Marie Anastázie Hošáková uspěla při MČR pony mezi staršími soupeřkami

Středočeské Zduchovice se staly od 18. do 21. srpna dějištěm mistrovství České republiky pro jezdce na pony. O medaile se tradičně závodilo ve dvou disciplínách. Účast byla velmi hojná, a tak se závodilo čtyři dny doslova od rána do večera.

25.08.2022 08:30  |  Pořad: Pony sport  |
REPORTÁŽ
 |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

V drezurních soutěžích patřila k vrcholům volná úloha jezdců ve věku od 14 do 16 let na ponících do 148 centimetrů v kohoutku. Výkon oceněný známkou přes 71 a půl procenta předvedla dvojice Barbora Krejčířová a sedmiletý valach Altrido Olets Koss. Průměr jejich známek stačil s náskokem tří procent na zlato. Druhé místo obsadila Tereza Alžběta Rockwell s poníkem Alpinhorse Marshmallow a třetí dojela Lucie Kodytková v sedle ryzky Dresscode Baileys.

Vysoké známky padaly i ve Freestylu v rámci kategorie Masters určené pro děti od 11 do 16 let. Na medailových pozicích se seřadily letošní úspěšné reprezentantky. Bronz převzala za své výkony účastnice nedávného mistrovství Evropy v Polsku Tereza Hučková, která sedlala Vivana. Alice Hubáčková si na Princovi dojela pro druhou příčku a titul vicemistryně republiky. V druhém kole i v závěrečném küru ji rozhodčí udělili známku v hodnotě přes 70 procent. Díky výbornému výkonu ve volné sestavě si zlato ze Zduchovic odvážela Zuzana Hradilová. S ryzákem Arturem Martini zapsala v poslední jízdě 72,617 procenta.

Prakticky všechny parkurové soutěže přinesly napětí až do samého závěru, kdy muselo rozhodovat rozeskakování. V kategorii jezdců od 11 do 13 let na ponících s výškou do 135 centimetrů se o medaile utkalo hned šest dvojic. Pro bronz si nakonec dojela Andrea Rajchmanová se Samurajem, která zapsala výsledný čas 29,16 sekundy. Jen o 19 setin sekundy rychlejší Barbora Korábová s českou klisnou Eli se radovala ze zisku stříbrné medaile a mistryní republiky se stala suverénní jízdou Karolína Kočařová v sedle valacha Del Aifr.

Hned devět dvojic se po bezchybných třech kolech rozeskakovalo o cenné kovy v kategorii jezdců od 11 do 13 let na ponících s výškou mezi 136 a 148 centimetry. Třetí místo obsadila Tereza Kočařová v sedle klisny Orchid´s Sericy, která ani v rozhodující části nechybovala a cílem projela v čase 29,34 sekundy. O více než sekundu rychlejší byla rovněž bezchybná Ema Abíková. Ta si tak spolu s devítiletým velšským valachem Omarem dojela pro stříbro. Vítězkou se stala Nikola Hlavatá s klisnou Cassioppeou. Novopečená mistryně republiky na překážkách nezaváhala a do cíle dojela za 27,17 sekundy.

Vrcholem parkurových soutěží bylo třetí kolo kategorie jezdců od 14 do 16 let na pony s výškou do 148 centimetrů. V tomto případě bylo o vítězce rozhodnuto už po základní části šampionátu. Tři kola s nulou totiž překonala pouze Marie Anastázie Hošáková s jedenáctiletým valachem jménem Endy Kvit Repont. Jezdkyně tak už s jistotou zlata mohla sledovat, jak se její soupeřky, které měly ze třech kol jednu chybu, rozeskakují o stříbro.

První do rozeskakování nastoupila do kolbiště Rozálie Sovová na klisně Ginger. Zkráceným kurzem projela bez chyb v čase 29,94 sekundy. Po ní absolvovala svou jízdu Veronika Tůmová na koni Maon Šargoun. Ta sice také překonala všechny překážky čistě, ale v podstatně pomalejším tempu a zařadila se tak na průběžné třetí místo. Poslední jezdkyně v rozeskakování, Rozálie Šímová s klisnou Mašličkou, shodila jednu překážku a skončila tak těsně za stupni vítězů. Bronz brala Veronika Tůmová, druhé místo obsadila Rozálie Sovová.

ČT⏳18.04. ⏰09:00 spřežení CAI Kladruby ▶️
NE⏳21.04. ⏰13:30 dostihy Praha Chuchle ▶️