Chuchle, Zduchovice a teď i Martinice. Česká parkurová jednička Aleš Opatrný opakovaně všem ukazuje, jak nemá na domácí scéně rovnocennou konkurenci. S koňskými adepty pro olympijské hry v Tokiu vybojoval v Memoriálu Jana Papouška první dvě příčky.
Martinický Memoriál Jana Papouška je již patnáctým rokem výrazným bodem v českém parkurovém kalendáři. Většinou býval generálkou před blížícím se mistrovství České republiky, letos se díky jeho odložení na říjen stal takovým šampionátem nanečisto.
Konkurence, která se sešla v této soutěži totiž skutečně odpovídala kvalitě národního mistrovství. Někteří členové reprezentačního A-kádru sice chyběli, ale i to se při mistrovských soutěžích pravidelně stává. Každopádně favorit byl jasný – tím byl Aleš Opatrný, který v předešlých týdnech ovládl jak kvalitně obsazený mítink v Chuchle Areně Praha, tak úvodní závod Českého skokového poháru.
Ostatně s oběma svými koňmi postoupil do druhého kola Memoriálu pro patnáct nejlepších dvojic bez jediného trestného bodu a v něm precizní výsledek zopakoval. To samé se podařilo již jen Kateřině Veselovské s Celanem S a Jakubovi Štěrbovi s Go-Onem T.S. A právě tato čtveřice se rozeskakovala o nejvyšší příčky.
Opatrný v sedle Gentlemena Van Het Veldhof ostatním ukázal, kde se dá trasa zkráceného kurzu výrazně zkrátit, a i napotřetí tohoto čtrnáctiletého hřebce dovedl do cíle s nulou na bodovém kontě. Kateřina Veselovská zvolila s Celanem S trochu delší obraty, a navíc přidala jedno shození. Jakub Štěrba sice na Go-Onovi opět nezaváhal, ale čas měl téměř o čtyři sekundy pomalejší než Opatrný s Gentlemenem. Zařadil se tak na průběžné druhé místo, i když tušil, že na něm asi dlouho nezůstane.
Finišmanem totiž byl opět Aleš Opatrný, tentokrát v sedle Forewera, s nímž má již splněný kvalifikační limit pro účast na olympijských hrách v Tokiu. S jeho současnou stájovou jedničkou projel rozeskakováním téměř stejně, jak v prvním případě, ale čas měl ještě o dvě desetiny rychlejší. S Forewerem tak zvítězil a s Gentlemenem vybojoval pomyslné stříbro.
„Když máte s sebou dva olympijské adepty, tak se samozřejmě jezdí o něco jednodušeji. Jak Gentlemen, tak Forewer skákali skvěle, a tak to ostatní protivníci mají podstatně těžší,“ spokojeně konstatoval Aleš Opatrný.
Do dalšího dílu westernového podcastu na EquiRadiu si Jitka Kynclová pozvala jako hosta Šárku Márovou, s níž si povídala o dvou různých jezdeckých odvětvích, které na první pohled nemají mnoho společného. Jsou jimi extreme trail a working equitation.
Ponntos nastoupil v King's Stand Stakes na mítinku Royal Ascot proti elitě světových sprinterů. V podcastu EquiRadia jsme o české účasti na jedné z nejprestižnějších dostihových akcí mluvili s Tomášem Lukáškem, Filipem Minaříkem a Martinou Lukovou.
Lester Piggott byl génius na koni a nejlepší žokej všech dob, říká v podcastu EquiRadia někdejší šampion, trenér a televizní expert Ferdinand Minařík starší. Zamýšlí se nejen nad přínosem samotného Piggotta, ale i nad vývojem žokejského řemesla.
Hlavním tématem dnešního podcastu EquiRadia je nedávný prodej známých koní Quimero-M a Chaccolan. Nově jsou v nizozemské prodejní stáji Hanse Dingse. Nejen o nich jsme hovořili jak s Ondřejem Zvárou, tak s jejich nynější jezdkyní Terezou Veselou.