neboť další belgický jezdec Niels Bruynseels se čtrnáctiletým valachem Delux van T & L taktéž dovezl do cíle nulu na bodovém kontě, ale čas 44,36 byl bez jedné setiny přesně o dvě sekundy kratší. Nizozemská reprezentantka Kim Emmen na valachovi Inflame Go zaznamenala penalizaci za jedno poboření překážky a zařadila se na průběžnou třetí příčku, na níž zůstala i po startu Andrease Schou z Dánska na hřebci Billy Matador. Ten si totiž připsal osm trestných bodů.
 
Šestou dvojicí, která nastoupila do kolbiště, byla Američanka Jessica Springsteen na čtrnáctiletém hřebci Don Juan van de Donkhoeve. Předvedla poměrně riskantní jízdu, ale riziko se jí vyplatilo, neboť dokončila opět bez penalizace a díky výbornému času 43,01 se ujala vedení. Do konce soutěže ovšem zbývaly ještě čtyři dvojice a všechny měly zkušeností na rozdávání. Domácí jezdec Oliver Fletcher povzbuzovaný davem fanoušků byl s valachem Hello William dalším, kdo zdolal všechny nástrahy zkráceného parkuru bez jediného zaváhání. Nešlo však o nejrychlejší jízdu, byť byl alespoň o půl vteřiny rychlejší než Underhill. 
 
Jedním z velkých favoritů byl Belgičan Olivier Philippaerts v sedle jedenáctiletého valacha H&M Miro, jenž triumfoval v sobotní týmové Global Champions League. I tentokrát skákal naprosto precizně a jen o 89 setin nestačil na Jessicu Springsteen. Harrie Smolders při předešlých třech mítincích LGCT nechyběl na stupních vítězů, a i tentokrát potvrdil na čtrnáctiletém valachovi Monaco N.O.P. svoji skvělou formu, když zopakoval čistý výkon a s rozdílem dvou setin se zařadil za Philippaertse na průběžnou třetí příčku. Jediným, kdo jej mohl připravit o další medailovou příčku, byl Brit Ben Maher na devítiletém hřebci Point Break. Bohužel mu závěrečný start nevyšel podle představ, do cíle dovezl osm trestných bodů a musel se spokojit s desátým řádkem ve výsledkové listině. 
 
Vítězkou se tak stala Jesicca Springsteen, která se díky tomu po čtyřech letech kvalifikovala do listopadové Super Grand Prix v Praze. Kromě ní mají již účast zajištěnou z předešlých kol Max Kühner, Bertram Allen, Harrie Smolders, Christian Ahlmann, Henrik von Eckermann, Maikel van der Vleuten, Julien Epaillard, Edwina Tops-Alexander, David Will, Katrin Eckermann a Philipp Weishaupt.
 
Harrie Smolders díky sérii úspěchů v posledních čtyřech kolech dotahuje v šampionátu jednotlivců vedoucího Maikela van der Vleutena. Ten má po dvanácti kolech 238 bodů, zatímco Smolders již jen o devět méně. S 205 body je třetí Christian Kukuk, jemuž se už seriálové body sbírají hůře, neboť se do žebříčku započítává pouze osm nejlepších výsledků. Tento německý jezdec je však letos velmi aktivní a chyběl pouze při dvou mítincích, takže dva nejnižší příděly se mu již škrtaly.
 
Do konce základní části série chybí pouze tři kola ve Valkenwaardu, v Římě a v Rijádu. Tečku za sezonou tradičně udělá galashow světového parkuru GC Prague Playoffs, jež se odehraje od 16. do 19. listopadu v libeňské O2 areně. 
 
Foto: poskytlo tiskové středisko Global Champions
 

reklama 23D
banner
banner
banner
banner
banner




 

▶️ PROGRAM PŘENOSŮ EQUITV.CZ
DATUM ČAS DISCIPLÍNA MÍSTO LINK
PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
ST⏳01.05. ⏰13:00 dostihy Lysá  
NE⏳05.05. ⏰08:00 skoky ČSP Brno  
NE⏳05.05. ⏰13:00 skoky Praha Chuchle  
SO⏳11.05. ⏰13:00 skoky (derby) Praha Gabrielka  
SO⏳11.05. ⏰00:00 klusáci Praha Chuchle  
NE⏳12.05. ⏰00:00 skoky ČSP Hradištko  
NE⏳12.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ÚT⏳14.05. ⏰00:00 skoky KMK Písek  
NE⏳19.05. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
ČT⏳23.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
PÁ⏳24.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
SO⏳25.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 drezura CDI Olomouc  
NE⏳26.05. ⏰00:00 skoky ČSP Zduchovice  
NE⏳26.05. ⏰00:00 dostihy Most  
PÁ⏳31.05. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
SO⏳01.06. ⏰00:00 dostihy Praha Chuchle  
NE⏳02.06. ⏰00:00 working equitation Královice  
I vaši akci může EquiTV vysílat ŽIVĚ!
Chtěli byste realizovat on-line přenos z vaší akce na EquiTV.cz? Kontaktujte nás co nejdříve na e-mailu: equitv@equitv.cz

 

Kompletní informační servis ze světa koní
Jezdci.cz EquiTV.cz
ČLÁNKY ZPRÁVY KRÁTCE AUDIO VIDEO
Každá stovka pomůže: Podpořte nás členstvím ve fanclubu Jezdci.cz a EquiTV a mějte od nás informace v předstihu…
Fanclub JEZDCI.CZ Fanclub EQUITV.CZ
NEPŘEHLÉDNĚTE