Jezdectví 2020: Mezinárodní závody s četnou účastí jezdců ze zahraničí

Domácí pořadatelé parkurových závodů v roce 2020 nezaháleli a navzdory nejistotě, kterou do celé sezony vnesla opatření proti pandemii koronaviru Covid-19, uspořádali hned troje mezinárodní závody. Připomenout si je můžete v následujícím sumáři.

29.12.2020 06:30  |  Pořad: EQUINEWS  |   |   FANCLUB   |     |   zkopírováno

Ve dnech 12. až 16. srpna se do středočeských Zduchovic sjeli děti, junioři a mladí jezdci na mítink kategorie CSIO. Poháru národů dětí se dařilo nejvíce polským jezdcům, kteří vybojovali první místo v rozeskakování s dalšími dvěma týmy.

České reprezentantky se blýskly skvělými výkony při Poháru národů v kategorii juniorů. Družstvo ve složení Tereza Svobodová, Eliška Hasnedlová, Anna Helebrantová a Mariana Michlíčková obsadilo první příčku. Jeho členky ve dvou kolech nasbíraly jen osm trestných bodů. Mariana Michlíčková přitom již ani nemusela do druhého kola nastupovat, neboť i kdyby podala z našich nejhorší výsledek, který by se škrtal, na celkovém pořadí by to nic nezměnilo. Pomyslné stříbro pak zaznamenali domácí zástupci v týmové soutěži mladých jezdců. Linda Portychová, Kateřina Kučerová, Daniel Pospěch a František Stružinský skončili druzí za reprezentanty Německa.

Dalšími vrcholy byly nedělní Grand Prix. V té dětské se výborně dařilo Lauře Najmanové s La Frei. V druhém kole nestačila pouze na Polku Igu Biegalskou s koněm Cardhu a obsadila krásné druhé místo. Do TOP3 se probojovala ve Velké ceně také další česká zástupkyně, a to v kategorii mladých jezdců. Pomyslný bronz si ze Zduchovic odvezla Anna Held, která sedlala klisnu Cara Miu.

Česká republika hostila po dlouhých dvanácti letech mezinárodní závody seniorské kategorie CSIO. Termín připadl na předposlední srpnový víkend a jejich organizace se ujal Czech Equestrian Team ve spolupráci s Chuchle Arenou Praha.

Jedním z vrcholů mítinku byl páteční Pohár národů, do kterého bylo přihlášeno třináct družstev a osm nejlepších z nich pak postoupilo do druhého kola soutěže. To však výrazně zamíchalo pořadím a prokázalo, že hodně dvojic ztratilo v prvním kole mnoho sil nejen vinou teplého počasí, ale i kvůli náročnosti kurzu. Boj o první a druhé místo mezi Nizozemím a Irskem zůstával otevřený až do jízd posledních zástupců těchto týmů. Ir Anthony Condon však nezvládl zajet bezchybně a po jednom shození rozhodl o vítězství Holandska. Nizozemec Jur Vrieling tak vůbec nemusel nastoupit ke svému startu. Nizozemský celek zvítězil v součtu se čtyřmi trestnými body ve složení Bart Bles (Israel V/D Dennehoeve), Frank Schuttert (Lyonel D), Jeroen Dubbeldam (Oak Grove´s Carlyle) a Jur Vrieling (VDL Glasgow vh Merelsnest). Druhé místo získalo Irsko se součtem osmi trestných bodů. Tento tým reprezentovali Mark Mcauley (Jasco Vd Bisschop), Bertram Allen (Gun Power), Michael Duffy (Jeff Ten Halven) a Anthony Condon (Sfs Aristio).

České družstvo nakonec v druhém kole udrželo konečné páté místo. Naději na medailovou příčku měl ještě před startem závěrečného jezdce Aleše Opatrného. Jím sedlaný Gentleman vh Veldhof se však zalekl při západu slunce stínů od skoků, čímž bylo po nadějích na lepší pozici. Vedle Opatrného se o toto umístění zasloužili Kamil Papoušek s Warnessem, Anna Kellnerová s klisnou Catch Me If You Can Old a Ondřej Zvára s Cento Lanem Arcus.

Druhým vrcholem celého mítinku byla velmi kvalitně obsazená Grand Prix J&T BANKA. Pětadvacet procent účastníků postupovalo do druhého kola, přičemž dvanáct z nich bez trestných bodů, což slibovalo napínavý sport až do samotného konce. Předposlední startující Gudrun Patteet z Belgie hodně riskovala a s klisnou Sea Coast Kashmira Z dokončila v průběžně nejlepším čase 41,85 vteřiny. Na závěr vstupoval do arény Maurice Tebbel, který s hřebcem Don Diarado předvedl nejrychlejší první kolo. V druhém kole se snažil rychlou jízdu zopakovat, avšak na nejrychlejší nestačil. Čas 42,10 vteřiny zařadil úspěšného německého jezdce na druhé místo.

Skvělý výkon podala také Anna Kellnerová, která s klisnou Catch Me If You Can Old jako jediná česká jezdkyně dokončila první kolo bez trestných bodů a postoupila dál. Ani v druhém kole Anička s Catchie nechybovala a jejich jízda s časem 45,49 vteřiny znamenala konečné páté místo.

Posledním ze tří mezinárodních mítinků sezony 2020 bylo CSI Olomouc. Závody s dvěma hvězdami byly zapsané do série Světového poháru a jejich vrcholem byla soutěž Grand Prix. Na její start se postavilo padesát dvojic, které se kvalifikovaly v předešlých dnech.

Překážky byly postaveny na výškách od 140 do 160 centimetrů a technické parametry splňovaly kritéria pro to, aby soutěž mohla být nejen započítávána do Světového poháru, ale zároveň si v ní jezdci mohli plnit kvalifikaci na olympijské hry. Soutěž byla vypsaná s jedním rozeskakováním, do něhož se bezchybným základním kolem kvalifikovalo čtrnáct jezdců, z toho dva čeští. Pro Jana Štětinu s Gylordem to byla doslova životní jízda. I napodruhé dokázal překonat všechny překážky bez penalizace, a i když jej čas 39,90 zařadil na konečné osmé místo, jednalo se o obrovský úspěch pro tohoto jezdce.

Nulu na bodovém kontě si udrželo celkem devět dvojic. Skvělou jízdu v rozeskakování předvedl Ir Richard Howley, který v Olomouci již zvítězil v sobotní hlavní soutěži, jíž byla Cena města Olomouce. S valachem Arlo de Blondel dokončil rozeskakování bezchybně v čase 34,87 vteřiny, což v tu chvíli znamenalo téměř dvouvteřinový náskok na ostatní jezdce.

Přestože se chvíli zdálo, že o vítězi je rozhodnuto, nakonec tomu bylo jinak a Ir se musel v neděli spokojit s druhou příčkou. Jako poslední totiž nastupoval do rozeskakování Aleš Opatrný. S valachem Forewerem se rozhodl hodně zariskovat a před domácím publikem bojovat o vítězství, což se mu nakonec podařilo. Do cíle se dostal v čase 34,59 sekundy.

V historii Grand Prix CSI2*-W Olomouc dokázala dvakrát zvítězit německá jezdkyně Jörne Sprehe, a to v letech 2016 a 2018. Aleš Opatrný se jí svým triumfem vyrovnal, poprvé totiž zvítězil v olomoucké Velké ceně v roce 2017 v sedle Dimara.