Jezdectví 2021: Světové srovnání v Brně i drezurní mistři ze Zduchovic

I v roce 2021 hostilo Brno Světový pohár v drezuře. Velkou pozornost této disciplíně věnovalo i Jezdecké centrum Zduchovice, kde se konalo mistrovství ČR od kategorie dětí až po seniory. Připomeňte si nejdůležitější okamžiky domácí drezurní sezony.

14.12.2021 08:30  |  Pořad: Drezura  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Drezurní sezona s ročníkem 2021 nabídla fanouškům vrcholné národní i mezinárodní závody a chybět nemohl tradiční mítink zapsaný do série Světového poháru, kterým je CDI Brno. Do areálu na Panské líše se sjeli během posledního červnového víkendu sportovci z jedenácti evropských zemí.

V soutěžích pro talentované mladé jezdce byli úspěšní domácí reprezentanti. Anna Procházková s valachem Nice Guyem ovládla túru pro pony, když vyhrála všechny tři úlohy. V nedělním freestylu předvedla výkon oceněný 76,083 procenta. V kategorii dětí předváděla výborné výkony Veronika Sedláčková v sedle holandské klisny Givesty. Ta rovněž v Brně nenašla ani jednou za tři dny přemožitele. Mezi juniory si ve volné sestavě na hudbu z českých zástupců vedla nejlépe Johana Vášáryová s Filipou, která obsadila druhé místo se známkou 73,408 procenta.

Vrcholem programu byla Grand Prix Freestyle bodovaná do série Světového poháru. V té se z triumfu radoval Remy Bastings z Nizozemí, který spolu s Eqadorem zajel sestavu za více než 75,5 procenta. Oplatil tak porážku Rakušance Astrid Neumayerové na dánském valachovi Zap Zap. Ta totiž o den dříve zajela nejlépe Short Grand Prix právě před nizozemským reprezentantem. Zatímco v sobotu měla náskok více jak dvě procenta, v neděli na něj ztrácela zhruba šest desetin. Rakouská hymna zněla po úloze Grand Prix Special, v níž nenašla přemožitele Anja Luise Wessely-Trupp v sedle valacha Sparlig Fizz. Od rozhodčích obdržela bezmála 67,5 procenta.

Mistrovství České republiky přidělila v roce 2021 Česká jezdecká federace do středočeských Zduchovic. O medaile se tam soutěžilo ve všech věkových kategoriích, a to od 11. do 15. srpna.

V kategorii jezdců do 25 let si bronz ze Zduchovic odvezla Laura Lišková, která s Wormanem zajela tři úlohy s průměrnou známkou 68,150 procenta. Jen o 50 setin procenta lepší byla Tina Pospíšilová, která v sedle Fiorelly TC v prvních dvou jízdách dokonce nenašla přemožitele. Na stříbrnou příčku klesla až po volných jízdách, v nichž předvedla třetí nejlepší výkon. Šance se tak chopila do té doby druhá Aneta Havlíčková. Spolu s holandskou klisnou Fieneke zvítězila v závěrečném küru. V něm obdržela skoro 70,5 procenta a vyhoupla se na první místo.

V seniorské malé rundě podala vyrovnané výkony Eva Jančaříková na holandském valachovi Verdi 7 a dojela si pro bronz. Jejich průměrná známka měla hodnotu 69,326 procenta. Přes dvě a půl procenta víc zaznamenal Fabrizio Sigismondi, který s Elegantem dokonce vyhrál závěrečný Freestyle. Na vítězství to však nestačilo a zkušený český reprezentant se pro letošek bude pyšnit titulem vicemistra. Z vítězství se radoval Michal Knoflíček, který sedlal oldenburského valacha Dublina. Jejich průměrné skóre činilo více než 72,5 procenta.

Nejobtížnější úlohy byly vypsané pro seniory ve velké rundě. V té čekaly účastníky sestavy Intermediate 2, Grand Prix a volná Grand Prix. Bronz vybojoval Michal Košťál na patnáctiletém ryzákovi Little Jackovi. Jednotlivá umístění měla během mistrovství sice sestupnou tendenci, na stupně vítězů to ale nakonec stačilo. Druhou příčku obsadila Petra Miki Civišová, která sedlala holandského valacha Europe-M. Dvojice měla ve výsledkové listině průměrné hodnocení 66,808 procenta. O více než tři procenta lepší hodnocení získala Hana Vášáyrová s Filipou, které se tak po loňském triumfu podařilo obhájit mistrovský titul i pro rok 2021.

Zatímco sledujete vítěznou volnou sestavu v podání mistryně republiky Hany Vášáryové a klisny Filipy, připomeneme si výsledky mladších věkových kategorií, které vyvrcholily již v sobotu. Mezi dětmi si pro zlato dojela Veronika Sedláčková, která ve dvojici s klisnou Givestou M.H. vyhrála všechna tři kola. V kategorii starších juniorů dominovala dvojice Eliška Šteflová a Falcao 1. Rovněž ona si dojela pro titul mistryně republiky po třech vítězných kolech. Stejně suverénní byla i Johana Vášáryová v soutěži mladších juniorů. Úspěšná účastnice letošního mistrovství Evropy ovládla v sedle hřebce Firestona všechny úlohy. Za výkon ve freestylu dostala od rozhodčích přes 75 procent.

Hned o týden později ožil zduchovický obdélník znovu. Tentokrát se tam bojovalo o medaile při mistrovství České republiky dětí na pony.

V šampionátu dětí od 14 do 16 let na pony nejvyšší výškové kategorie předvedla nejlepší závěrečný kür dvojice Tereza Hučková a Vivano. Na zlato to ovšem nestačilo. V součtu všech tří kol byla ve Zduchovicích nejlepší Alice Hubáčková, která sedlala šestnáctiletého valacha Prince.

Kompletní sestava z drezurního mistrovství Evropy se představila v soutěži Masters. A i v té se jezdkyně seřadily přesně podle výsledků z evropského šampionátu. Bronz získala Barbora Kavanová s Icarem van de Bulkshoeve. Druhé místo obsadila po velmi pěkném freestylu se známkou přes 72 procent Zuzana Hradilová. Startovala se svou jedničkou – valachem jménem Arturo Martini. Mistryní republiky v Masters se stala Anna Procházková s Nice Guyem, která dokonce ve volné jízdě překročila hranici 78 procent.

Posledním vrcholem v českém drezurním kalendáři bylo finále Národního poháru České jezdecké federace, které proběhlo v neděli 26. září v olomouckém Equine Sport Centru.

Malé finále přilákalo poměrně početnou konkurenci. Ve volné sestavě Intermediate 1 se hned čtyři dvojice přehouply přes 70 procent. Čtvrtou příčku obsadila Eva Jančaříková, která v sedle osmiletého holandského valacha Verdiho dostala známku 71,500 procenta. Pomyslný bronz vybojoval Jan Zamec. Ten za svůj výkon s El Doradem, který reprezentuje rovněž plemennou knihu holandského teplokrevníka, dostal celkem 71,760 procenta. Jen o třicet pět setin více zapsala do výsledkové listiny Ema Koputelá. Ta se v Olomouci představila s hanoverským valachem Forrest Gumpem. Vítězem soutěže se stal Michal Knoflíček. S Dublinem 1 si vysloužil hodnocení přesahující 73 procent.

Nejvyšší obtížnost nabídla volná úloha Grand Prix. V té byly hodnoceny pouze dvě dvojice. Druhé místo obsadila Michaela Schwarzová na oldenburské klisně Picadoře. Z výhry se radovala Petra Miki Civišová. Ta startovala se svou stájovou jedničkou, klisnou českého chovu jménem Mary Lou. Její výkon ocenili rozhodčí známkou přesahující 67,500 procenta.