Štětina vítězem čtvrtého kola ČSP. Velkou cenu Prahy ovládl se Zentem

Čtvrté kolo Českého skokového poháru, kterým byla Velká cena Prahy, se konalo v neděli 26. května v Hradištku u Sadské. Na triumf Jana Štětiny v hlavní soutěži i na finále dalších túr se podívejte v souhrnné reportáži EquiTV.

31.05.2019 12:14  |  Pořad: Skoky  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Čtvrté kolo Českého skokového poháru se odehrálo během posledního květnového víkendu v Hradištku u Sadské. Série Czech Junior Cupu, U25 i hlavní soutěž vyvrcholily v neděli 26. května.

Junioři se museli popasovat s parkurem s překážkami do 120, respektive 130 centimetrů. Do cíle dojelo s nulou osm dvojic, a tak o nejvyšších příčkách rozhodovalo rozeskakování. Absolutně nejrychleji si se zkráceným kurzem poradila Nikola Egrová s klisnou Alexiou L. Cílem projela v čase pod 38 sekund. Jenže jednou chybovala a obsadila nakonec třetí místo. Dvě jezdkyně projely rozeskakováním bez zaváhání. Pomalejší byla Johana Laura Šebestová v sedle Marcanta a zařadila se tak na druhou příčku. Vítězkou se stala Lenka Sikorová s holštýnským valachem Alcasem. Parkur dokončila s nulou v čase o sekundu rychlejším než předchozí dvojice. Lenka Sikorová se díky úspěchu v Hradištku vyšvihla do vedení žebříčku juniorské túry. Na kontě má 37 bodů. O bod méně mají Magdaléna Roubíčková a Johana Laura Šebestová na sdílené druhé příčce.

Mladé jezdce ve věku do 25 let čekaly překážky do 135 centimetrů a také v tomto případě šli bezchybní účastníci do rozeskakování. Čelo soutěže bylo velmi vyrovnané. Tereza Svobodová zajela čistě i v rozhodující části a s časem 41,95 sekundy skončila třetí. Bez trestných bodů a o osm desetin sekundy rychleji procválala kurzem Anna Helebrantová na Epo van de Achterhoek, což ji vyneslo druhé místo. Nejrychlejší a bezchybná byla Miroslava Škanderová v sedle Delisy 3. To jí vyneslo první příčku nejen v soutěži U25, ale také v průběžném bodování této kategorie.
Miroslava Škanderová je ve vedení s 61 body. Na druhé místo odsunula Natálii Ulčovou, jež v Hradištku nestartovala a na nejvyšší pozici ztrácí aktuálně čtyři body. Třetí je Lucie Kumarová se 40 body.

Vrcholem mítinku byla Velká cena Prahy bodovaná do Českého skokového poháru. Do jejího finále postoupilo deset dvojic. Jan Chýle měl v TOP 10 hned dva svěřence, a tak s běloušem Abdulahem přicházel do kolbiště jako první. K nule ze základního kola přidal jednu chybu. Karel Polák s hřebcem Tallmannem vstupoval na kolbiště s jedním trestným bodem za překročení času. Pomalejší tempo zvolil i ve finále a nakonec nasbíral celkem šest trestných bodů. Vedoucího Jana Chýleho neohrozila ani Veronika Turečková. Ta svou jízdu v sedle Cristaga nedokončila a finálovou výsledkovou listinu nakonec uzavřela. Podle představ se nedařilo ani Andree Halíkové s Colettou. Po čistém základním kole shodila v rozhodující jízdě dvě překážky.

Jakub Štěrba sedlal ve Velké ceně plemeníka Warnesse a po bezchybném výkonu v první jízdě inkasoval napodruhé čtyři trestné body. Čas měl ovšem lepší než Jan Chýle, a tak od něj převzal roli vedoucího jezdce. Na prvním místě však dlouho nevydržel, protože Janu Štětinovi v sedle Zenta S se jako prvnímu podařilo projet finále bez chyb. A protože nechyboval ani v první části soutěže, dostal se na čelo startovního pole. Jan Chýle nepřekonal kurz bez chyby ani s druhým ze svých koní, hřebcem Cool Paradise. Shodil jednu překážku, navíc byl výrazně pomalejší než další chybující dvojice. Čtyři trestné body si zapsal také Ondřej Pospíšil s Einfachem. Dosažený čas ho zařadil za Jakuba Štěrbu, tedy na průběžné třetí místo.

V čele byl stále Jan Štětina a ohrozit ho mohli už jen dva soupeři. Rudolfovi Doležalovi na Quattro Centovi na to chyběla rychlost. Na překážkách nechyboval, byl však o bezmála pět sekund pomalejší. Naopak obhájkyně loňského titulu Tereza Mücková zvolila s běloušem Control Me Karsit velmi svižné tempo. Cílem proletěla v nejrychlejším čase, nevyhnula se však jedné chybě.
Vítězem Velké ceny Prahy se tak stal Jan Štětina na koni Zento-S, druhé místo obsadil Rudolf Doležal s Quattro Centem a na stupně vítězů dosáhla i Tereza Mücková. Lídrem bodování poháru je nadále Jan Chýle, který má 37 bodů. Jen o dva body méně má druhý Jan Štětina. Na třetím místě je Rudolf Doležal s 33 body a TOP „čtyřku“ uzavírá Tereza Mücková, která má o bod méně.

Nezkrácený záznam ze čtvrtého kola Českého skokového poháru v Hradištku najdete na adrese www.equitv.cz.

ČT⏳18.04. ⏰09:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️