Hned několik zajímavých momentů přinesl Dámský dostihový den, který se konal v neděli 22. května v Chuchle Areně Praha. Kromě kvalitně obsazené Velké květnové ceny se před zaplněnou tribunou například běžel dostih určený pouze ženám v sedle.
Ve Velké květnové ceně Rolls-Royce Motor Cars Prague se sešlo hned několik koní disponujících výbornou jarní formou. Patřil mezi ně například šestiletý valach Pace Man, který vstoupil do sezony těsnou druhou příčkou ve Velké dubnové ceně. Bělouš stáje KSK v sedle s Jiřím Chaloupkou se podle svého zvyku ujal diktování tempa a zavedl pole do cílové roviny. Tam na něj zaútočil nejprve Australien a poté přišel s velkým finišem vítěz letošního Memoriálu Jaroslava Maška Politicum. Pace Man však dokázal všechny útoky soupeřů odrazit a zvítězil o krátkou hlavu. Za ním se v unikátním doběhu běloušů seřadili Politicum, Australien a Torque Power. Nejlepším koněm jiné než bílé barvy byl pátý Sagar. Ve Švýcarsku narozený Pace Man vyběhl kvalitní čas 1 minuta 37 sekund a 75 setin. Jeho trenérka Jana Manová se stala první ženou v historii, která připravila vítěze Velké květnové ceny.
Zajímavý návrat byl k vidění ve druhém nejhodnotnějším dostihu odpoledne Ceně Moser na 1800 metrů. Čtyřletá hnědka Dakota z vlastního chovu majitele Jiřího Trávníčka, která loni patřila k elitě svého ročníku, se po osmiměsíční pauze připomněla lehkým vítězstvím. Dcera výborné Dorotky trénovaná Daliborem Törökem sice nesla nejvyšší hmotnost v poli 62 kg, ale žokej Petr Foret optimálně načasoval její závěr a v cíli měla Dakota k dobru 3 délky. Druhý finišoval Culihrach před svým tréninkovým kolegou Proccelarum.
Celé odpoledne v Chuchle Areně Praha včetně doprovodného programu se neslo ve znamení Dámského dne. Přímo ženám jezdkyním byla vyhrazena Cena Vogue CS o pohár Laty Brandisové. Na startu byla většina úspěšných rovinových jezdkyň současnosti, ale v závěru bojovaly o vítězství dvě žákyně. Více štěstí měla v závěru Sabina Mokrošová v sedle favoritky Trezy Lady, která udolala srdnatě bojujícího veterána Tropical Bonda se Sofií Kvízovou. Třetí doběhla Nargota.
Nejdelším nedělním dostihem byla Cena Sharpoura na 2800 metrů. V kvalitní konkurenci se prosadil český odchovanec Sapienti v sedle se svou trenérkou Martinou Havelkovou. Sedmiletý ryzák tak i ve druhém letošním startu uhájil čistý štít. Ve finiši však musel napnout síly, aby udržel o půl délky za sebou mocně útočícího překážkáře Popinjaye, blízko byla i třetí Lady In Pink.
V mílové Ceně společnosti Tipsport zažila hned dvojitou radost stáj The Sons Of Sharpour. O vítězství totiž bojovali oba její zástupci z tréninku Michala Kalčíka a postarali se o stájový doběh „raz-dva“. Více sil měl pětiletý ryzák Silver Trigger pod Lukášem Charvátem, jemuž jistil záda tréninkový kolega Launch Zone. Třetí doběhl Fulmine Luna.
Emotivního vítěze měla čtyřková Cena Chardonney Tcheque na 2400 metrů. V polovině cílové roviny odskočil čtyřletý ryzák Gott s žokejem Davidem Liškou a navýšil svůj náskok na 4 1/2 délky. Hřebce stáje Joly trénuje chuchelská legenda Jaroslav Drlík, který na pražském závodišti působí už 66 let. Druhé peníze vybojoval Dancer Of Denali před Dabingem.
Foto: Aleš Erbek
Do dalšího dílu westernového podcastu na EquiRadiu si Jitka Kynclová pozvala jako hosta Šárku Márovou, s níž si povídala o dvou různých jezdeckých odvětvích, které na první pohled nemají mnoho společného. Jsou jimi extreme trail a working equitation.
Ponntos nastoupil v King's Stand Stakes na mítinku Royal Ascot proti elitě světových sprinterů. V podcastu EquiRadia jsme o české účasti na jedné z nejprestižnějších dostihových akcí mluvili s Tomášem Lukáškem, Filipem Minaříkem a Martinou Lukovou.
Lester Piggott byl génius na koni a nejlepší žokej všech dob, říká v podcastu EquiRadia někdejší šampion, trenér a televizní expert Ferdinand Minařík starší. Zamýšlí se nejen nad přínosem samotného Piggotta, ale i nad vývojem žokejského řemesla.
Hlavním tématem dnešního podcastu EquiRadia je nedávný prodej známých koní Quimero-M a Chaccolan. Nově jsou v nizozemské prodejní stáji Hanse Dingse. Nejen o nich jsme hovořili jak s Ondřejem Zvárou, tak s jejich nynější jezdkyní Terezou Veselou.