Mr Right deklasoval elitu sprinterů, Dusigrosz vyhrál Velkou mosteckou

Hned tři jedničkové dostihy nabídl v sobotu 30. srpna výborně obsazený mítink v Mostě. Vedle Svatováclavské ceny se na severočeském závodišti běžela i Velká letní cena a Velká mostecká steeplechase.

02.09.2020 10:30  |  Pořad: Dostihy cvalové  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Největší tradiční sprint českého kalendáře, už 99. ročník Svatováclavské ceny, měl letos mezinárodní obsazení. S domácí špičkou změřil síly německý valach Power Jack. Čtyřletý valach z tréninku Bohumila Nedorostka se v červenci umístil na třetím místě v německém listed a do Mostu přijel v roli favorita.

O svižné tempo se postarala rychlá Benidiction pod Davidem Liškou, ale už v oblouku byli vidět blízko špice i Manoamano a zvenčí cválající Mr Right. Dvojnásobný šampion sprinterů se Janem Vernerem nenechal příliš dlouho držet, a jakmile dostal na začátku cílové roviny šanci, vystřelil na špici.

Osmiletý valach majitele Jiřího Charváta se hravě odpoutal od soupeřů a zvítězil jistě o 3 délky. O druhé a třetí místo se podělili stájoví kolegové v barvách MUDr. Evy Nieslanikové Manoamano a Lexceed. Na Power Jacka zbyla čtvrtá příčka a v Česku debutující tříletek Matello uzavřel doběh na jedenáctém místě.

Mr Right navázal na svůj úspěch z roku 2017 a vylepšil svou bilanci na 15 vítězství ze 40 startů. Pro trenéra Františka Holčáka to byl už jedenáctý triumf ve Svatováclavské ceně.

Žokej Jan Verner v neděli slavil jedničkové double, neboť ovládl i Velkou letní cenu Ústeckého kraje na 2000 metrů. V sedle tříleté Maverany po startu na nic nečekal a poslal svěřenkyni Miroslava Nieslanika na špici, kde vydržel až do cíle.

Klisna, která letos neuspěla v Oaks ani Jarní ceně klisen, v závěru s přehledem odrazila nápor starších hvězd. Druhý Portorikos na ni ztrácel délku a čtvrt, třetí finišoval Darkolva před Bob Heartem. Tříletý Kenshibu vybojoval pátou příčku a dostatečný handicap pro start v Českém derby.

Tříletého vítěze měla i dvojková Cena Hospodářské komory na 1400 metrů. Tříletý Spencer, kterého Ingrid Janáčková Koplíková nasedlala Jaroslavu Línkovi, prokázal při svém třetím letošním úspěchu opět rezervy. Tentokrát jistě o 2 délky zdolal Dark Absolu, třetí finišoval slovenský Wirrwarr.

Překážkovou část mosteckého programu zcela ovládli jezdec Jakub Kocman, trenér Josef Váňa a stáj Joly. V šestičlenném poli Velké mostecké steeplechase splnil roli favorita sedmiletý Dusigrosz. Vítěz Úvodní Cross Country Koroka se dlouho držel na pozici a přenechával iniciativu o rok staršímu Lad Inovi.

Za posledním skokem se však na vedoucího koně dotáhl a lehce od něj odešel. Dusigrosz zvítězil o 3 1/2 délky, Lad In stejně suverénně uhájil druhé místo. Daleko za ním si připsal třetí příčku Street Singer.

Jakub Kocman, který na Váňových koních v neděli zaskakoval za zraněné stájové žokeje Jana Kratochvíla a Josefa Bartoše, se radoval i v rámcové Ceně statutárního města Teplice. Tato steeplechase na 3400 metrů se změnila ve velké sólo ryzáka Angkor Wata.

Druhý z loňského Českého derby měl převahu od startu až do cíle a jeho první překážkové vítězství nebylo ani na okamžik v ohrožení. Angkor Wat dominoval zadrženě o 12 délek, na dalších místech doběhli Her Him a Antalgique.

Mezi dvouletými v Ceně EBF na 1400 metrů zaujala ryzka Kanada ze stáje Stanislava Chudáčka. Sestra výborných Krasavy a Kristiana při druhém startu své kariéry slavila pod Davidem Liškou premiérové vítězství, když po boji o krk zdolala Rabbit Coulsty. Třetí skončila Giannah.

V závěrečném nedělním dostihu, Severočeské ceně na 2000 metrů, se prosadila tříletá hnědka Marjaneh, připravovaná Vladislavem Fedorowiczem. Pro jezdce Michala Hroudu to znamenalo 50. vítězství a dlouho očekávaný titul žokeje.

PÁ⏳26.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
SO⏳27.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️
NE⏳28.04. ⏰08:00 skoky CSIO Zduchovice ▶️