Zatímco loni musela Prvomájová steeplechase ustoupit pandemii covidu-19 a byla odložena na léto, letos se tradiční vrchol dostihové sezony v Lysé nad Labem běžel ve svém termínu. Sedmičlenné pole si poradilo se všemi nástrahami bravurně.
Diváci sice museli v sobotu 1. května kvůli vládním omezením zůstat doma, ale početná startovní pole opět dokázala, jak velkému významu se dostihy na výborně připraveném závodišti uprostřed polabských lesů těší.
Hlavní otázkou před letošním ročníkem Prvomájové steeplechase bylo, zda bude pokračovat unikátní vítězná série z minulých sedmi let, kdy prestižní dostih vyhrávali pouze žokej Jan Kratochvíl a trenér Josef Váňa starší. Ti se v zimě po mnohaleté spolupráci rozešli a tentokrát nastoupili proti sobě jako soupeři. Váňa měl v dostihu dva svěřence, horkého favorita Aenease a předloňského vítěze Power Zara. Kratochvíl jel šestiletou klisnu Antalgique v barvách svého nového zaměstnavatele, stáje Lokotrans.
Prvomájová steeplechase měří 4200 metrů a obsahuje 22 překážek. Součástí jejího kursu jsou všechny významné skoky závodiště Lysá nad Labem včetně irské lavice, zahrádek, Karlova vodního příkopu či tribunního skoku. Sedmičlenné pole si poradilo se všemi nástrahami bravurně a do cíle se dostali všichni koně. Více než kdykoli předtím tak rozhodovaly taktika a jezdecké výkony.
Dostih rozběhl ve svižném tempu Power Zar s Váňovým novým stájovým jezdcem Pavlem Složilem mladším. Za ním se držel účastník loňské Velké pardubické Bugsie Malone a blízko cválala také Antalgique s Kratochvílem, která své jediné vítězství slavila loni právě v Lysé nad Labem.
Aeneas začínal s Josefem Bartošem na chvostu pole a jen pomalu si lepšil pozici. Kratochvíl si hlídal špici a v závěrečném okruhu nastoupil. Už v posledním oblouku se ujal vedení a začal utíkat soupeřům. Aeneas se sice blížil a v cílové rovině přišel se svou tradiční koncovkou, ale to už měla Antalgique potřebný náskok a senzační vítězství nepustila.
Svěřenkyně trenéra Luboše Urbánka zvítězila jistě o 2 1/4 délky před Aeneasem, třetí doběhl Bugsie Malone a čtvrté peníze získal třináctiletý veterán Larizano. Jan Kratochvíl tak vyhrál svou osmou Prvomájovou steeplechase za sebou. Od roku 2014 triumfoval dvakrát s Rabbit Wellem a Theophilosem a po jednom úspěchu přidal s Ange Guardianem, Power Zarem a Forever Dryem.
Tandem Kratochvíl – Urbánek slavil v Lysé nad Labem ještě jedno vítězství. V závěrečných Proutěných překážkách Tipsport se radovali díky čtyřletému hnědákovi Frenkimu. Valach stáje Castor při svém překážkovém debutu utekl dlouho vedoucímu Skyline Runnerovi o 9 délek.
Vrcholem rovinové části programu byl Memoriál Chrise Richnera za podpory přátel a společnosti Charvát Group. Na trati 1700 metrů se krásný finišem prosadila pětiletá černá hnědka Sixte s jezdkyní Alenou Plimlovou. Klisna stáje Vocetka zdolala o rok mladší Secret Passion a Dargelton Lady.
Foto: Ivan Krejza
Do dalšího dílu westernového podcastu na EquiRadiu si Jitka Kynclová pozvala jako hosta Šárku Márovou, s níž si povídala o dvou různých jezdeckých odvětvích, které na první pohled nemají mnoho společného. Jsou jimi extreme trail a working equitation.
Ponntos nastoupil v King's Stand Stakes na mítinku Royal Ascot proti elitě světových sprinterů. V podcastu EquiRadia jsme o české účasti na jedné z nejprestižnějších dostihových akcí mluvili s Tomášem Lukáškem, Filipem Minaříkem a Martinou Lukovou.
Lester Piggott byl génius na koni a nejlepší žokej všech dob, říká v podcastu EquiRadia někdejší šampion, trenér a televizní expert Ferdinand Minařík starší. Zamýšlí se nejen nad přínosem samotného Piggotta, ale i nad vývojem žokejského řemesla.
Hlavním tématem dnešního podcastu EquiRadia je nedávný prodej známých koní Quimero-M a Chaccolan. Nově jsou v nizozemské prodejní stáji Hanse Dingse. Nejen o nich jsme hovořili jak s Ondřejem Zvárou, tak s jejich nynější jezdkyní Terezou Veselou.